. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Parathom Classic – první LED nahrazující 40W žárovku

Parathom Classic – první LED nahrazující 40W žárovku

Parathom Classic společnosti OSRAM je první LED žárovkou na světě, nahrazující svým tvarem i výkonem klasickou 40W žárovku.

Je tomu zhruba týden, kdy vstoupilo v platnost nařízení Evropské komise zakazující výrobu čirých vláknových žárovek s příkonem nad 80W a všech matných žárovek. Více o tomto tématu naleznete například v článku Začátek konce klasických žárovek. Jako přímá náhrada se jim staly energeticky mnohem úspornější tzv. kompaktní zářivky, případně ve vybraných případech halogenové žárovky či převážně dekorační diody LED. Trubice „úsporek“ však obsahují rtuťové páry, což také příliš neprospívá životnímu prostředí. Navíc bez luminiscenční vrstvy, umístěné na vnitřním povrchu trubice, vyzařuje zářivka převážně ultrafialové záření.

Nová LED žárovka narozdíl od kompaktních zářivek neobsahuje jedovatou rtuť a její světlo netvoří ultrafialové ani infračervené záření. Spektrální charakteristika Parathom Classic modelu A 40 je mnohem rovnoměrněji rozložena v celém viditelném spektru. Rozdíl je patrný i ve srovnání s klasickou žárovkou, která svítí převážně v červené (teplé) části infračerveného spektra, přičemž nová LED žárovka má mnohem přirozenější denní světlo.

Největší rozdíl, který tak Parathom Classic od doposud vyráběných LED žárovek nabízí, je však ve velkém vyzařovacím úhlu a intenzitě produkovaného světla. Doposud nabízené produkty s LED měly poměrně malou svítivost a především pak kvůli úzkému vyzařovacímu úhlu byly určeny spíše pro dekorační účely.

Samotná Parathom Classic obsahuje ve svém těle také elektroniku, stejně jako kompaktní zářivky. Na rozdíl od nich však nemá omezen počet zapnutí/vypnutí, která tak nemají žádný vliv na její životnost a plným jasem svítí ihned po zapnutí. Bohužel kvůli integrované elektronice ji nelze jednoduchým způsobem stmívat.

Uvnitř LED žárovky Parathom Classic je ukryto celkem šest kusů diod typu DRAGON, se světelným tokem 345 lumenů. Vlastní příkon žárovky je 8W, což je o 80% méně než u klasické 40W žárovky. Podle předpokládané doby životnosti, která činí 25 000 hodin, lze zakoupením žárovky ušetřit až 5 000 Kč. Vezmeme-li v potaz cenu žárovky, která by v obchodech měla činit zhruba 900 Kč, je ušetřená suma vyšší než 4000 Kč.


Obr. 1: Přehled žárovek Parathom Classic modelu A

Na závěr je vhodné uvést varování výrobce, který v žádném případě nedoporučuje žárovku rozebírat. Podle jeho slov se tím LED znehodnotí a dohromady žárovku nedá ani žádný kutil.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Domovská stránka výrobce v českém jazyce
Parathom Classic: the light of tomorrow sets today's living rooms aglow

První LED žárovka na světě, která svítí a vypadá jako klasická žárovka
Katalog LED žárovekGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (19):

Zobrazit starší 30 dnů (19)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Vývojový kit MEGA48X
Levnější varianta univerzálního vývojového kitu s obvodem ATmega48 společnosti ATMEL je vhodná jak pro začátečníky, tak i profesionály.
Skladem od 545 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007