. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Získání energie z elektromagnetického smogu
9. cervence 2013 - 1:00 | Pandatron | Získání energie z elektromagnetického smogu | Komentářů: 7  

Získání energie z elektromagnetického smogu

Rádiové vlny, nebo také elektromagnetický smog, který je přítomný všude kolem nás, může být alternativním zdrojem elektrické energie.

Rádiové vlny, nebo také elektromagnetický smog, který je přítomný všude kolem nás, může být alternativním zdrojem elektrické energie. Jeho výhodou je praktická všudypřítomnost a také současný trend, díky kterému se v současné době jedná prakticky o nevyčerpatelný zdroj energie.


Obr. 1: Antény pro získání energie z elektromagnetického smogu

Pokud pomineme variantu rozsáhlého anténního systému, který všichni známe z jednoduchých amatérských konstrukcí malých rádiových přijímačů – tzv. krystalek, je využití této energie pro napájení elektrických spotřebičů značně problematické. Intenzita okolního elektromagnetického smogu, pokud se nenacházíme v těsné blízkosti například rozhlasového vysílače s vysokým výkonem, je velmi malá. Přesto se vědci z centra Georgia Institute of Technology již několik let věnují možnosti jeho praktického využití například pro napájení malých senzorů apod.

Princip získání energie je velice jednoduchý. Stačí vhodnou anténou zachytit vysokofrekvenční vlnění například od mobilních telefonů, televizních vysílačů, satelitních komunikačních systémů, Wi-Fi, spínaných zdrojů a mnoha dalších zařízení, které jsou v našem okolí. Čím větší frekvenční pásmo přitom dokážeme zachytit, tím více energie získáme. Pro praktické využití musí být zachycená VF energie dále usměrněna a v podobě DC napětí uchována v kondenzátorech nebo bateriích s nízkým vybíjecím proudem.

Od prvních pokusů s „tiskem“ úzkopásmových antén na klasické kancelářské papíry se nyní týmu podařilo vyvinout zcela novou, miniaturní širokopásmovou anténu, která je schopna provozu ve frekvenčním pásmu od 100 MHz až do 15 a více GHz. S jedinou anténou jsou tak schopni zachytit a následně zpracovat v podstatě jakékoliv rádiové vlny, počínaje rozhlasovým vysílám a konče například letištními radary.

Zároveň je však nutné uvést, že se nejedná o technologii, která by byla schopná z několika kilometrů vzdáleného vysílače nabít například mobilní telefon či notebook, nicméně je schopná zajistit dostatečné množství energie pro lékařské implantáty, meteorologické, průmyslové senzory a mnoho jiných aplikace.

Víc se tomuto tématu věnuje například zpráva Antenna Captures Ambient Electromagnetic Energy to Drive Small Electronic Devices.

Odkazy & Download:
Domovská Georgia Institute of Technology
School of Electrical and Computer Engineering
Ambient Electromagnetic Energy Harnessed for Small Electronic Devices
Antenna Captures Ambient Electromagnetic Energy to Drive Small Electronic DevicesGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (7):

Zobrazit starší 30 dnů (7)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
TK4100ISO-CARD
ISO karta pro RFID R/O s frekvencí 125kHz ve standardu TK4100
Skladem od 8 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007