. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Širokopásmový přijímač pro letecké pásmo
26. února 2011 - 13:05 | Pandatron | Širokopásmový přijímač pro letecké pásmo | Komentářů: 22  

Širokopásmový přijímač pro letecké pásmo

Jednoduchý širokopásmový přijímač, který je naladěn na celé letecké pásmo, umožňuje příjem všech probíhajících konverzací na libovolných kanálech.

Příjem leteckého pásma a poslech komunikace pilotů letadel a navigačních věží zažívá v poslední době velký boom. Jen v České Republice je k tomuto tématu otevřeno několik diskusních skupin se stovkami členů. Není se samozřejmě čemu divit, když poslech hovorů mezi posádkou letadel a navigačními věžemi není ani nijak obtížný, ani není nelegální. Požadavkem je pouze jednoduché technické vybavení v řádu tisíců korun a vhodné místo pro kvalitní anténu.

Tomuto tématu je na internetu věnována celá řada specializovaných webů a k dispozici je tak spousta článků, popisujících jak začít a jaké technické vybavení si pořídit. Několik zajímavých odkazů je pro zájemce uvedených i zde pod článkem.


Obr. 1: Příklad příjmu zpráv ACARS

Pro příjem leteckého pásma se nejčastěji používají přehledové (komunikační) přijímače (tzv. scanery), které mají dostatečnou citlivost i selektivitu a po doplnění o kvalitní anténu (případné pásmový filtr kvůli omezení rušení od silných rozhlasových stanic), jsou schopné zajistit „hodně muziky za málo peněz“. Navíc se pak se pak nemusíme omezovat pouze na letecké pásmo a můžeme přijímat i řadu dalších kmitočtů, využívaných například radioamatéry, řízením vlakové dopravy, městskou policií či jinými službami. Více informací, nebo přístup k online streamu vám rád poskytnu na Online chatu.

Konstrukce širokopásmového přijímače pro letecké pásmo
Ne každý si však může dovolit investovat několik tisíc do profesionálních přijímačů a navíc by si třeba rád takový přijímač postavil vlastními silami. Je však třeba upozornit, že ač se obvodově jedná o poměrně jednoduché konstrukce, jejich stavba není vhodná pro začátečníky. Jelikož se zde pracuje s poměrně vysokými kmitočty, je nutná alespoň částečná znalost vysokofrekvenční techniky, šíření vln a laděných obvod. Pro oživení je poté vhodné mít k dispozici vysokofrekvenční generátor a další měřicí vybavení.

Výsledek v podobě plně funkčního, vlastnoručně postaveného přijímače však za to stojí. Proto bych zde rád publikoval dvě jednoduché konstrukce. Prvním z nich je tento širokopásmový přijímač pro letecké pásmo. Jeho výhodou je příjem celého leteckého pásma (tedy od 118 do 136 MHz), včetně systému vysílání digitálních zpráv a polohy letadel ACARS (Aircraft Communications Addressing and Reporting System). Není tak potřeba přijímač neustále ladit, nebo se omezit pouze na jediný kanál.

Schéma zapojení
Na následujícím obrázku je schéma zapojení širokopásmového přijímače pro letecké pásmo.


Obr. 2: Schéma zapojení

Celý vtip konstrukce spočívá ve vstupní části přijímače. Zde není použit obvyklý laděný obvod, který by zajišťoval výběr jedné frekvence, ale je zde použit pásmový filtr. Ten se skládá z cívek L1, L2 a kondenzátorů C1, C2 a C3. Paralelní kombinace L1 a C1 přitom určuje spodní hranici přijímaného pásma, tedy 118 MHz a naopak L2 a C2 určují horní hranici pásma, tedy 136 MHz. Anténa, připojená koaxiálním kabelem ke konektoru J1 i vlastní obvody přijímače jsou připojené na odbočku jednotlivých cívek. Tím je zajišťuje jednoduchá transformace impedancí a zároveň nedochází k přílišnému zatlumení laděných obvodů.

Za oddělovacím kondenzátorem C4 následuje dvoustupňový vysokofrekvenční zesilovač, složený z tranzistorů T1 a T2 typu BF199 apod. Dále se signál vede na diodu D1 (AA119), kde se demoduluje amplitudová modulace a získaný nízkofrekvenční signál se zesiluje tranzistorem T3 a integrovaným zesilovačem IO1 typu LM386. Potenciometr R14 slouží k nastavení hlasitosti. Jedná se tedy o klasický přímozesilující přijímač, což je jeden z nejjednodušších typů přijímačů amplitudové modulace. Jeho výhodou je, že neobsahuje žádné nastavovací prvky a po pečlivém sestavení musí pracovat na první zapnutí.

