. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Měření polovodičů
Mereni ss parametru

Měření ss parametrů metodou prvního průrazu

Každý jistě ví, že pokud se přivede na polovodičový přechod vyšší napětí než snese, prorazí se. Je-li ovšem při tomto průrazu proud tekoucí součástkou omezen na bezpečnou velikost, součástka se nezničí a tento průraz se nazývá první. Neznamená to však, že další stejný průraz se nazývá druhý a je už pro polovodič smrtelný. Pokud je průrazný proud omezen na dostatečnou mez, nazývá se to stále první průraz.
Na vstupu tohoto přístroje je zdvojovač napětí, který ze vstupních 230V udělá asi 600V , za ním jsou zapojeny v sérii tři odpory. Odpory musí být tři z důvodu napěťového namáhání a jejich velikost je spočítána pro výstupní proud asi 1mA. Takovýto proud součástkám neublíží. Za těmito odpory jsou připojeny krokodýlky, kterými se měřené součástky uchopují, a voltmetr.


Obr. 1: Schéma zapojení

Funkce přístroje je následující:
Připojí-li se na výstup Si dioda v propustném směru je její propustné napětí kolem 0,7V a toto napětí nám ukáže voltmetr připojený k přístroji. Připojí-li se na výstup dioda v závěrném směru, voltmetr nám ukáže její „závěrné průrazné napětí“. Toto napětí ovšem musí být menší, než měřící, tj. méně než 600V, jinak se nic nedozvíme. Změřily jsme že dioda má v závěrném směru například 60V. V jednosměrném usměrňovači ji tedy můžeme napájet maximálně asi 20V ( Uvstup × 1,44 × 2 ).
Tímto testerem je možné odzkoušet jakoukoliv polovodičovou součástku (kromě IO): tranzistory, tyristory, triaky, diaky, diody… Na tranzistoru je možné měřit libovolné nožičky proti sobě: C-E , B-E , B-C


Obr. 1: Celé zařízení


Obr. 1: Elektronika uvnitřGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (11):

Zobrazit starší 30 dnů (11)...

host
11. Dne 21. 02. 2015 v 06:24 zaslal host
Bez titulku
A nebylo by vhodnější obvod napájet z oddělovacího regulačního transformátoru ?


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PRESTO - Rychlý a univerzální USB programátor
PRESTO je velmi rychlý programátor moderní koncepce. Programuje velké množství součástek - mikrokontroléry, CPLD, FPGA, sériové FLASH a EEPROM, apod.
Skladem od 2196 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007