. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Rychlé paměti pro černé skříňky
30. června 2011 - 8:42 | Pandatron | Rychlé paměti pro černé skříňky | Komentářů: 0  

Rychlé paměti pro černé skříňky

Společnost STMicroelectronics představuje novou generaci rychlých pamětí EEPROM, schopných uložení kriticky důležitých dat za velmi krátkou dobu.

Paměti EEPROM M35B32 od společnosti STMicroelectronics podporují uložení velkého množství důležitých dat (2 kb) za méně než jednu milisekundu. Proto jsou vhodné i do systémů, které mohou reagovat například po detekci počátku selhání systému nebo nehody. Ve chvíli, kdy je zaznamenán výpadek napájecího napětí, jsou tyto paměti schopny velice rychle uložit všechny důležité informace ještě před tím, než jejich napájecí napětí klesne pod provozní úroveň.


Obr. 1: Rychlé paměti pro černé skříňky

Základní vlastnosti:

  • Sériové rozhraní kompatibilní s SPI
  • Kapacita 32 kbitů
  • Možnost uživatelského rozdělených do dvou sektorů (data/události)
  • Velikost stránky: 256 B
  • Rychlé programování
  • Jediné napájecí napětí v rozmezí od 2,2 do 5,5 V
  • Provozní teplotní rozsah od -40 do +125 °C

Společnost STMicroelectronics včera představila paměť EEPROM M35B32, vybavenou unikátní funkcí velmi rychlého zápisu pro uložení kritických informací při nečekaných událostech. Použití takových pamětí zahrnuje aplikace, jako je obnova dat systému do stavu před výpadkem proudu nebo tzv. černé skříňky, které pomáhají zpětně určit příčinu poruchy zařízení nebo dopravní nehody.


Obr. 2: Zjednodušené blokové schéma paměti M35B32

Ve srovnání s alternativními, energeticky nezávislými paměťmi, jsou M35B32 více než 40x rychlejší než standardní 32 kb EEPROM a svou rychlostí odpovídají pamětem Flash. Ovšem na rozdíl od nich vyžadují zhruba jen jednu desetinu energie, takže konstruktérům umožňují redukovat například velikost záložního kondenzátoru na pouhou jednu desetinu kapacity, potřebnou k provozu po dobu záznamu kritických dat od chvíle, kdy dojde k výpadku hlavního napájení. To v praxi představuje značné úspory jak v ceně zařízení, tak i ploše DPS. Použitá technologie EEPROM M35B32 je rovněž výrazně levnější a nabízí vyšší kvalitu, ve srovnání s vysokorychlostní technologií FRAM.


Obr. 3: Příklad aplikace pamětí s jedním zařízením Master

Obvody M35B32 mají svou kapacitu 32 kb rozdělenou do dvou samostatných sektorů, podporujících provoz obvyklé aplikace a záznam kritických událostí. Velikost jednotlivých sektorů je uživatelsky definovatelná, podle požadavků konkrétní aplikace. Při zápisu se pracuje se stránkami o velikosti 256 bytů, které umožňují uložení velkého množství dat v jediném zápisovém cyklu. Při zápisu událostí do bezpečnostního sektoru mohou být informace uloženy za méně než 1 ms. Tím se samozřejmě zvyšuje výkon celého systému a omezuje režie software. Paměti M35B32 pro komunikaci využívají standardní sériové rozhraní typu SPI, takže mohou být použity i jako přímá náhrada za standardní sériové paměti.


Obr. 4: Rozdělení 32 kb do dvou samostatných sektorů

Mezi další hlavní aplikace EEPROM pamětí s vysokou rychlostí zápisu patří herní konzole, malé, bateriemi napájené zařízení, měřiče, inteligentní sítě nebo také průmyslové systémy a lékařské přístroje.

Dostupnost a cena:
Paměti M35B32 jsou již nyní dostupné v produkčním objemu s to v provedeních SO8N, TSSOP8 a kompaktním FPN s rozměry jen 2 x 3 mm. Jejich cena byla stanovena na 0,65 USD/ks při odběru 1.000 ks. Nejpozději do začátku roku 2012 bude k dispozici i varianta, vhodná pro použití v zařízeních automobilů, která má pomoci zjednodušit konstrukci systémů, jako jsou vozidlové ABS apod.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Přehled distributorů a kontaktů

STMicroelectronics Unveils Fast-Write Memory for Low-Cost Black-Box Recorders
M35B32 - 32 Kbit, 256-byte page, fast program EEPROM memory accessed
Datasheet M35B32GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
IPRELAY8R - IP RELÉ a teploměr s webovým rozhraním
Moduly IP RELÉ - IPRELAY8R obsahují osm releových výstupů s přepínacím kontaktem, webové rozhraní, integrovaný a externí teplotní senzor s pamětí na 10 záznamů a zobrazením naměřených hodnot v grafu.
Skladem od 1520 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007