. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Indikátor stavu autobaterie
Indikátor stavu autobaterie

Indikátor stavu autobaterie

Popsaný indikátor může v autě indikovat stav autobaterie a tím upozornit na potřebu jejího dobití. Nebo může indikovat stav zálohovacího akumulátoru u zabezpečovacího zařízení.

Tento velmi jednoduchý indikátor stavu automobilové baterie nevyžaduje sledovat ručičku měřidla. Obvod se nastavuje tak, že se na vývod určený pro připojení autobaterie přivede napětí – řekněme 12,5 V a potenciometrem P se nastaví tak, aby dioda LED svítila. Zmenší-li se napětí v palubní síti pod tuto úroveň, Zenerova dioda (mimochodem na začátku slova Zenerova se píše velké Z, je to z úcty k panu Zeneru) přejde do nevodivého stavu, tím se přeruší proud do báze tranzistoru. Přestane protékat kolektorový proud a dioda LED zhasne.

Pokud nebude dioda (nejlépe je umístit ji na přístrojovou desku) svítit, počítejte s potížemi při provozu auta. Nejvhodnější barvou LED je zelená. Jako potenciometr P je nejvhodnější použít odporový trimr; k jemnému nastavení by bylo vhodné trimr nastavit, změřit jeho odpor a nahradit ho pevným rezistorem v sérii s odporovým trimrem s co nejmenším odporem.

 GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...

host
2. Dne 30. 10. 2013 v 16:31 zaslal host
Indikátor stavu autobaterie.
Kolektor tranzistoru spojit s R2, anodu Led nechat zapojenou kde je, katodu Led připojit k zemi. Funkce Ledky je potom opačná.Zdroj: "serviceman".


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
WIZ107SR-TTL
Převodník TCP/IP <-> TTL UART s 3,3V úrovněmi a RJ45 konektorem.
Skladem od 650 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007