. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
LM3424 - budič LED hlídající teplotu jejich čipů
23. září 2009 - 8:03 | Pandatron | LM3424 - budič LED hlídající teplotu jejich čipů | Komentářů: 3  

LM3424 - budič LED hlídající teplotu jejich čipů

Výkonný LED driver National Semiconductor určený pro vysoce svítivé LED integruje teplotní management pro zajištění maximální životnosti připojených diod.

National Semiconductor, světový lídr v oblasti analogových obvodů pro správu napájení představil obvod určený pro buzení vysoce svítivých LED s integrovanou funkcí Temperature Management Control. Obvod s označením LM3424 je novým členem skupiny National’s PowerWise® - tedy obvodů s vysokou účinností určených pro řízený LED s vysokým jasem, které umožňují spolehlivou funkci nejen v interiérových, ale i automobilových a venkovních aplikacích.


Obr. 1: Vnitřní blokové schéma obvodu LM3424

Základní vlastnosti:

 • Široký rozsah vstupního napětí od 4,5 do 75 V
 • Možnost přesného monitorování a nastavení proudu
 • 2 ohmy, 1A špičkově MOSFET gate driver
 • Ochrana před podpětím na vstupu a přepětím na výstupu
 • PWM a analogové stmívání
 • Omezení proudu
 • Programovatelná kompenzace přechodových hran
 • Programovatelná a synchronizovatelná spínací frekvence
 • Programovatelná teplotní zpětná vazba
 • Volitelná a konfigurovatelná funkce Soft-Start
 • Integrovaná precizní napěťová reference
 • Nízkopříkonový klidový režim

Obvod LM3424 skupiny National’s PowerWise® je moderní obvod určený pro řízení vysoce svítivých LED. Integrovaná funkce Thermal foldback chrání celou aplikaci před poškozením vysokou teplotou čipů LED diod. Zvýšená teplota diod nad bezpečnou hranici, ať již z důvodu poruchy či například vlivem okolní teploty neprospívá životnosti ani samotné účinnosti produkovaného světla. Díky možnostem obvodu LM3424 a jeho přímé podpoře systémem WEBENCH ® National LED Designer mohou návrháři využít program pro návrh podmínek osvětlení a určení sklonu zlomových bodů pro bezpečný provoz LED. Pokud i tak za běžného provozu dojde ke zvýšení teploty LED, zareaguje zpětná vazba obvodu LM3424 a sníží proud tekoucí LED na rozsah naprogramovaný při vývoji designérem. V tomto stavu následně setrvá obvod i připojené LED a to až do úplného návratu bezpečných provozních teplot.

Tento způsob teplotní zpětné vazby udržuje předepsanou životnost a účinnost LED, kterou zajišťuje splnění záruční doby produktů a aplikací, jako jsou například světlomety automobilů, ale i osvětlení skladů a venkovních prostor.


Obr. 2: Příklad zapojení obvodu LM3424 pro řízení 12 LED

Volně dostupný nástroj National WEBENCH® pomáhá designérům určit ideální zlomovou hodnotu teploty i nastavení regulační zpětné vazby LED diod. Tradičně jsou v podobných případech vhodné rezistory počítány ručně a shodným způsobem jsou určeny i kritické hodnoty. WEBENCH online design umožňuje konstruktérovi snadno určit požadované hodnoty a poté vizualizovat chování aplikace při různých teplotách LED. Je tedy eliminována nutnost ručních výpočtů a veškerá simulace chování při různých teplotách je ovládána prostřednictvím jediného lineárního posuvníku.

Technické vlastnosti LM3424:
Obvod LM3424 je dostupný ve 20-pinovém provedení typu TSSOP a jediný obvod je schopen řídit až 18 vysoce svítivých LED zapojených v sérii s výstupním proudem větším než 2A. Obvod obsahuje veškeré funkce pro regulaci proudu LED v buck, boost SEPIC, flyback a buck-boost topologiích.


Obr. 3: Účinnost obvodu v závislosti na vstupním napětí
 
Obr. 4: Omezení proudu při překročení stanovené teploty

Široký rozsah pracovního napětí od 4,5 do 75 V zaručuje správnou funkci ve velkém rozsahu možných konfigurací a počtu řízených LED. PWM kontrolér je určen pro zajištění vysokých rychlostí reakcí obvodu na změny a interní oscilátor umožňuje kupříkladu i synchronizaci s dalšími obvody v systému a to až do frekvence 2 MHz. Mezi další dostupné funkce patří PWM a analogové stmívání, volitelná a konfigurovatelná funkce Soft-Start a řada ochranných funkcí jako je detekce nízkého napětí, přehřátí obvodu a hlídání aktuálního proudu v jednotlivých periodách výstupního signálu.

Dostupnost a cena:
Obvody LM3424 jsou již plně dostupné v uvedeném provedení TSSOP-20 a to v ceně od 1,75 USD při 1 000 kusech. Více informací a další dostupné možnosti řízení vysoce svítivých LED je možné získat na webové stránce www.national.com/analog/led.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Přehled distributorů

Informace o obvodu LM3424
National Semiconductor Introduces New High-Brightness LED Driver with Temperature Management Control
LED Drivers - LED Lighting DesignGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (3):

Zobrazit starší 30 dnů (3)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Elektronické časové relé
Programovatelné časové relé - TIMREL přináší univerzální použití v oblasti časového a sekvenčního spínání.
Skladem od 420 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007