. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Začátek konce klasických žárovek
1. září 2009 - 14:13 | Pandatron | Začátek konce klasických žárovek | Komentářů: 43  

Začátek konce klasických žárovek

Dnešním dnem vstupuje v platnost nařízení Evropské komise o postupném stahování klasických žárovek z trhu. Jako první končí prodej 100 watových žárovek. Stejný osud však čeká i další, které se tak v budoucnu stanou již jen muzejním exponátem.

Datum 1. 9. již každoročně symbolizuje nástup do škol. Letos se však k tomuto datu váže i další změna – konec klasických žárovek. Dnešním dnem totiž vstupuje v platnost nařízení Evropské komise zakazující výrobu čirých vláknových žárovek s příkonem nad 80W a všech matných žárovek. Od dnešního dne je tak povolen pouze doprodej skladových zásob.

Po dlouhých 130 letech, kdy Thomas Alva Edison nahradil svým vynálezem do té doby používané svíčky a petrolejové lampy, tak končí éra klasických žárovek. Nezmizí však z evropského trhu okamžitě. Rušení jejich výroby je rozloženo do tří let, podle následujícího harmonogramu:
80 a více wattové žárovky budou za rok následovat žárovky s příkonem nad 65 wattů. V roce 2011 se hranice dále posune na 45 wattové a od roku 2012 by si již Evropané, alespoň tedy podle představ Bruselu, měli do objímek šroubovat již jen kompaktní zářivky či světelné diody LED.

Podle Evropské komise dojde tímto krokem k až 80% úspoře energie. Je však otázkou, zda Evropská komise pouze nestřílí kanónem na vrabce, jak napsal německý list Der Spiegel. Podle informací tvoří ve skutečnosti náklady na osvětlení jen pár procent energetické spotřeby domácností. Z toho až 80% úspora energie, kterou slibují koncerny při používání nových žárovek, hraničí podle některých odborníků s podvodem na spotřebitele. Navíc prý nesouhlasí ani tvrzení, že kompaktní zářivky svítí stejně intensivně jako ty klasické, což se dá velice snadno zjistit srovnáním údajů o světelných hodnotách uvedených na obalech.

Dalším problémem je nejen dlouhá doba náběhu zářivky do plného výkonu, který může trvat i déle než dvě minuty, ale podle německého časopisu Oeko Test neobstály v provedených testech ani údaje výrobců o trvanlivosti úsporných lamp.

Samostatnou kapitolu poté tvoří argumenty ochránců životního prostředí, kteří poukazují na riziko spojené s obsahem rtuti v trubicích kompaktních zářivek. Ta je totiž v jiných produktech určených pro domácnost, například v teploměrech, již několik měsíců jiným nařízením Evropské komise zakázaná. Rtuť je ze zářivek nebezpečná pouze při jejich rozbití a i poté by mělo stačit krátké vyvětrání. Lampy se však levně vyrábějí především v Číně a je tedy otázkou, kolik rtuti je v takových výrobcích ve skutečnosti obsaženo. Dalším problém nastává v případě, kdy kompaktní zářivka doslouží a je potřeba se jí zbavit. Kvůli rtuti se s ní musí zacházet jako s nebezpečným odpadem, který nepatří do popelnic. Avšak není vyloučeno, že zde stejně nakonec skončí, stejně tak jako klasické žárovky.

Skupujte klasické žárovky
"Kdybych byl normálním občanem, který běžně chodí do našich nákupních center, tak bych opravdu před 1. zářím skoupil na zbytek svého, určitě už ne dlouhého, života dostatečnou zásobu žárovek."

Tak zněla reakce Václava Klause, prezidenta ČR, na nařízení Evropské komise. Je však pravdou, že podobně smýšlí i celá řada obyčejných lidí, kteří tak v posledních dnech vzali nákupní centra útokem. Jejich zástupci tak nyní hlásí až několikanásobný nárůst prodeje převážně 100W žárovek, jejichž zásoby se tak velkou rychlostí nenávratně snižují. Podle informací by u dobře zásobených nákupních center měly vydržet ještě maximálně dva až tři měsíce.

Jakub Kašpar, mluvčí ministerstva životního prostředí však pro Aktuálně.cz argumentuje výrazně nižší spotřebou kompaktních zářivek, kvůli kterým mohou běžné domácnosti ročně uspořit až 1200Kč. Tato suma tedy představuje přibližně roční návratnost investic, spojených s vyšší pořizovací cenou těchto zářivek. Dále však dodává, že je potřeba kupovat kvalitní produkty s uvedenou životností šest až deset let (při průměrném svícení tři hodiny denně).

Jaké kompaktní zářivky kupovat?
V současné době jsou kompaktní zářivky vyráběny celou řadou výrobců a to v mnoha variantách. Vhodné mechanické provedení závisí především na tvaru tělesa, ve kterém mají být umístěny, a samozřejmě i samotným kupujícím.

Pro zachování stejné intenzity světla jako u klasických žárovek platí velice jednoduché pravidlo – obecně by klasické žárovky měli být nahrazeny kompaktními o zhruba 4x menším příkonu. Například 60W žárovka by tedy měla být nahrazena zářivkou o příkonu 15W.

Barva světla by do obytných prostor měla být volena „teplá bílá“. Tedy s kódovým označením 827, nebo 2700K.

Přes všechny nevýhody a těžkosti, které kolem konce výroby klasických žárovek panují, je odchod klasických edisonových žárovek zřejmě neodvratitelný, a to nejenom v Evropě. K podobným opatřením směřujícím k úsporám energie již přistoupily i Spojené státy a Austrálie. I zde se tak v příštích letech stane klasická žárovka pouze minulostí.

Zajímavé odkazy a zdroje dalších informací:
Klasická žárovka mizí po 130 letech ze scény
Začíná první fáze stahování klasických žárovek z evropského trhu
Kdo poslechne se žárovkami Klause, prodělá tisíc korun
Žárovky a neprůhlednost evropské politikyGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (43):

Zobrazit starší 30 dnů (43)...

host
43. Dne 12. 09. 2009 v 06:07 zaslal host
nárazový proud žárovek
žárovka má při zapnutí nárazový proud který je o hodně vyšší než jmenovitý, je to tím že při zapnutí je vlákno studené a wolfram při 20°C má úplně jiný odpor než při 2000°C, vlákno se postupně ohřeje i když je to nepatrná doba, zajímalo by mě jestli je někde k vidění graf průběhu proudu od nějaké běžné žárovky, nevíte někdo? já nic nenašel


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
AS433 AUREL
Anténa vertikální 433.92MHz, 50 ohmů, max. 50W, s koaxiálním kablíkem
od 189 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007