. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Solární detektor vlhkosti hlíny
1. října 2009 - 16:47 | Pandatron | Solární detektor vlhkosti hlíny | Komentářů: 2  

Solární detektor vlhkosti hlíny

Bezůdržbová konstrukce solárního detektoru vlhkosti pro pokojové rostliny s jediným IO.

Následující konstrukce je určena především pro úplné začátečníky, kteří chtějí potěšit například svou babičku jednoduchým, ale přesto velice užitečným pomocníkem – solárním detektorem vlhkosti hlíny pro pokojové rostliny. Navíc vzhledem k velice nízké výrobní ceně, nepřesahující v součtu ani 100Kč, je možné vyrobit takových detektorů víc a osadit jimi i více květináčů.

Solární detektor vlhkosti hlíny je jednoduché zařízení, které se svou sondou (například dvěma kovovými hroty) zapíchne do květináče a které následně svým pípáním indikuje potřebu zalít květinu. Díky napájení z malého solárního článku je však zapojení zcela bezůdržbové (nikdy se mu nevybije baterie) a navíc pípá pouze v přítomnosti okolního světla a neruší tak v noci.

Schéma zapojení:
Na následujícím obrázku je schéma zapojení solárního detektoru vlhkosti hlíny.


Obr. 1: Schéma zapojení

Zapojení je napájeno malým solárním článkem BAT1 o napětí alespoň 2V, respektive 3V, podle typu a výrobce použitého obvodu IO1. Ten je typu CMOS 4093, obsahujícím čtyři dvouvstupová hradla NAND se Schmidtovým klopným obvodem.

První čtvrtina obvodu IO1 s označením IO1.1 je použita jako generátor přerušovacích impulsů s periodou do 1s. Jeho výstupem (pin č. 3) je dále přerušována druhá čtvrtina s označením IO1.2, vytvářející nízkofrekvenční signál o kmitočtu jednotek kHz. Další část obvodu, tedy IO1.3 je použita jako detektor vlhkosti hlíny, který má na jednom ze svým vstupů (pin č. 9) připojeny dva měřící hroty a trimr pro nastavení citlivosti. Poslední část obvodu s označením IO1.4 je požita jako invertor pro buzení piezoelektrického měniče Rep1.

Konstrukce:
Na následujících obrázcích je možný motiv desky s plošnými spoji včetně rozmístění součástek.


Obr. 2: Rozmístění součástek
 
Obr. 3: Plošný spoj (pro originál 600dpi klikněte)

Všechny součástky jsou klasického drátového provedení podle následujícího seznamu.

Seznam součástek
R1       100k
R2,R3     10k
R4       1M trimr PK50
C1       22u/25V
C2,C3     100n
IO1      4093
Rep1      KPE112
BAT1      solární panel >2-3V

Uvedené zapojení je velice jednoduché a po pečlivém sestavení musí pracovat na první zapnutí.

Jako sondu je do květináče možné použít například dva kovové hřebíky, zabodnuté ideálně až po hlavičku (samozřejmě pozor na kořeny), nebo i kus kuprextitu se dvěma navzájem oddělenými motivy.

Oživení zařízení spočívá pouze v nastavení takové vlhkosti hlíny trimrem R4, při které chceme aby zařízení začalo indikovat potřebu zalití.

Díky velice malému odběru v řádech uA je možné použít prakticky libovolné solární články získané i z nějakého staršího zařízení. Vhodné nové solární články je možné získat například u firmy Flajzar – Solární panely, sety.

Závěr:
Přestože se nejedná o novou, ani jakkoliv vyjímečnou konstrukci a různých obměn a zdokonalení je plný internet, může i tak posloužit jako výuková konstrukce nebo praktický dárek.GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
BC-NBK AUREL
Přijímač AM 433.92MHz, BW=1,2MHz, -97dBm,+5V/3mA
od 83 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007