Windows 10 ne? 10 důvodů proč neupgradovat

Firmy spoléhající na pracovních stanicích na platformu Windows musely další strategii využívání desktopových operačních systémů vyřešit již před rokem.

Domácí uživatelé Windows 7 a 8.1 mohou od 29. července bezplatně přejít na nejnovější Windows 10. Jen těžko bychom hledali důvody, proč by tak neměli učinit. Trochu jiná je ovšem situace ve firmách – nejenže nemají upgrade automaticky zdarma, ale musí řešit i mnoho otázek, které ostatní uživatele nikterak netrápí.

Firmy spoléhající na pracovních stanicích na platformu Windows musely další strategii využívání desktopových operačních systémů vyřešit již před rokem, kdy Microsoft ukončil podporu dnes již 14 let starých Windows XP. Spíše než na aktuální Windows 8.1 vsadily firmy na oblíbená Windows 7, přestože u tohoto operačního systému uplyne letos pět let od jeho uvedení na trh. Meziroční nárůst o 10 % tak jen potvrdil pevnou pozici Windows 7, která jsou s více než 60% podílem na trhu (dle statistik NetMarketShare) celosvětově nejpoužívanějším desktopovým operačním systémem. Přibližně 13% tržní podíl Windows 8.1 jen o jediné procento překonává rozšířenost Windows XP.

„Nejen firemní uživatelé operačních systémů od Microsoftu ukazují velmi konzervativní přístup k aktualizacím Windows,“ říká Ondřej Štrba, Microsoft Technology Unit Director společnosti Servodata, která je jedním z největších dodavatelů licencí softwaru Microsoft na českém trhu. „Svědčí o tom i tržní podíl Windows 8, který činí bezmála 3 procenta, přestože přechod na verzi 8.1, zaměřenou především na uživatele počítačů bez dotykové obrazovky, nabídnul Microsoft jako bezplatnou aktualizaci skoro před dvěma lety,“ upozorňuje Ondřej Štrba.

Microsoft při vývoji Windows 10 na konzervativní přístup svých zákazníků pamatoval a jistě i proto vrátil zpět klasickou nabídku Start a odstranil panel Šém vysouvaný gestem či klávesovou zkratkou z pravé strany obrazovky. Mimo to ale samozřejmě existuje i mnoho dalších důvodů, proč přejít na nejnovější verzi Windows:

„Novinky a vylepšení ve Windows 10 usnadní a zrychlí práci uživatelům i správcům firemních sítí. Přesto však existují rizika, která je před upgradem nezbytné zvážit,“ dodává Ondřej Štrba. „IT infrastruktura i specifické provozní požadavky mohou tempo nasazování moderního operačního systému zpomalit či jej rovnou oddálit až na dobu, kdy skončí životní cyklus používaného hardwaru a bude třeba pořídit nový.“

Testovací verze připravovaného operačního sytému, dostupné téměř po celý jeden rok před uvedením finální verze na trh, ukázaly, že přechod na Windows 10 by měl být ve většině případů zcela bezproblémový. Komplikace ovšem mohou nastat především v následujících případech:

„Firmám můžeme před přechodem na Windows 10 doporučit především důkladnou analýzu kompatibility nového operačního systému s používaným hardwarem, instalovaným softwarem a podnikovými informačními systémy. Naše zkušenosti ukazují, že komplikace sice mohou nastat, ovšem jen opravdu výjimečně jsou (bez velkých investic) neřešitelné. Aby nebyl ohrožen provoz firmy, je třeba postupovat systematicky a s rozvahou, nikoli hned zahájit živelný upgrade na strojích, které projdou testem kompatibility,“ uzavírá Ondřej Štrba.

Servodata Group
Servodata patří dlouhodobě mezi nejvýznamnější platform providery v České republice a na Slovensku.

Firmám i organizacím státní a veřejné správy vytváříme platformy pro provoz systémů a aplikací, nezbytných pro jejich efektivní fungování. Využíváme přitom naše zkušenosti se softwarovými a hardwarovými produkty předních světových dodavatelů i s vývojem vlastních řešení. V rámci souvisejících služeb poskytujeme také administrátorská a uživatelská školení zakončená certifikacemi.

Do skupiny Servodata Group patří mimo Servodata a.s. a Servodata Bratislava s.r.o. také společnosti DoxoLogic, s.r.o., DataScript, s.r.o., a S-COMP Centre CZ, s.r.o.

Skupina drží certifikace Systému řízení jakosti ISO 9001:2000, Systému řízení bezpečnosti informací ISO 27001:2005, Systém řízení jakosti projektů ISO 10006 a Systém managementu IT služeb ISO/IEC 20000-1.

Zdroj: Servodata Group


(c) www.Pandatron.cz - Elektrotechnický magazín

 

19. srpna 2015 - 5:10 - Pandatron