. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
IBM chce využít DNA jako základ pro next-gen čipy
14. září 2009 - 12:59 | Pandatron | IBM chce využít DNA jako základ pro next-gen čipy   verze pro tisk

IBM chce využít DNA jako základ pro next-gen čipy

Vědci z IBM Research a CIT oznamují obrovský průlom ve výrobě integrovaných obvodů, které mají být údajně mnohem výkonnější a úspornější než jakékoliv dnes vyráběné čipy. Technologie výroby DNA čipů je založena na skutečnosti, že DNA mohou sloužit jako základ pro nanoelektronické, či nanooptické obvody.

Průmysl je v této době vystaven zátěži, kterou je vývoj litografické technologie pro výrobu tranzistorů menších než 22 nm a vývoj nových tranzistorů na bázi uhlíkových nanotrubiček, či křemíkových nanovodičů. Dle IBM je technologie, kdy se na molekulu DNA samy napojí miliony nanotrubiček do precizního vzoru, cestou k dosažení výrobního procesu menšího než 22 nm.

Technologie, která je zde klíčová je možnost vytvořit tzv. DNA origami. Pozicované DNA nanostruktury mohou totiž sloužit jako kostry, či miniaturní obvodové desky, a to v měřítku mnohem menším než je dnes běžné. Na tyto struktury se poté řízeně naváží oligonukleotické sloučeniny, což vytvoří kompletní základ pro výrobu čipu samotného. Toto nám v budoucnosti umožní vyrábět funkční zařízení, která mohou být integrována do větších celků.

Dnešním velkým problémem je cena procesu zmenšování součástek, avšak díky sebesestavování je možno dle manažera Science & Technology dosáhnout obrovských úspor v oblasti té nejnákladnější a nejnáročnější části výrobního procesu polovodičových čipů. Je však zapotřebí ještě asi 10 let testů a experimentů, aby se celá technologie vyladila a připravila k většímu objemu produkce.

Více informací na: http://www.ibm.comGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk
Středa, 28. června 2017, 26. pracovní týden
EUR = 26,270   USD = 23,290
Přihlásit / Registrovat se Navštivte náš e-shop...
Zakázky pro vás
Technické listy
Nadcházející události
Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007