. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Projekt Maximite
17. července 2013 - 7:47 | Pandatron | Projekt Maximite | Komentářů: 30  

Projekt Maximite

Maximite je sice malý, ale zato univerzální počítač s plnohodnotným interpretem jazyka Basic, 128 kB pracovní paměti a možností připojení standardního monitoru a klávesnice.

Maximite je zajímavý projekt malého jednodeskového počítače s podporou standardního VGA monitoru a PS2 klávesnice. Jinak obsahuje vlastní interpret jazyka BASIC a samozřejmě nechybí ani podpora paměťových karet typu SD, takže je možné pouze vybalit, připojit a začít psát a ladit vlastní programy.


Obr. 1: Základní deska počítače Maximite

Aby bylo možné Maximite použít i prakticky, obsahuje rovněž 20 vstupně/výstupních pinů, které mohou být nezávisle konfigurovány jako analogové vstupy, digitální vstupy či digitálními výstupy. Mezi základní aplikace, ve kterých se přímo nabízí jeho použití, patří například měření napětí, frekvence nebo hlídání stavů jednoduchých koncových spínačů s výstupem řídicím kupříkladu regulační ventily, osvětlení, reléové výstupy atd. – to vše řízené vlastní aplikací, napsané v jednoduchém jazyce.

Rovněž neméně zajímavou skutečností je samotný návrh, který je open-source a dostupný zdarma, včetně software a základního interpretu jazyka BASIC. Základem celého systému je přitom pouze jediný čip, jehož cena se pohybuje kolem 150 Kč.


Obr. 2: Kompletní schéma zapojení počítače

Funkce a možnosti použití Maximite
Jak sám autor projektu uvádí, Maximite je velice univerzální a jen těžko je možné shrnout dostupné funkce do několika málo vět.


Obr. 3: Rozmístění prvků na základní desce počítače

Jak jsme již uvedli v úvodu, Maximite je možné připojit ke klasickému VGA monitoru nebo TV, doplnit o standardní PS2 klávesnici a můžete začít! Jeho součástí je totiž i vlastní interpret, který nepotřebuje žádný operační systém a programy je možné psát přímo a ihned spouštět. Součástí desky je rovněž slot na paměťové karty, na které je možné napsané programy i získaná data jednoduše ukládat pro pozdější použití. Jejich výhodou je velmi nízká cena a kapacita v řádech GB, což je něco, o čem se Tandymu, konstruktérovu počítače Commodore mohlo jen zdát. Počítače Commodore přitom nezmiňujeme jen tak. Ten, kdo na těchto počítačích začínal, dá nám jistě za pravdu, že uvedený projekt se mu velmi podobá.

Základní interpret vychází z jazyka Microsoft BASIC, což znamená, že je k němu na internetu k dispozici celá řada ukázkových programů a informací. Jazyk byl přitom zvolen pro svou jednoduchost a snadné pochopení, takže je vhodný i pro lidi, kteří jinak neprogramují. Však také vychází ze své historie, kdy byl určen především pro studijní účely, ale zároveň je schopen zajistit vysoký výkon a používá jednoduše zapamatovatelné instrukce. Autor zároveň dodává, že počítač tvoří jednoduchý, avšak výkonný nástroj, použitelný i pro výuku dětí, programování i hraní jednoduchých her bez toho, aniž by zruinoval peněženku.


Obr. 4: Vzdálený přístup k počítači přes sériové rozhraní

Dále je součástí Maximite také 20 vstupně/výstupních pinů, které lze použít pro měření napětí, frekvence či jednoduchých spínačů a pro řízení světel, čerpadel, atd. Rovněž mohou být nakonfigurovány jako analogové vstupy, čímž získáme 10-analogový digitální voltmetr pro přímé měření například teploty, tlaku, zrychlení a mnoha dalších senzorů s analogovým výstupem. V tomto případě může být systém použit i pro řízení průmyslových procesů, konstrukci inteligentních zařízení, záznamu teploty a mnoha dalších aplikací.

Průmyslové použití podporuje i funkce automatického spouštění programů při zapnutí (tedy bez potřeby klávesnice a monitoru). Nebo je možné využít malých 5- a 7-palcových VGA monitorů, které jsou velice levné ale poskytují dostatečně kvalitní obraz i pro jednoduchou grafiku.


Obr. 5: Grafický výstup počítače

Vzhledem k tomu, že celý Maximite je také velice levný (však obsahuje pouze jediný řídicí obvod v ceně zhruba 140 Kč), může být použit i pro ty nejjednodušší úlohy, jako je například inteligentní regulátor nabíjení baterie nebo sledování teploty uvnitř domu. Avšak zároveň nabízí dostatečný výkon například i pro kontrolu a monitoring prostředí ve skleníku nebo pro záznam a vyhodnocování dat z automobilu!

