Nový PM pro displeje AMOLED

STMicroelectronics posiluje své vedoucí postavení na trhu power management integrovaných obvodů s podporou moderní technologie displejů třídy AMOLED.

Společnost STMicroelectronics představuje nejnovější, miniaturní obvody pro správu napájení - power management (PM) pro aplikace, jako jsou smartphony a jiné kapesní spotřební elektronika, které využívají displeje s technologií AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode).


Obr. 1: Nový PM pro displeje AMOLED

Základní vlastnosti:

V současné době již více než 80% poptávky po řešení power managementu u AMOLED displeji na světových trzích pokrývá společnost STMicroelectronics. V krátkodobém horizontu se očekává další zlepšení vlastností AMOLED displejů a to navzdory skutečnosti, že jas těchto displejů a zorný úhel je již nyní lepší než v případě klasické LCD technologie. Displeje AMOLED jsou tak stále častěji používány u chytrých telefonů a dalších přenosných zařízení, jako jsou digitální fotoaparáty nebo uživatelská rozhraní domácích spotřebičů, u nichž se podle Analytical Services IHS iSuppli do roku 2015 předpokládá zvýšení tržeb až na úroveň 3,6 miliardy USD, proti 600 milionům v roce 2008. Každý takový displej však vyžaduje použití podporovaného obvodu správy napájení.


Obr. 2: Vnitřní blokové schéma STOD13AS

Technologie AMOLED displejů je však o něco náročnější, než klasické LCD, především pro potřebu kladného i záporného napájecího napětí. Obvody STOD13AS od ST jsou speciálně vyvinuty pro splnění potřeb displejů AMOLED, což je výhodné pro konstruktéry. Nový čip je založen na inovativní technologie ST SOI (křemík na izolantu), která umožňuje výrobu čipů s výjimečnou energetickou účinností. Kromě toho jsou tyto obvody odolné vůči rušivým vlivům, takže provoz displeju bude vždy stabilní a bez blikání.


Obr. 3: Typické shcéma zapojení

STOD13AS - nástupce populární řady STOD03A , na jediném čipu integruje step-down a invertující DC/DC konverzor, což je další výhodou použité SOI technologie. Ve srovnání s STOD03A však nabízejí zdokonalenou ochranu proti zkratu a přetížení na výstupu, což vede ke zvýšení spolehlivosti celého zařízení. Pro úsporu energie a prodloužení životnosti napájecí baterie obvody podporují hned dva úsporné režimy.

Dostupnost a cena:
Obvody STOD13AS jsou již nyní dostupné a to v provedení DFN12L s rozměry 3 x 3 mm. Koncová cena obvodů se pohybuje kolem 1,08 USD/ks při odběru 1000 kusů a samozřejmě s rostoucím objemem dále klesá.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Přehled distributorů a kontaktů

STOD13AS - 250 mA dual DC-DC converter for powering AMOLED display
Datasheet STOD13AS


(c) www.Pandatron.cz - Elektrotechnický magazín

 

9. ledna 2017 - 6:12 - Pandatron