. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Vynález Morseovy abecedy
23. června 2011 - 8:00 | Pandatron | Vynález Morseovy abecedy | Komentářů: 0  

Vynález Morseovy abecedy

Je tomu již více než 170 let, kdy 20. června 1840 Samuel FB Morse představil jednoduché telegrafické signály. Patentované kombinace teček a čárek se později rozšířily do celého světa a i v dnešním, moderním světě má Morseova abeceda své trvalé místo.

Morseova abeceda je skupina symbolů, které se používají především v telegrafii. Do různých kombinací krátkých a dlouhých signálů kóduje znaky latinské abecedy, číslice a řadu speciálních znaků a zkratek. Ty je pak možné přenášet na dálku mnohem jednodušším způsobem, než všechny základní znaky abecedy.

Za vším stojí americký vynálezce, malíř a sochař - Samuel FB Morse. Ten již v roce 1840 získal patentovou ochranu a položil tak základní kámen celé Morseově abecedě. Avšak celý rok 1840 byl pro Morseho poměrně rušný. V tomto roce si jako respektovaný malíř otevřel první portrétní ateliér v New Yorku a v Paříži se osobně setkal s Louisem Daguerrem.

Ale zpět k Morseově abecedě. Na té se v počátcích podílel také Alfred Vail. První praktické použití bylo demonstrováno v roce 1844 a to uskutečněním prvního telegrafického spojení mezi Washingtonem a Baltimorem. Použit byl přitom vlastnoručně sestavený, elektromagnetický telegrafní vysílač. V dalších čtyřech letech pracoval Alfred Vail na jeho zdokonalení a to až do roku 1848, kdy Morseho podnik na vlastní žádost (z důvodu nízkého platu) opustil.

Stále však přetrvává názor, že první myšlenku o jednoduchém systému teček a čárek položil právě Vail a nikoli Morse. Jisté však je, že pod patentnem je podepsán pouze Morse a podle něho byla tedy abeceda pojmenována.

Bez ohledu na to, kdo s myšlenkou teček a čárek přišel jako první, byl jejich kód odlišný tomu, který je používán dnes. Současná Morseova abeceda je vlastně mezinárodní variantou původního, nebo také "amerického", kódu a to jak pro znaky, tak číslice. Například znak C, který je dnes vyjádřen jako -•-•, byl původně definován jako •••.

Mezinárodní, nebo také „moderní“ verze Morseovy abecedy, byla představena až v Berlíně, na konferenci roku 1851. V roce 1918 byla dále zdokonalena a v roce 1920 uznána jako mezinárodně platná verze a americký kód přestal být používán.


Obr. 1: International Morse Code

Samotná Morseova abeceda je dnes navržena tak, aby nejfrekventovanějším písmenům (v angličtině) odpovídaly nejkratší sekvence teček a čárek. Proto má dnes také nejfrekventovanější písmeno „E“ znak • (jednu tečku). V současné době má Morseova abeceda za sebou již 160 let používání a své uplatnění neztratila ani dnes, v moderním světě. Nejen že se stále hojně využívá v radioamatérském sportu a na identifikaci vysílačů, ale umožňuje komunikaci například i těžce postiženým lidem, kteří její kód vysílají pomocí pohybu očí či foukání.

Použitá literatura:
Morseova abeceda (Wikipedia)
Samuel F. B. Morse (Wikipedia)
Alfred Vail Biography
International Morse CodeGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PBTM s integrovanou anténou
Modul s BTM-112 od firmy Rayson usnadňuje jeho použití a doplňuje modul o anténu.
Skladem od 349 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007