. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Sluchátkový omezovač s mikrofonním monitorem
26. března 2013 - 7:00 | Pandatron | Sluchátkový omezovač s mikrofonním monitorem | Komentářů: 2  

Sluchátkový omezovač s mikrofonním monitorem

Jednoduchý obvod snižující amplitudu zvukového výstupu a zesilující mikrofonní vstup. Jako aplikační poznámka pro obvody firmy Maxim je doporučován pro použití se značkovými „špunty", kdy obvod zajišťuje čistý zvuk pro konverzaci, i v případě, že je použit zdroj určený pro levná a málo citlivá sluchátka. Použity jsou obvody MAX4411 (sluchátkový zesilovač) a MAX9821 (mikrofonní zesilovač).

Značková sluchátka, která pasují přímo do uší (obecně nazývaná jako špunty) poskytují vynikající věrnost a čistotu zvuku, přičemž zároveň přirozené tlumení nežádoucích hluk okolí. Potlačení okolního hluku je vítáno například v dopravních prostředcích, kdy se potřebujeme buď soustředit na daný zvukový projev, či například spát. Potlačování okolního hluku však ztěžuje verbální komunikaci. Mírné zeslabení hudby sice může určitým způsobem pomoci, avšak špunty mohou stále rušit probíhající konverzaci.

Minimální nastavení hlasitosti zdroje audio signálu může někdy činit značný problém. Například sluchátkové výstupy moderních dopravních letadel jsou uzpůsobeny pro použití s levnými jednorázovými sluchátky. Citlivost takových sluchátek je však mnohem nižší než citlivost kvalitnějších a dražších sluchátek. Problém tudíž nastává při použití vlasních kvalitnějších sluchátek, které vám mohou příliš hlasitou reprodukcí v krajním případě poškodit sluch.

Naštěstí jsou však oba výše zmíněné problémy řešitelné jedním obvodem, uvedeným na obr. 1.


Obr. 1: Sluchátkový tlumič disponuje mikrofonním monitorem a umožňuje jednoduše komunikovat, i s nasazenými sluchátky

Rezistory R1 a R2 snižují amplitudu vstupního signálu. Zbylá elektronika poté zesiluje mikrofonní vstup a zesílený signál přivádí do levého a pravého sluchátka, což uživateli poskytne dobrou odezvu při verbální komunikaci.

Jak sluchátkový, tak mikrofonní zesilovač jsou připojeny přímo na 3V baterii. V pohotovostním stavu zařízení odebírají pouze několik mikroampér. Pro odposlech mikrofonu stačí stisknout operační tlačítko (SW1), které aktivuje mikrofonní zesilovač a jeho výstupní signál přivede do sluchátek přes rezistory R3 a R4. Další výhodou uvedeného zapojení je zeslabení hudebního signálu vlivem nízké výstupní impendance sluchátkového zesilovače.

Citlivost monitorovacího obvodu může být regulována změnou hodnot rezistorů R3 a R4. Zeslabení vstupního signálu je regulováno změnou hodnot R1 a R2. Mikrofon, sluchátkový jack, aktivační spínač, baterie a elektronika by měly zaujmout maximálně rozměry většího přívěšku na klíče a to i s metrovým přívodním kabelem.

Použitá literatura:
Headphone Attenuator Includes Microphone Monitor

Odkazy & Download:
Domovská stránka firmy MAXIM
Přehled distributorů

Headphone Attenuator Includes Microphone Monitor
Informace o obvodu MAX9812
Informace o obvodu MAX4411GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...

host
2. Dne 27. 08. 2009 v 06:07 zaslal host
Stacil by OZ
Ano, jediný OZ by stacil, jenže tenhle článek je r eklama na Maxim :-)


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
BC-NBK AUREL
Přijímač AM 433.92MHz, BW=1,2MHz, -97dBm,+5V/3mA
od 83 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007