Nízkofrekvenční signál z konektoru J3 může budit jak sluchátka, tak i malý reproduktor. Výstupní výkon zesilovače LM386 je při plném zesílení 0,5 W.

Konstrukce
Na následujících obrázcích je uveden motiv jednostranné desky s plošnými spoji a rozmístění součástek.


Obr. 3: Rozmístění součástek


Obr. 4: Plošný spoj (pro originál 600dpi klikněte)

Všechny součástky jsou klasického provedení a jejich seznam je uveden na konci článku. Obě cívky jsou vinuté ručně s odbočkou u společné země. Dioda D1 typu AA119 je germaniová se zlatým hrotem, která je běžně dostupná. Případně je možné využít některou její náhradu, jako je například 1N60 apod.

Oživení přijímače
Po pečlivém sestavení a kontrole spojů je možné přistoupit k oživení přijímače. Jak jsem již uvedl, nejedná se o konstrukci pro začátečníky a oživení vyžaduje znalost vysokofrekvenční techniky.

Jediné, co je však třeba v přijímači nastavit, je rozsah vstupního filtru. Celý proces se přitom provádí při vstupu zatíženém impedanci 50 ohmů, aby se předešlo následnému rozladění po připojení antény.

Paralelní kombinací L1 a C1 se nastavuje spodní hranice přijímaného pásma a to tak, aby střed rezonanční křivky byl na frekvenci 125 MHz. Pokud by nestačil rozsah kapacitního trimru, je samozřejmě možné mírně roztáhnout závity cívky. Dále se pomocí L2 a C2 nastaví horní hranice přijímaného pásma a to opět tak, aby se střed rezonanční křivky nacházel na frekvenci 135 MHz. Jelikož se oba obvody navzájem ovlivňují, je třeba uvedený postup i několikrát zopakovat.

Tím je oživení přijímače ukončeno a je možné připojit anténu. Z těch je zřejmě nejlepší klasická GP, která podle sklonu protiváh umožňuje nasměrování přijímané charakteristiky k nebi a navíc přijímá ze všech směrů. Návodů na jejich stavbu je možné na internetu nalézt celou řadu, včetně například stránky http://quazen.com/...


Obr. 5: Anténa Ground Plane pro letecké pásmo
zdroj: http://quazen.com/...

Na následujícím videoklipu je vidět příjem leteckého pásma v praxi. Řadu dalších videí naleznete samozřejmě na Youtube.com.

Závěr
Uvedená konstrukce umožňuje příjem celého leteckého pásma od 118 do 136 MHz, aniž by se muselo neustále přelaďovat. Je tedy vhodná i pro příjem navigačních systémů ACARS a další služeb. Vážnější zájemce o příjem digitálních zpráv a polohy letadel bych odkázal na článek o miniADSB.

Seznam součástek
R1,R4,R9    22k
R2,R5,R10   100
R3,R6     470
R7       1M
R8       10k
R14      10k
R11      1k
R12      390k
R13      3k3
R15      10R
C1,C2     22pF
C3       3p9
C4       100p
C5,C8     470p
C6,C7,C9    1n
C10      22u/16V
C11      3n3
C12      100n
C13      100n
C15      100n
C14      470u/10V
C16      47u/10V
D1       AA119
T1,T2     BF199
T3       BC337
IO1      LM386
J1       SMA90
J2       DJK02
J3       Jack 3.5 st.
L1       4 záv. na 7 mm, drát 0,8 mm, odbočka po 1,5z
L2       4 záv. na 7 mm, drát 0,8 mm, odbočka po 1,5z

Odkazy & Download:
Kmitočty.cz
Letecká radiotechnika (kmitocty.cz)
Tabulka scanneristy (kmitocty.cz)
Databáze stanic ATIS / VOLMET (kmitocty.cz)
SBS-1 fórum
Zajímavý koníček - poslech letecké komunikace
Zajímavý koníček - příjem digitální letecké komunikace
Přijímače leteckého pásma - scannery

AIR RX
Komunikační přijímače
Přijímač pro AIR pásmo
Airband Radio
Super improved AM-Receiver for Aircraft
VHF Airband ReceiverGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk
Příbuzné články:
Příjem NOAA satelitů ručním skenerem
Pasivní letecký přijímač
miniADSB - představení a výzva
Širokopásmový přijímač pro letecké pásmo

Komentáře (22):

Zobrazit starší 30 dnů (22)...

host
22. Dne 10. 02. 2016 v 09:44 zaslal host
Re.: Plošný spoj
Milan, stiahni si originál obrázok v rozlíšení 600dpi. Vytlač si ho v rozmere 90mm x 58mm a máš originál rozmer plošného spoja na predlohu.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
AS433 AUREL
Anténa vertikální 433.92MHz, 50 ohmů, max. 50W, s koaxiálním kablíkem
od 189 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007