. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Jak na nepájivou masku a servisní potisk
25. září 2009 - 9:11 | Pandatron | Jak na nepájivou masku a servisní potisk | Komentářů: 17  

Jak na nepájivou masku a servisní potisk

Doslova i v domácích podmínkách je nyní možné zhotovení profesionálních desek s plošnými spoji a to navíc za zlomek jejich ceny účtované běžnými výrobci.

Především prototypové série vyvíjených produktů jsou často nepříjemně zatěžovány opakovanou kusovou výrobou a účtováním vždy jedinkrát použitých pokladů výrobců desek s plošnými spoji. Nyní však i do České republiky přicházejí produkty umožňující malosériovou výrobu profesionálních desek s plošnými spoji doslova v domácích podmínkách.

ProMask/ProLegend
Dva produkty s názvy ProMask a ProLegend německé firmy LPKF představují vždy kompletní balení všech potřebných chemických prostředků a výrobních a ochranných pomůcek potřebných pro výrobu profesionálně vypadajících desek s plošnými spoji. S jejich pomocí je možné snadným způsobem a doslova v pár krocích dosáhnout zcela profesionálního vzhledu desek s plošnými spoji opatřených zelenou nepájivou maskou (ProMask) a bílým servisním potiskem (ProLegend).


Obr. 1: Příklad desky vyrobené s pomocí produktů ProMask a ProLegend

Každé balení ProMask a ProLegend přitom vystačí na 20 desek formátu A4 a k dispozici je i samostatný spotřební materiál. Oba produkty se přitom liší pouze jiným typem laku, tedy zeleným pro nepájivou masku u ProMask a bílým pro servisní potisk u ProLegend.

Jedno balení ProMask či ProLegend obsahuje:
 • 20x fotocitlivý rezist (lak)
 • 20x tužidlo
 • 10x vývojka
 • 20x fólie do laserové tiskárny
 • 10x conditioner
 • 10x molitanový váleček k roztírání rezistu
 • 1x miska pro rezist
 • 1x rukojeť pro váleček
 • 10x jednorázové rukavice
 • 1x pracovní rukavice
 • 20x dřevěná stěrka
 • 1x čistící kartáč
 • 1x teplotně odolná odměrková nálevka
 • 1x miska s teploměrem
 • 2x plastová úchytka pro manipulaci s deskou

Prvních šest položek je možné získat samostatně v sadě se spotřebním materiálem, anebo v případě zájmu dodavatel umožňuje dodávku materiálu pro výrobu dvou desek A4.

Jak na to:
Použití produktů ProMask a ProLegend je velice jednoduché a v obou případech prakticky shodné. Základní podmínkou je samozřejmě vyrobení kvalitní a čisté desky s plošnými spoji a to buď klasickou fotocestou či například v prototypové výrobě oblíbeným způsobem frézováním. Na takto vyrobenou desku je možné následujícím způsobem nanést nepájivou mastku či potisk a to i na obě strany zároveň.

Ještě se sluší poznamenat, že v průběhu celého procesu se pracuje s různými chemikáliemi a vysokou teplotou, takže je bezpodmínečně nutné dbát zvýšené opatrnosti a vždy používat přiložené ochranné pomůcky.

1) Jako první krok je potřeby provést vytištění předlohy a to na přiloženou průhlednou fólii v měřítku 1:1. Jako předloha se použije motiv nepájivé masky vytištěný z jakéhokoli návrhového software.


Obr. 2: Kalibrace tiskárny zadáním reálné hodnoty zkušebního tisku

Při samotném tisku je vhodné nastavit plnější barvy a případně zvolit inverzní motiv. Ten je rozdílný u tisku předlohy pro nepájivou masku, kde je potřeba zachovat standardní (pozitivní) tisk a naopak u potisku, kde je potřeba zapnut inverzní (negativní) tisk.

2) V dalším kroku je potřeba smíchat požadované množství laku a tužidla pro nanesení na desku s plošnými spoji. Oba tyto prvky jsou v každém balení dostupné celkem ve dvaceti kusech sáčků, přičemž jeden takový sáček je použitelný na jednostrannou desku formátu A4 (cca. 20 x 30 cm).


Obr. 3: Smíchání laku a tužidla

Vzniklou směs (dále jen lak) je potřeba dobře promíchat přiloženou dřevěnou stěrkou a vyvarovat se jejímu vystavení UV záření či přímému slunečnímu svitu. Poté je potřeba opakovanými taky docílit rovnoměrného nasáknutí přiloženého válečku a následnému přenesení na samotnou desku s plošnými spoji. Zde je potřeba nanášet lak pouze mírným tlakem na váleček, jinak zde hrozí jeho zatečení do již zhotovených otvorů na desce s plošnými spoji.


