. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Napájecí obvod pro malá napětí
22. září 2009 - 8:00 | Pandatron | Napájecí obvod pro malá napětí | Komentářů: 0  

Napájecí obvod pro malá napětí

Příklad konstrukce napájecího DC/DC konvertoru s účinností lepší než 78% pro napětí 0,8 až 1,5 V.

Provozní napájecí napětí dnešních ASIC obvodů a mikrokontrolérů jsou podstatně nižší než před několika lety. To samozřejmě vytváří nové požadavky na napájecí obvody i samotné designéry, kteří si již jen stěží vystačí s klasickým obvodem 7805. Zvláště obtížné je poté zajištění nízkého výstupního napětí z jediného NiCd, NiMH či alkalického článku, neboť obvody skupiny Off-the-shelf jsou k dispozici pouze pro výstupní napětí nad 2V.

Jedním ze způsobů jak tato omezení obejít je uvedeno na obr. 1. Toto řešení vychází z myšlenky uveřejněné již před lety v časopise Portable Design. Základem je obvod MAX1708 – step-up DC/DC konvertor, doplněný o několik externích komponent. Výsledkem je dosažení stabilizovaného výstupního napětí 1,6V z nominálního vstupního napětí 1,2V. Přidanými součástkami je přitom pouze jedna trojitá Schottkyho dioda (D2) a dva kondenzátory pro nábojovou pumpu (C7 a C8). Vstupní a výstupní kondenzátory (C1 - C4), indukčnost (L1) a dioda (D1) jsou voleny dle doporučení obvodu MAX1708.


Obr. 1: Napájecí obvod pro malá napětí s účinností lepší než 78%

Za normálního provozu jsou piny LX obvodu MAX1708 spínání interním výkonovým tranzistorem proti zemi a to až do napětí 2,1V plus napětí na jednom diodovém přechodu. Dále jsou tyto piny připojeny na diody D2A a D2B, tvořící spolu s kapacitou nábojový zdvojovač napětí. Pro rozsah vstupního napětí 0,8 až 1,5 V je výstupní napětí stabilizováno na hodnotu 3,3V. Výstup VCC za RC filtrem tvořený součástkami R4 a C9 slouží jako regulovaný a dobře filtrovaný napájecí výstup. Jeho napětí je taktéž poskytováno obvodem MAX1708, avšak před jeho náběhem je zde přivedeno startovací napětí přes diodu D2C, tvořící jednoduchý Soft-start. Jakmile dojde k nárůstu napětí VOUT, přebírá hlavní funkci nábojová pumpa s obvodem MAX1708.

S uvedenými komponentami je obvod schopen dodat výstupní proud až 900 mA při provozní účinnosti lepší než 78% (obr. 2). Druhý výstup VCC poskytuje výstupní proud od 1 do 300 mA. Po spuštění obvodu MAX1708 je jeho činnost nepřerušovaná až do úplného vybití baterie, neboť je napájen z bootstrapped výstupního napětí. Na to je potřeba při samotném návrhu konečného napájecího obvodu samozřejmě myslet. Reálné napětí potřebné pro spuštění obvodu v závislosti na aktuálním zatížení je uvedeno na obr. 3.


Obr. 2: Účinnost obvodu v závislosti na vstupním napětí a odebíraném proudu
 
Obr. 3: Napětí potřebné pro start obvodu je závislé na odporu připojené zátěže

Použitá literatura:
Power Supply Features Low Vin and Vout

Odkazy & Download:
Domovská stránka firmy MAXIM
Přehled distributorů
Informace o obvodu MAX1708GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232S - převodník USB-RS232, modul
Modul s obvodem CP2102 od Silicon Labs - převodník USB/RS232 Full pro vývoj a malosériovou výrobu.
od 240 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007