. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
ČEZ a Elmarco jako první na světě úspěšně otestovaly solární panely s nanovlákny

ČEZ a Elmarco jako první na světě úspěšně otestovaly solární panely s nanovlákny

Energetická skupina ČEZ a společnost Elmarco ukončily první část společného testovacího projektu. Poprvé na světě porovnaly výkony solárních panelů využívajících nanovláken s vlastnostmi běžných křemíkových panelů. Testy dopadly pozitivně pro solární panely s nanovlákny (DSSC – dye-sensitized solar cells).

Testy panelů probíhaly v době od 20. září do 20. prosince 2009 na pozemcích jaderné elektrárny Temelín. S výrobou panelů pro testování a s testy samotnými pomáhala společnost Solartec z Rožnova pod Radhoštěm. Z měření vyšlo několik milionů údajů, které výzkumný tým vyhodnotil pomocí speciálního softwaru. Podrobné výsledky budou prezentovány na Fotovoltaickém Fóru 2010, které se koná 1.-2. dubna v Plzni.


Obr. 1: Montáž panelů předcházela začátku testování

Výsledky testů potvrdily, že DSSC panely mohou najít uplatnění mimo solární farmy. Hodí se například pro využití do míst s nižší intenzitou osvitu, při opláštění budov nebo dokonce v interiérech. Narozdíl od křemíkových panelů, u kterých dochází při nižším osvitu ke snížení účinnosti, vykazují při nízkém osvitu DSSC panely až o 80% vyšší účinnost než při vysoké intenzitě osvitu. Zároveň testované DSSC panely byly oproti křemíkovým panelům méně citlivé na změny teploty. Zatím však DSSC panely stále vykazují nižší celkovou účinnost než křemíkové panely. Důležité je, že existuje potenciál pro zvýšení účinnost různými technickými opatřeními, k jejichž návrhu přispěl i náš test. Otázkou dalšího vývoje a průmyslové výroby je i zajištění jejich odolnosti vůči povětrnostním vlivům. Zahájení průmyslové výroby panelů s nanovlákny plánuje společnost Elmarco se svými partnery již do konce letošního roku.

Pro Skupinu ČEZ je projekt součástí výzkumu, vývoje a testování nových energetických technologií. „Vývoj další generace fotovoltaických článků je zaměřen buď na vyšší účinnost či na větší využití v průběhu dne, zpravidla články z levnějších materiálů než je drahý čistý křemík. Právě tento směr byl pilotním testem sledován. Budoucí využití těchto článků se očekává především jako součást budov, tzv. BIPV (building integrated photovoltaics). Masová průmyslová výroba by pak měla přinést jejich zlevnění, ostatně jak to je obvyklé u jiných zařízení pro energetiku,“ uvedl Aleš Laciok, koordinátor výzkumu a vývoje ČEZ, a. s.

Elmarco, díky své unikátní technologii NanospiderTM, vyvinulo panely, které k zachycení sluneční energie a její přeměně na energii elektrickou využívají nanovlákna oxidu titaničitého (TiO2). „Nikde na světě doposud nebyla použita nanovlákna pro solární panely. Tento nový typ solárních panelů je založen na principu technologie DSSC a naše společnost jej poprvé představila na světovém summitu Nanofibers for the 3rd Millennium-Nano for life 2009 v Praze.“ uvedl Ladislav Mareš, zakladatel a jednatel firmy Elmarco.

O společnosti Elmarco
Elmarco je první firmou na světě, která vyrábí a prodává zařízení na výrobu nanovlákenného materiálu v průmyslovém měřítku. Využívá k tomu unikátní technologie Nanospider™, která splňuje všechny požadavky na výrobu vysoce kvalitních nanovláken k všestrannému použití. Vlastnosti zařízení Nanospider™, jako je snadná obsluha, rozšiřitelnost podle přání zákazníka a flexibilita, jsou velmi ceněné a Elmarco díky tomu uspělo na světovém trhu. Společnost je zároveň průkopníkem uplatnění nanovláken ve všech sférách lidského života, spolupracuje s předními českými i světovými univerzitami a průmyslovými společnostmi. Podrobnější informace na www.elmarco.com.

Odkazy & Download:
Domovská stránka skupiny ČEZ
Domovská stránka Elmarco
ČEZ a Elmarco jako první na světě úspěšně otestovaly solární panely s...GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (6):

Zobrazit starší 30 dnů (6)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
WIZ108SR - RS422/RS485
Převodník TCP/IP <-> RS422 / RS485 s RJ45 konektorem.
Skladem od 649 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007