Obr. 4: Nanesení laku na desku s plošnými spoji

V případě potřeby je možné v tomto kroku nanést lak na obě strany desky a to při její svislé poloze.

3) V dalším kroku je potřeba vložit desku do vhodné pece nastavené na 80°C a to na dobu 10 minut. Samozřejmě lze použít i elektronicky řízenou běžnou (kuchyňskou) troubu, důležité je dodržení teploty.


Obr. 5: Zahřátí desky na 80°C po dobu 10 minut

Po uplynutí deseti minut je potřeba desku opatrně vyjmout a nechat vychladnout na pokojovou teplotu zhruba 20°C.

4) Nyní se deska položí na plochu UV osvitové lampy, používané například i při výrobě desek s plošnými spoji a na ozařovanou stranu se přiloží předloha vytištěná v prvním kroku. Předlohu je potřeba přiložit velice přesně, jinak může ve výsledku dojít k částečnému zakrytí pájecích plošek lakem.

I v tomto případě je možné získat vhodné UV osvitové zařízení u výrobce produktů ProMask a ProLegend či jeho distributorů.


Obr. 6: Osvícení desky s přiloženou předlohou

Délka osvícení se liší u produktu ProMask, kde je doporučeno 60 sekund a ProLegend, kde je doporučeno 120 sekund.

5) V další kroku je potřeba rozpustit přiloženou práškovou vývojku (developer) s 1l vody o teplotě 40 až 50 °C.


Obr. 7: Rozpuštění práškové vývojky

Vzniklý roztok se následně smíchá v přiložené misce se studenou vodou tak, aby výsledná teplota u ProMask byla vyšší nebo rovna 30°C a u ProLegent naopak nižší než 25°C. Zde je potřeba hlídat teploměr, který je součástí misky a do vhodného množství vody postupně přilévat roztok vývojky, nebo naopak ochlazovat přidáním další vody.

Do vzniklého roztoku o uvedené teplotě je potřeba zcela ponořit osvícenou desku s plošnými spoji a štětcem několikrát přejet po aktivní straně či obou stranách. Poté desku vyjmout a opláchnout vodou.


Obr. 8: Ponoření desky do roztoku

6) Nyní se deska opět vloží do pece a to s přednastavenou teplotou 160°C a nechá se zde po dobu zhruba 30 minut vytvrdit.


Obr. 9: Závěrečné vytvrzení laku v peci

Po opatrném vyjmutí z pece je potřeba nechat desku opět vychladnout na pokojovou teplotu.

7) V posledním kroku se na desku nastříká přiložený LPKF Cleaner pro odstranění zbytků oxidů a deska se důkladně propláchne tekoucí vodou.


Obr. 10: Nanesení LPKF Cleaner a důkladné opláchnutí vodou

Tím je celý proces výroby nepájivé masky a servisního potisku dokončen a desku s plošnými spoji je možné po osušení ihned použít.


Obr. 11: Příklad DPS vytvořené produkty ProMask a ProLegend

Celý proces výroby podrobně zachycuje následující videoklip:

Stáhněte si prosím Flash Player pro přehrávání videí.

Dostupnost a cena:
Uvedené produkty ProMask a ProLegend a další pomůcky a produkty firmy LPKF je možné získat u jejich oficiálního distributora pro náš trh, firmy Spezial Electronic.

Prodejní cena kompletní sady ProMask či ProLegend s vydatností 20 desek formátu A4 je 8 840 Kč. Dále je k dispozici zmíněný samostatný spotřební materiál o shodné vydatnosti v ceně 2 860 Kč či v případě zájmu i jedna sada spotřebního materiálu pro plochu dvou desek formátu A4 za 320 Kč. Ceny jsou uvedeny koncové bez DPH.

Více informací je možné získat na stránkách výrobce LPKF či u oficiálního distributora, firmy Spezial Electronic.

Odkazy & Download:
Domovská stránka firmy LPKF
Domovská stránka firmy Spezial Electronic

Informace o produktu ProMask
Informace o produktu ProLegend
CAD/CAM software pro tisk předlohGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (17):

Zobrazit starší 30 dnů (17)...

host
17. Dne 29. 10. 2013 v 10:36 zaslal host
Spotřební materiál 2x A4
Zdravím. Tak jsem poptal spotřebák ProMask na dvě A4 a bylo mi řečeno, že nedodávají, navíc expirace je 6 měsíců, což je pro "bastlíře" celkem rychlé...

Viktor


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
WiFi moduly WizFi250-H
WiFi moduly WizFi250 přinášejí snadné a rychlé připojení libovolné aplikace do internetu, nebo vytvoření vlastního AP.
Skladem od 640 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007