. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Inteligentní bateriové zálohování se zpožděním

Inteligentní bateriové zálohování se zpožděním

Nejjednodušší spojení napájecího zdroje a záložní baterie se zátěží je diodový obvod typu OR. Takto uspořádaný obvod je však nepoužitelný ve chvíli, kdy napětí baterie převyšuje napětí zdroje. Následující článek ukazuje možnost řešení tohoto problému a to s použitím komparátor MAX931 s 2% referencí.

Nejjednodušší spojení napájecího zdroje a záložní baterie se zátěží je diodový obvod typu OR. Takto uspořádaný obvod je však nepoužitelný ve chvíli, kdy napětí baterie převyšuje napětí zdroje. Tuto situaci však řeší obvod uvedený na následujícím obrázku. Napětí hlavního zdroje se pohybuje v rozmezí 7-30 V a napětí záložní baterie je rovných 9 V.


Obr. 1: Komparátor MAX931 hlídá napětí hlavního zdroje a v případě potřeby, kdy napětí zdroje klesne pod 7,4 V, připojuje k obvodu záložní baterii.

MAX931 je ultra-nízkoenergetický komparátor s 1,182V bandgap referencí. Za normálního stavu je výstup komparátoru velmi nízký a tři paralelně zapojené n-kanálové FETy jsou vypnuty. Záporný pól baterie je v tomto stavu nezapojen a tím je odpojena i celá baterie. V tomto stavu tedy veškerá energie, tekoucí do zdroje pochází z hlavního napájecího zdroje. Pokud však dojde k poklesu napětí zdroje pod hodnotu 7,4 V, zvýší se napětí na výstupu komparátoru a následně sepnuté n-FETy uzemní záporný pól baterie. Tím je zajištěn přísun energie baterie k zátěži a tento stav je zachycen na obr. 2.


Obr. 2: V důsledku poklesu napětí hlavního zdroje (CH3) stoupne řídící napětí FETů (CH2), tím se aktivuje baterie a zajistí přísun energie o konstantním napětí 9 V. Při překročení napětí zdroje 8,4 V se n-FETy opět vypnou, čímž umožní přesměrovat tok energie opět z hlavního zdroje.

Součástky D1, C1 a R6 zajišťují zpožděné řízení tranzistorů. Toto zpoždění eliminuje krátké rušivé pulsy, které by mohly být generovány při přechodu z bateriového na zdrojové napájení. Takové pulsy by ve výsledku mohli způsobit například nechtěný restart systémového mikrokontroléru. Obr. 3 zobrazuje absenci efektu s tímto obvodem. Všimněte si, že R3 a R4 nastavují zpoždění v IO MAX931 na 800 mV, jak je požadováno pro správnou funkci. Více informací o výpočtu hodnot těchto rezistorů naleznete v datasheetu obvodu MAX931.


Obr. 3: Výstup reaguje bez rušivých pulsů v reakci na rychlé obnovení přísunu energie z hlavního napájecího zdroje.

Použitá literatura:
Battery Backup with Delay

Odkazy & Download:
Domovská stránka firmy MAXIM
Přehled distributorů

Battery Backup with Delay
Informace o obvodu MAX931GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Anténa 2J010 - 900/1800/2400MHz
Anténa 900/1800/2400MHz, 90° s konektorem SMA
Skladem od 83 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007