. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Posun úrovní digitálního signálu
25. září 2009 - 7:03 | Pandatron | Posun úrovní digitálního signálu | Komentářů: 0  

Posun úrovní digitálního signálu

Číslicové či chcete-li digitální systémy využívající pouze jediné napájecí napětí mívají často problém se zpracováním vstupního signálu opačné polarity.

Následující aplikační poznámka vycházející z myšlenky uveřejněné v jednom z vydání časopisu Design, představuje tři základní a jednoduché obvody pro převod úrovní.

Kladným napětím napájený obvod z obr. 1 transformuje negativní (záporný) vstupní puls na pozitivní (kladný) výstupní pulsy. Použitý komparátor typu MAX913 firmy Maxim nabízí na svých výstupech dvě polarity pulsů, vhodné například pro již existující aplikace s požadavkem na konkrétní typ signálu. V případě požadavku pouze jediného signálu je možné samozřejmě použít klasický typ komparátoru s jediným výstupem.
Napětí na invertujícím vstupu kolísá mezi hodnotami +1,8 a +3,0 V a to díky pull-up rezistoru R3. Jelikož hodnota R1 = R2, je napětí na neinvertujícím vstupu rovné 2,5V. Výstupy komparátoru jsou poté posunuty ke kladné úrovni signálu.


Obr. 1: Napájen kladným napětím, převádí tento obvod záporné vstupní pulsy na komplementární bipolární výstupy kladných úrovní

Naproti tomu záporným napětím napájený obvod z obr. 2 převádí kladný vstupní puls na záporné výstupní pulsy. Napětí na invertujícím vstupu komparátoru kolísá mezi hodnotami -1,8 a -3,0 V a to díky pull-down rezistoru R4. Jelikož se i zde hodnota R1 = R2, je napětí na neinvertujícím vstupu rovné úrovni -2,5V. Výstupy komparátoru následně poskytují záporné pusly.


Obr. 2: Napájen záporným napětím, převádí tento obvod kladné vstupní pulsy na komplementární bipolární výstupy záporných úrovní

Následující dva obrázky obr. 3 a obr 4 používají kombinaci komparátorů s výstupními buffery. Jednoduchým způsobem tak poskytují rozraní pro systémy u nichž je rozdílná polarita napětí vstupních signálů vůči následujícímu systému. Obvod na obr. 3 umožňuje systému s kladným napájecím napětím přijmout negativní pulsy a naopak, obvod na obr. 4 umožňuje systému se záporným napájecím napětím přijmout signály s kladnou úrovní.
Oba následující obvody využívají tranzistory typu NPN pro převod výstupních úrovní pro připojený systém a napětí výstupních pulsů je zde definováno VBE (R5+R4)/R5 = 4,5V.


Obr. 3: Komparátor napájen záporným napětím a buffer kladným, převádí tento obvod záporné vstupní pulsy na kladné


Obr. 4: Komparátor napájen kladným napětím a buffer záporným, převádí tento obvod kladné vstupní pulsy na záporné

Shodně jako v prvních dvou případech je i zde v případě požadavku na jediný typ výstupního signálu možné použít klasický typ komparátoru.

Použitá literatura:
Level Shifting Digital Signals

Odkazy & Download:
Domovská stránka firmy MAXIM
Přehled distributorů
Informace o obvodu MAX913GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
WiFi moduly WizFi250-H
WiFi moduly WizFi250 přinášejí snadné a rychlé připojení libovolné aplikace do internetu, nebo vytvoření vlastního AP.
Skladem od 640 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007