. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Globální investice oživnou až v roce 2011, předpovídá OSN
21. září 2009 - 8:33 | Lucie Kocourková, CzechInvest | Globální investice oživnou až v roce 2011, předpovídá OSN | Komentářů: 0  

Globální investice oživnou až v roce 2011, předpovídá OSN

World Investment Report 2008: Česká republika vloni přilákala 193 miliard korun zahraničních investic. Byla 32. nejúspěšnější zemí světa.

Česká republika vloni přilákala v přepočtu celkem 193 miliard korun zahraničních investic a co do objemu investic tak vloni byla 32 nejúspěšnější zemí světa. Naopak české firmy v zahraniční investovaly v přepočtu 34 miliard korun, což Česko řadí v pořadí nejaktivnějších investorů na 46. příčku. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD).

„Česká republika dlouhodobě patří k investorsky nejoblíbenějším zemím světa. Díky vynikajícími obchodnímu prostředí platí, že k nám paradoxně míří možná víc investic, než by se vzhledem k velikosti naší ekonomiky dalo očekávat,“ zdůrazňuje Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest, která má lákání zahraničních investorů do České republiky na starosti.

Zpráva UNCTADu ovšem do roku 2009 předpovídá výrazné zpomalení globálních přímých zahraničních investic. Podle OSN přímé investice spadnou z 1,7 trilionu dolarů v roce 2008 na 1,2 trilionu v roce 2009. Rok 2010 má přinést mírné oživení na 1,4 trilionu dolarů. Ekonomické potíže naplno odezní až v roce 2011, kdy by globální přímé zahraniční investice mohly opět dosáhnout rekordních výšin 1,8 trilionu dolarů.

Už vloni ovšem ve srovnání s rokem 2007 bezmála o desetinu poklesl příliv nových investic do devíti nových členských zemí Evropské unie, které zatím nejsou členy eurozóny. Česká republika spolu se Slovenskem, Maďarskem a Rumunskem přesto dokázaly přilákat víc investorů než předloni. Největší pád z těchto zemí pocítilo Polsko spolu s Bulharskem.

Zpomalení ekonomiky spolu s poklesem přímých zahraničních investic se postupně přesouvalo z rozvinutých zemí do těch ekonomicky slabších. Rozvíjející a transitivní ekonomiky tak rekordně navýšily svůj podíl na 43 procent na celkovém přílivu přímých zahraničních investic. UNCTAD ovšem varuje, že to může být jen dočasný vývoj, než i tyto země naplno dostihne zpomalení ekonomiky. Mezi pěticí zemí, které přilákaly nejvíc nových zahraničních investic se tak objevilo i Rusko a Čína.

V investicích do zahraničí zůstaly na prvním místě Spojené státy následované Francií a Německem. Rekordní navýšení exportu investic posunulo na čtvrté místo Japonsko. Významně ovšem narostl objem přímých investic do zahraniční z rozvíjejících se ekonomik. Do dvaceti nejaktivnějších zemí tak pronikl Hongkong, Rusko a Čína. Velmi aktivní jsou podle UNCTADu zvlášť společnosti z latinské Ameriky a východní Asie – především Číny.

Odkazy & Download:
Domovská stránka CzechInvestu
World Investment Report 2008GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PUSBIO8R - USB - 8x relé
Modul PUSBIO8R patří do skupiny USB relé a USB – I/O převodníků. Moduly jsou vybaveny osmi výkonovými relé. Pro ovládání slouží aplikace PUSBIO – Control Software.
Skladem od 825 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007