. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Projekt WiFi rádia I - Úvod
16. června 2010 - 9:01 | Pandatron | Projekt WiFi rádia I - Úvod | Komentářů: 12  

Projekt WiFi rádia I - Úvod

Úvodní díl k projektu internetového rádia s rozhraním WiFi, využívajícím moderní embedded technologii - klasický router s otevřenou architekturu.

V poslední době se na internetu objevuje řada zajímavých konstrukcí, využívajících již nepotřebného, avšak stále velice dobrého a hlavně výkonného síťového hardware. Především jsou to samozřejmě síťové routery. Ty nabízejí vysoký výkon díky použití 32-bitového procesoru a snadnou modifikovatelnost, jelikož většina z nich je postavena na operačním systému skupiny Linux.

Podobně je tomu i v následující konstrukci internetového WiFi rádia, kde je po jednoduché modifikaci využit snadno dostupný router Asus typu WL-520GU. U nás dostupný například na aukčním serveru Aukro zhruba od 500 Kč. Autorem dále uvedeného projektu (rozděleného do několika následujících dílů) je Jeff Keyzer, který byl mile potěšen našim zájmem o konstrukci. Případné dotazy ke stavbě a další modifikaci prosím posílejte přímo jemu - kontaktní adresy jsou uvedeny na konci článku.


Obr. 1: Finální provedení dále popsaného WiFi rádia

Úvod
Tento článek je první ze série, která bude dokumentovat vývoj a stavbu levného, open source bezdrátový streamovaného internetového rozhlasového přijímače. Všechny detaily konstrukce, včetně kompletních schémat, zdrojového kódu a dokonce i designu samotného procesu jsou volně dostupné a budou zde rovněž uvedeny.

Základní informace o internetovém rádiu
Podle Wikipedie, je počátek internetového rádiového streamingu datován do roku 1993. V té době však byly všechny programy nutné ručně stahovat a zadávat do přehrávače, nainstalovaném na domácím počítači. Samotná kvalita poslechu hudby měla však ke klasickému VKV přijímači ještě hodně daleko. Až o několik let později se internetové rádio stalo vyhledávanou možností internetové sítě a stream se stal obecně známým pojmem. Tím došlo ke zrodu prvních internetových rozhlasových stanic, kterých je dnes již nepočítaně.

V té době se začal poslech streamované hudby a zpravodajství rozšiřovat jako tradiční rádio, avšak netrvalo dlouho a mohl nabídnout i řadu výhod. Nejvýraznější výhodou internetových rozhlasových stanic byla (a stále z větší části je) do značné míry absence reklamních bloků a samozřejmě možnost poslechu odkudkoliv na světě, kde je k dispozici přístup k internetu. V průběhu času došlo samozřejmě i k řadě zdokonalení, především ke zlepšení komprese zvuku (např. MP3 ) a rozšíření pásma pro lepší kvalitu přenosu a spolehlivost internetového rádia. Zrodem společných standardů, jako je Shoutcast, bylo možné poslouchat celou řadu stanic s jedním běžně dostupným programem, jako je například Winamp nebo oblíbenější VLC Player.

Dnes přehrávání streamovaného rádia podporuje naprostá většina softwarových hudebních přehrávačů. Služby jako je iTunes sdílejí tisíce streamovaných rozhlasových stanic a dokonce podporují Shoutcast proudy, takže uživatelé mohou snadno přidávat další, vlastní stanice.


Obr. 2: Ukázka továrně vyráběného rádia - ROKU SoundBridge M500

Snad nejlepší věcí na internetovém poslechu rádií je jejich obrovská rozmanitost programové a kulturní nabídky, která je dnes k dispozici. I mnoho vysokých škol má dnes k dispozici vlastní streamingový server, stejně jako KDVS. Případně je pro vytvoření vlastního streamu možné použít jednoduché softwarové nástroje, jako je kupříkladu již zmíněný VLC Player, nebo řadu online a free dostupných služeb. Podobně zajišťuje i náš server příležitostné streamování různých odborných událostí.

