Referenční návrh bezdrátového opakovače

Bezdrátové opakovače zesilují signál uvnitř velkých budov, jako jsou letiště, nákupní centra a další veřejné místa, kde se stávají základem bezdrátové infrastruktury.

Bezdrátové opakovače zesilují signál uvnitř velkých budov, jako jsou letiště, nákupní centra a další veřejné místa, kde se stávají základem bezdrátové infrastruktury. Jenže s růstem těchto center roste i počet služeb a jejich poskytovatelů, kde dochází k roztříštění celého pásma a komplikuje tak možnost zesílit části používané jedním poskytovatelem pomocí jednoho opakovače.


Obr. 1: Blokové schéma bezdrátového opakovače

Vzhledem k existenci různých pásem vlastněných jinými subjekty je kladen nárok vytvořit takový opakovač, který bude schopen zesílit jen vybrané úseky v daném frekvenčním rozsahu, resp. být schopen potlačit nebo odfiltrovat signál od jiných poskytovatelů. Tyto subjekty mohou být zároveň v blízkém okolí kanálu, který chceme zesílit. Stále častěji tak výrobci hledají řešení, které jim umožňuje s vysokou přesností oddělit jednotlivé kanály od sebe a rychle taková řešení uvolňovat na trh. Kromě toho díky použití čistě digitální technologie lze omezit analogové prvky a tím výrazně snížit cenu výsledného zařízení.


Obr. 2: Základní schéma VCXO

Ukázkový kit od Texas instruments – TSW4100 umožňuje výrobcům zařízení produkovat tyto opakovače vyšším tempem a nízkými náklady. S pomocí TSW4100 lze zesílit tři kanály s šířkou až 5MHz, nebo jeden 10MHz kanál, aniž by došlo k vybočení do jiných kanálů nebo sousedního pásma.

Odkazy & Download:
Wireless Repeater Solutions from Texas Instruments
Input Output Mode Application Note
DUC Mode Gain by CMD5016 (SLWC043)
TSW4100 Schematic Diagram


(c) www.Pandatron.cz - Elektrotechnický magazín

 

11. ledna 2017 - 8:00 - Pandatron