Základní vlastnosti

  • Rychlý 32-bitový procesor s 128K RAM a plnohodnotným interpretem jazyka BASIC
  • Instalovaný interpret jazyka BASIC je plnohodnotný systém s podporou výpočtů s plovoucí desetinnou čárkou, řetězcových proměnných, dlouhých názvů, vícerozměrných polí desetinných čísel nebo znakových řetězců a funkcí pro práci s I/O. Typicky zvládne zpracovat program s více než 1000 řádky rychlostí až 30.000 řádků za sekundu.
  • Video výstup podporuje připojení standardního VGA displeje nebo televizoru s kompozitním video vstupem (kompatibilním se systémem PAL 50Hz) - oba výstupy jsou černobílé a volí se propojkou při zapnutí. Znaková sada obsahuje všechna malá i velká písmena sady ASCII s 80 znaky na 33 řádcích v režimu VGA a 50 znaky na 18 řádcích v režimu kompozitního videa.
  • Vstupním zařízením je standardní IBM klávesnice s rozhraním PS2 a podporou numerické klávesnice, Caps Locku a dalších funkcí.
  • Součástí desky je také konektor USB Device, podporující připojení k počítači. Po instalaci Maximite vystupuje jako virtuální sériový port s tím, že psaní a odesílání dat na port je shodné s psaním na klávesnici. Podobně platí i to, že textový výstup na monitor je přenášen zároveň také na sériový port. Rovněž je zde podpora pro upload / download programů a dat.
  • Slot pro paměťové karty podporuje typ SD/MMC i SDHC se souborovým systémem FAT16 nebo FAT32. Pomocí dostupných funkcí je možné na kartu zapisovat a opět z ní načítat programy, stejně jako programy mohou samy zapisovat a číst data ze souborů na kartě. V jeden okamžik může být přitom otevřeno až 10 souborů současně. Systém souborů a dat je kompatibilní s operačními systémy Windows, Apple a Linux, takže kartu lze normálně přenést i do PC.
  • 20 vstupně/výstupních pinů umožňuje libovolnou konfiguraci jako digitální vstup, digitální výstup, analogový vstup, vstup pro měření frekvence nebo doby a vstup pro základní počítání pulsů. Z toho 10 pinů lze použít i pro měření napětí a dalších 10 je možné použít pro komunikaci s 5V systémy.
  • Firmware lze přes USB rozhraní aktualizovat z jakéhokoliv počítače se systémem Windows. Na webových stránkách autora je tak stále k dispozici aktualizovaná verze.
  • Celý počítač vyžaduje pouze jediné napájecí napětí v rozmezí od 7 do 15V DC. Pomocí propojky je navíc možné povolit napájení z USB portu.


Obr. 6: Celkový pohled na sestavený počítač Maximite

Závěr:
Je vidět, že se jedná o skutečně univerzální počítač, který může své praktické uplatnění nalézt v celé řadě aplikací a procesů. Celý projekt je přitom typu open-source, což znamená, že veškerá dokumentace a software je volně k dispozici. Pro případné zájemce je Maximite k dispozici i jako sestavený a naprogramovaný počítač a to v přepočtu v ceně zhruba od 300 do 1400 Kč při odběru jednoho kusu.

Odkazy & Download:
Domovská stránka autora projektu
Projekt The Maximite

Maximite Features and Capabilities
Maximite Design and Construction
Maximite BASICGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (30):

Zobrazit starší 30 dnů (30)...

host
30. Dne 05. 04. 2012 v 09:37 zaslal host
Zaujalo mne to a trochu jsem sondoval kde něco takového
koupit a dostal jsem odkaz na tohle:
http://www.pvelectronic.inshop.cz/podle-vyrobce/olimex/duinomite-mini-[OL461]?ItemIdx=1
případně ještě na tohle:
http://www.pvelectronic.inshop.cz/podle-vyrobce/olimex/duinomite-mega-[OL463]?ItemIdx=10
ale ta firma je asi obchodní. Koncem dubna skad kolem budu mít cestu, uvažuji, že bych se třeba stavil, jestli z nich přece jen nějaké další informace nevymámím. Možná bych se praštil přes kapsu a koupil to, ale nerad bych byl první kdo zjistí že to je na dvě věci.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Bluetooth modul BTM-112
BTM-112 je snadno dostupný Bluetooth modul výrobce Rayson.
Skladem od 208 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007