Běžně dostupné internetové rozhlasové stanice nabízejí celou řadu elektronické a taneční hudby, kdy uživatel dostává možnost volby poslechu specifických žánrů a stylů. Kromě nich je k dispozici i řada speciálních stanic, vysílajících hudbu, kterou není možné běžně slyšet na VKV pásmech, jako jsou kupříkladu Commodore 64 remixy apod..


Obr. 3: Commodore 64
zdroj: Wikipedia

V posledních několika letech se na trhu začíná jen pomalu objevovat nová generace produktů, připomínajících svým vzhledem klasické rozhlasové přijímače, avšak se síťovým připojením a přehráváním internetových stanic. Dobrým příkladem je Roku SoundbridgeRadio a ASUS Internet Air. Tzv. bezdrátové reproduktory jako je Apple Airport Express, vyžadují pro příjem a předávání streamovaného rádia počítač, avšak ve svém závěru dosahují podobného výsledek (neboť vzhledově často opět připomínají klasické rozhlasové přijímače).

Projekt internetového Wifi rádia
Před časem jsem i já zatoužil po podobném internetovém přijímači. Často totiž pracují ve své garáži, kde jsem byl občas nucen používat svůj Macbook pro přehrávání hudby přes malý zesilovač a staré reproduktory umístěné na polici. Problém je, že můj notebook není vždy připraven v garáži a od práce špinavé ruce nejsou zrovna dobrým řešením pro ovládání čistě bílého přístroje. Jako možné řešení se tak nabízela jednoduchá koupě některého z mála dostupných přístrojů. Bohužel však cena v okolí 5 000 Kč hranice je pro běžný poslech rozhlasu v dílně poměrně velkým luxusem.

Tak jsem se rozhodl postavit si takové zařízení sám.

Jako první samozřejmě přišel na řadu návrh požadovaných vlastností a blokové rozkreslení zapojení. Následovalo konkrétní plánování a hledání vhodných součástek, při neustálém držení rozsahu projektu v únosných mezích.

Požadavky:

 • Bezdrátové připojení přes stávající lokální síť technologie Wifi 2,4 GHz
 • Audio výstup, nejlépe 44kHz, 16 bit stereo
 • Integrovaný zesilovač a reproduktor(y)
 • Shoutcast/MP3 streaming audio dekodér
 • Možnost nastavení několika předvoleb
 • Displej pro zobrazení zvolené stanice a právě přehrávané skladby
 • Jednoduché uživatelské rozhraní, pomocí standardních ovládacích prvků běžného rádia (hlasitost, ladění, atd.)
 • 110/230 VAC provoz

Volitelné funkce:

 • Konektor Line Output (pro připojení k přijímači / zesilovač)
 • Web server pro konfiguraci / správu
 • Schopnost přehrávat soubory z USB klíčenky nebo iTunes serveru

Rozhodně zamítnuté funkce:

 • Jakýkoliv typ klasického AM/FM přijímače
 • Reklama
 • Ranní DJ
 • "Bla, bla, bla."

Nyní, když jsme si definovali základní prvky projektu ... je čas pro komerční přestávku. To je tedy vše pro 1. část této série. Zůstaňte však naladěni i na 2. část, kde bude uveden rozbor volby embedded platformy pro toto zařízení i to, proč je Linux tak dokonalý!

Odkazy & Download:
Domovská stránka autora
Building a Wifi Radio
Wifi Radio Discussion Forum

Wikipedia - Internet radio
Wikipedia - C64
ROKU SoundBridge M500GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (12):

Zobrazit starší 30 dnů (12)...

host
12. Dne 01. 01. 2011 v 00:39 zaslal host
martin
da se koupit wifi abych neplatil


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PLA8 MODUL - Logický analyzátor pro USB
Logický analyzátor pro USB 2.0, klon Saleae, 8-bitová verze s 10 GS a integrovanou analýzou rozhraní.
Skladem od 825 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007