. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
CS Patenty – Gunnova dioda
28. srpna 2009 - 8:39 | Pandatron | CS Patenty – Gunnova dioda | Komentářů: 0  

CS Patenty – Gunnova dioda

Vynález se týká zdokonalení výroby Gunnovy diody, která představuje polovodičovou součástku určenou pro vysokofrekvenční napětí.

Celý název:   Gunnova dioda
Typ:   Patent
Číslo:   131979
Datum podání přihlášky:   07.04.1967
Přihlašovatel/Majitel:   VLADIMÍR RYBKA PROM. FYZIK, CS
EVA DUDROVÁ PROM. FYZIK, CS
ING. ZDENĚK ŠEVČÍK, CS
ING. MILOSLAV TRYZNA, CS
Stav:   Zaniklý dokument

Gunnova dioda je polovodičová součástka, která lze využít pro generaci vysokofrekvenčního napětí. Dioda se vyznačuje tím, že její základní polovodičová deska je z obou stran opatřena dielektrickými vrstvami, které jsou na protilehlých místech základní polovodičové desky opatřeny otvory vyplněnými materiálem ohmických kontaktů. Ty jsou naneseny na vnějších stranách obou dielektrických vrstev a na tento materiál ohmických kontaktů jsou připevněny vývody.


Obr. 1: Možné uspořádání Gunnovy diody
zdroj: Diody a jejich význam pro elektronické obvody
 
Obr. 2: VA charakteristika Gunnovy diody
zdroj: Gunn diode - Wikipedia

Pro správnou funkci těchto diod je zapotřebí vytvořit ohmické kontakty malých rozměrů na obou stranách velmi tenké (např. 50µm) polovodičové desky. Problémem je zhotovení přívodů ke kontaktům malých rozměrů (např. prům. 200µm).

Doposud se kontakty zhotovovaly sléváním malých kuliček vhodného kovu se základní polovodičovou deskou. Příprava kontaktů tímto způsobem má tu nevýhodu, že se nekontrolovatelným způsobem mění vzdálenost ohmických kontaktů a je nutno pracovat s velmi malými destičkami (např. 200 s 200 µm).
Druhým způsobem výroby Gunnových diod je vytvoření mesa struktury. Oba uvedené způsoby výroby Gunnových diod vyžadují kontaktování malých ploch.

Podstata vynálezů spočívá v tom, že základní polovodičová deska je z obou stran opatřena dielektrickými vrstvami, které jsou na protilehlých místech základní polovodičové desky opatřeny otvory vyplněnými vodivým materiálem ohmických kontaktů, který je nanesen na vnějších stranách obou dielektrických vrstev. Plocha polovodičové desky se redukuje nikoliv zmenšováním geometrických rozměrů, ale odstíněním izolačními vrstvami s malými otvory. Přívody kontaktů je možné připevnit na velkou plochu.

Vynálezem je dosaženo pokroku v tom, že není třeba pracovat s velmi malými destičkami, ani kontaktovat malé plochy. Přitom je zajištěn lepší odvod tepla než při prvním uvedeném způsobu.

Konkrétní provedení vynálezu je zobrazeno na obr. 3 až 7, kde jsou vyznačen: 1 – základní polovodičová deska, 2 – dielektrické vrstvy, 3 – ohmické kontakty a 4 – epitaxní vrstva. Na obr. 3 a 4 je znázorněn postup při výrobě Gunnových diod strukturou mesa. Obr. 5 představuje konečnou fázi po oleptání tenkých částí. Na obr. 6 je znázorněno uspořádání kontaktů pro Gunnovy diody podle vynálezu a to základní polovodičová deska – 1 s nanesenými dielektrickými vrstvami 2, ve kterých jsou malé kruhové otvory. Na obr. 7 je poté uvedeno konečné uspořádání ohmických kontaktů - 3. Z obrázků je zřejmé, že je možné přívody upevnit kamkoliv na plochu s číslem 3 a to při zachování správné funkce součástky.


Obr. 3
 
Obr. 4
 
Obr. 5

Obr. 6
 
Obr. 7
   

Před dalším studiem uvedeného řešení se prosím seznamte s obecnými právy patentů, užitných a průmyslových vzorů, uvedených dále v odkazech, a samozřejmě i konkrétními právy na ochranu, uvedenými v příslušném dokumentu.

Odkazy & Download:
Úřad průmyslového vlastnictví
Gunnova dioda

Vynález a jeho ochrana
Užitný vzor a jeho ochrana
Průmyslový vzor a jeho ochranaGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
USB teploměr a vlhkoměr
Digitální USB teploměr a vlhkoměr s možností připojení externího čidla, funkcí termostatu se zasíláním e-mailu i přenosem dat na webový server.
Skladem od 600 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007