. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Li-Ion akumulátory do družic LEO
29. června 2011 - 8:19 | Pandatron | Li-Ion akumulátory do družic LEO   verze pro tisk

Li-Ion akumulátory do družic LEO

Saft uvádí novou řadu Lithium-Iontových (Li-Ion) akumulátorů VES16, speciálně vyvinutých a vyhovujících požadavkům na provoz v družicích na nízké oběžné dráze - LEO. Řada VES16 je tvořena akumulátory válcového tvaru se střední kapacitou, které byly vyvinuty pro projekty LEO, obíhající ve výšce 1 400 km ve dvanácti rovinách po 24 družicích, částečně financovaných z CNES (Centre National d'Etudes Spaciales) - Francie.

Základem akumulátorů je stejná kombinace oxidu niklu, který se v kosmickém průmyslu využívá již delší dobu pro svou delší životnost. Akumulátory řady Saft VES140 jsou velmi úspěšné a v podobných aplikacích se využívají již řadu let.

Nominální kapacita akumulátorů nové řady VES16 je 4,5 Ah při energetické hustotě 155 Wh/kg. Samozřejmostí je pak optimalizace pro snadné použití přímo v modulech palubních systémů a pokrytí široké řady specifických požadavků. Aby se prokázala úspěšnost, jsou akumulátory zapojeny do testovacího programu LEO s 15.000 denními cykly, které samozřejmě stále pokračují. Zároveň bylo prokázáno, že ani při dlouhodobém provozu netrpí akumulátory výraznější ztrátou kapacity (za sledované období to bylo méně než jedno procento).

Typická konfigurace družit LEO tedy vypadá tak, že akumulátory Saft jsou přes řídicí a nabíjecí obvod spojeny se solárními panely, poskytujícími energii pro palubní elektroniku. Pokud jsou panely osvětleny sluncem, poskytují dostatečné množství energie pro napájení elektronických systémů i nabíjení akumulátorů. Jakmile však dojde k jejich zastínění, například Zemí, převezmou jejich úlohu akumulátory, které již mají dostatečné množství energie. S ohledem na rychlost obletu je délka jedné periody zhruba 90 minut, takže během jediného dnes dojde celkem k 14 cyklům nabíjení a vybíjení.

Li-Ion akumulátory VES16 jsou nyní dostupné jako vzorková množství a komerční dostupnost je plánována do konce roku 2011.

Více informací na: http://www.saftbatteries.com/SAFT/UploadedFiles/PressOffice/2011/CP_30-11_en.pdfGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk
Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007