. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Měřič radioaktivity
Meric radioaktivity

Měřič radioaktivního záření

Dole na obrázku je jednoduchý Geiger-Müllerův čítač, který indikuje již slabé záření beta a gamma. Jediným problémem je získání trubice GM, které se běžně u nás nevyskytují. Pro tento účel se však hodí i trubice sovětské výroby, která se vyrábí již přes třicet let, je dlouhá pře 113 mm, má průměr 12 mm a je kovová, jde o typ STS-5, který pracuje již od napětí 400V. Ze zahraničních lze použít typy Philips ZP1400, ZP1310 nebo ZP1320, které jsou modernější, citlivější, ale i značně drahé – 60 až 120 dolarů.
Celé zařízení je napájeno z jedné tužkové baterie 1,5V, odběr je max. 10mA. Z napětí baterie se měničem získává – 12V pro napájení zesilovače a vysoké napětí pro napájení trubice GM. Transformátor měniče je navinut na feritovém hrníčku o průměru asi 25 mm, Vinutí L1 má 15 závitů drátu o průměru 0,25mm, L2 25 závitů stejného drátu a L3 550 závitů drátu o průměru 0,1 mm. Začátky vinutí jsou ve schématu označeny tečkami. Měnič pracuje jako blokovací oscilátor, na sekundárním vinutí při vypínání vzniká vysoké napětí, které se usměrňuje rychlou diodou D3. Obyčejná usměrňovací dioda je nepoužitelná, protože impulsy jsou velmi krátké a kmitočet vysoký. Je-li trubice GM mimo prostor záření, na jejím výstupu není napětí a zesilovač je v klidu. Dopadne-li částečka záření beta nebo gamma na trubici, ionizuje náplň trubice a na výstupu se objeví impuls, který vybudí zesilovač a z reproduktoru – telefonního sluchátka se ozve praskot a Led D1 blikne. V prostoru bez záření se ozývají praskoty asi po sekundách a LED bliká také, to je reakce trubice na kosmické záření. Přiblížíme-li trubici – která je v izolovaném pouzdře – k zářícímu předmětu (starší typy svíticích ciferníků hodin s „fosforem“, stupnice leteckého přístroje z války apod.), praskot bude častější a nakonec uslyšíme souvislý šum a LED bude stále svítit. Podle toho můžeme usoudit na četnost dopadu částic, tedy intenzitu záření. Indikace je velmi citlivá, přístroj indikuje sebemenší záření.
Přístroj byl doplněn i ručkovou indikací. Ze signálu do sluchátka přes kondenzátor C5 odebíráme střídavé napětí, které zdvojujeme germaniovými diodami (mohou být libovolné) a po vyhlazení kondenzátorem C6 a regulačním trimrem P přivádíme na citlivé měřidlo. Trimr nastavíme tak, aby se ručka při silném záření nevychylovala "za roh", a při nepatrném signálu začala ukazovat. Porovnáním s laboratorním přístrojem by bylo možné měřidlo i ocejchovat.
Zařízení bylo konstruováno na jedné desce s plošnými spoji a vestavěno do skříňky velikosti 150×90×40 mm. Trubice byla uzavřena do kovového pouzdra a spojena se skříňkou stíněným kabelem a reproduktorovým konektorem.

Zdroj: Amatérské rádio 2/89GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (23):

Zobrazit starší 30 dnů (23)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
GPS-320FW
Kompletní GPS přijímač se ziskovou anténou a komunikačním rozhraním RS232 / TTL.
od 1490 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007