. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Test tranzistoru FET
Test tranzistoru FET

Test tranzistoru FET

V poslední době se velice rozšířilo používání tranzistorů FET, a to hlavně pro jejich lepší vlastnosti oproti běžným tranzistorům. Tyto tranzistory jsou však tak citlivé, že hlavně při jejich manipulaci musíme dát pozor, abychom je nezničili statickou elektřinou, která je přítomna kolem nás. Proto je výhodné tyto tranzistory před jejich zapájením změřit, zda jsou dobré, či nikoliv.
Vpravo na obrázku je zapojení jednoduchého obvodu, s jehož pomocí je možné zkontrolovat funkčnost a kvalitu neznámého tranzistoru. Zapojení je velice jednoduché a funkčnost tranzistoru se ukáže na voltmetru. Je-li na něm po zapnutí napětí 5V, je tranzistor proražený, a tím pádem i zničený. Pokud nám voltmetr neukáže žádné napětí, tedy 0V je tranzistor přerušen , a tím pádem zničen.
Pokud nám ale voltmetr ukáže napětí mezi 2,5 4 V, je tranzistor funkční. Podle velikosti tohoto napětí lze odhadnout i jeho zesílení. Čím je toto napětí vyšší, tím je vyšší jeho zesílení. To dá rozum, že čím více zesiluje, tím větší proud teče odporem R2 a větší proud zanechá i větší úbytek napětí.
Velká část těchto tranzistorů je opatřena záchytnými substrátovými diodami. Ty ochraňují G před průrazem statickou elektřinou, ale u neošetřených (starších) typů je nutná opatrnost při zacházení. Tyto tranzistory by také měly mít zkratované vývody, pokud ne, tak je raději nekupujte (KF521 – hledač el. vedení)!!!
Pokud při měření tranzistoru nenaměříme žádné napětí, je docela možné, že se jedná o typ s opačnou vodivostí, u nich je nutné odpor R1 odpojit od mínusu a připojit na plus. Tuto změnu však raději provádějte při vypnutém napájení.GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (3):

Zobrazit starší 30 dnů (3)...

host
3. Dne 08. 01. 2017 v 16:53 zaslal host
Bez titulku
Přesně, dokonce, jeli na G míň jak 9V, může se tranzistor zničit.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232S - převodník USB-RS232, modul
Modul s obvodem CP2102 od Silicon Labs - převodník USB/RS232 Full pro vývoj a malosériovou výrobu.
od 240 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007