. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
ADC pro zobrazovací aplikace ve zdravotnictví
25. května 2011 - 7:45 | Pandatron | ADC pro zobrazovací aplikace ve zdravotnictví | Komentářů: 0  

ADC pro zobrazovací aplikace ve zdravotnictví

Texas Instruments představuje první 4kanálový, 16bitový, 100 MSPS ADC pro rychlejší a ještě menší zobrazovací systémy, používané ve zdravotnictví. Obvody ušetří až 50 % místa na desce plošného spoje a pro MRI jsou dostupné také v nemagnetickém provedení.

Společnost Texas Instruments Incorporated včera představila první čtyřkanálový, 16bitový A/D převodník (ADC), určený pro zobrazovací aplikace, používané ve zdravotnictví, např. zařízení MRI (Magnetic Resonance Imaging). Obvody ADS5263 splňují požadavky vývojářů na čistotu a také jednoznačnost signálů včetně rychlejšího sběru dat; nabízí totiž vysoký odstup užitečného signálu vůči šumu (SNR) 84,6 dBFS spolu s 10 MHz vstupem a vzorkovacím kmitočtem až 100 MSPS.


Obr. 1: ADC pro zobrazovací aplikace ve zdravotnictví

Díky špičkovým parametrům, 4kanálové architektuře, nízké spotřebě 380 mW / kanál a malým rozměrům ADS5263 mohou vývojáři navrhovat menší a kompaktnější lékařské zobrazovací systémy, budeme – li porovnávat s možnostmi, které dříve nabízely obvody s jedním nebo dvěma kanály. Možnost nemagnetického pouzdra zase podporuje nasazení v prostředí se silným magnetickým polem, např. u MRI zařízení.

„K tomu, aby lékařské zobrazovací systémy typu MRI zařízení dosáhly jasných a vysoce kontrastních výstupů, které pak lékaři využijí při včasném odhalení onemocnění, budou zpravidla vyžadovat celou řadu špičkových elektronických prvků. Velké přístroje si často žádají zdlouhavé scany, během kterých se od pacienta očekává, že bude ležet v naprostém klidu“, říká Steve Anderson, senior vice president oddělení High Performance Analog při TI. „Využijí – li výrobci našich odborných znalostí datových převodníků a také dlouholetých zkušeností se zobrazovacími systémy, používanými ve zdravotnictví, mohou výkonnost obvodu ADS5263, včetně jeho kompaktních rozměrů, zhodnotit během vývoje menších a rychlejších zařízení s mimořádnou obrazovou kvalitou, umožňujících účinnější skenování včetně většího pacientova pohodlí.“


Obr. 2: Vnitřní blokový diagram obvodu ADS5263

Základní vlastnosti a výhody:

 • Režimy s 14 a 16bitovým rozlišením umožňují vývojářům přepínat mezi nízkopříkonovým provozem a vysokorychlostní činností s vysokým rozlišením
 • V 16bitovém režimu obvod ADS5263 zajistí ostrá zobrazení, přičemž si stále udržuje nízkou vlastní spotřebu:
  SNR 84,6 dBFS s 10 MHz vstupem a vzorkovací frekvencí 100 MSPS
  380 mW / kanál
  Plný vstupní rozsah 4 Vpp
 • V nízkopříkonovém 14bitovém režimu snižuje obvod ADS5263 svou spotřebu přibližně na polovinu:
  SNR 73 dBFS s 10 MHz vstupem a 100 MSPS
  195 mW / kanál
  Plný vstupní rozsah 2 Vpp
 • Kompaktní rozměry: 4kanálová architektura v pouzdru typu QFN o rozměrech 9 mm x 9 mm vyžaduje o 50 % méně místa na desce plošného spoje než současné obvody s jedním nebo dvěma kanály
 • Možnost nemagnetického pouzdra podporuje činnost v silném magnetickém poli bez nežádoucího zkreslení obrazu, např. u MRI zařízení
 • Kromě zobrazovacích systémů, používaných ve zdravotnictví, přináší obvod ADS5263 stejné výhody rovněž pro průmyslové přístrojové aplikace

Nástroje a podpora:
Aby bylo možné zajistit flexibilní prostředí pro testování obvodu ADS5263 v různých podmínkách, máme k dispozici eval. modul (EVM). ADS5263EVM je dostupný v ceně 299 USD.

Nechybí ani IBIS model pro ověření požadavků na signálovou integritu na desce.


Obr. 3: ADS5263 Evaluation Module

Vysoce optimalizované analogové prvky a kompletní portfolio pro zdravotnické aplikace
Obvod ADS5263 je nejnovějším přírůstkem do rozsáhlé a také vítězné řady vysoce optimalizovaných analogových struktur TI pro zobrazovací systémy, používané ve zdravotnictví, a další lékařské aplikace, včetně:

 • Ultrazvuku: Rodina obvodů AFE58xx, analogové front endy pro ultrazvukové aplikace s AFE5801 a AFE5851 pro příruční systémy, AFE5805 a AFE5804 pro přenosná zařízení i systémy střední třídy, a AFE5807 a AFE5808 pro špičková ultrazvuková zařízení, vše doplněno T/R switchem TX810 od TI na vysílací straně.
 • EKG / EEG: Rodina analogových front endů ADS1298 přináší nejnižší spotřebu a nejvyšší míru integrace pro elektrokardiogramy (EKG), elektroencefalogramy (EEG) a další aplikace pro monitorování pacientů.


Obr. 4: Blokový diagram digitálního zpracování

Ucelená nabídka polovodičových řešení TI pro zdravotnické aplikace zahrnuje embedded procesory, tj. DSP a MCU, a k tomu ještě celou řadu souvisejících řešení řetězců s analogovými signály, řízení napájení nebo bezdrátové propojitelnosti, které výrobcům umožňují uvádět inovativní lékařskou elektroniku rychleji na trh.

Podívejte se na ADS5263 – nejkompaktnější AD převodník pro zpracování videosignálu zdravotnických zobrazovacích systémů:

video platformvideo managementvideo solutionsvideo player

Dostupnost, možnosti zapouzdření a cena:
Obvod ADS5263 je nyní dostupný ve dvou provedeních pouzdra typu QFN o rozměrech 9 x 9 mm. Standardní pouzdro pro vysokorychlostní lékařské a průmyslové aplikace s vysokým rozlišením a bez magnetického pole vychází při odběru 1 000 ks na 236.50 USD. Volba nemagnetického pouzdra pro aplikace v magnetickém poli, např. MRI systémy, vychází při odběru 1 000 ks na 385.50 USD.


Obr. 5: Přehled obvodů řady ADS5x6x a jejich základních vlastností

Další informace, vzorky nebo EVM získáte na www.ti.com/ads5263-prcz.

Odkazy & Download:
Domovská stránka firmy Texas Instruments
Domovská stránka firmy Texas Instruments v českém jazyce
Přehled distributorů

16bitové A/D převodníky ADS5263
Stáhněte si datasheet a objednejte si eval. moduly a vzorky obvodů ADS5263
Webové stránky TI, věnované zobrazování v medicíně
Stáhněte si Medical Imaging Applications Guide od TI
Získejte další informace o nabídce TI pro lékařské aplikaceGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PBTM s externí anténou
Modul s BTM-112 od firmy Rayson usnadňuje jeho použití a doplňuje modul o konektor pro připojení externí ziskové antény.
Skladem od 389 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007