. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
22W LED moduly pro 230 V
17. srpna 2011 - 8:38 | Pandatron | 22W LED moduly pro 230 V | Komentářů: 8  

22W LED moduly pro 230 V

Japonská společnost Citizen Electronics Co., přední světový producent osvětlovacích LED, představila moduly s výkonem 22W a jasem 1000 lumenů, které jsou určené pro přímé napájení z rozvodné sítě.

Společnost Citizen Electronics Co. Ltd, (vlastněná známým výrobcem hodinek) se sídlem v Fujiyoshida City (Japonsko), představila novou řadu osvětlovacích LED modulů, které mohou být napájeny střídavým napětím 230 V. Moduly řady "Citiled" (tzv. LMC10B) využívají nové technologie a při výkonu 22W jsou schopny provozu po dobu více než 40.000 hodin.


Obr. 1: 22W LED moduly pro 230 V od Citizen Electronics

Základní vlastnosti modulů řady Citiled:

  • Možnost napájení přímo z rozvodné sítě (AC). K dispozici jsou varianty 220 až 240 V pro Asii a Evropu, 100 V pro Japonsko a 110 až 120V pro Severní Ameriku.
  • Technologie SCD pomáhá dosažení vysoké účinnosti
  • Extrémně ploché a malé provedení s rozměry 90 x 8,6 mm
  • Dielektrická pevnost až do napětí 4kV
  • Dostupný široký sortiment kondenzačních objektivů a kolimátorů od stejné společnosti

Osvětlení pomocí LED se poměrně rychle rozšířilo, jakmile se na trhu objevili (tedy přesněji, jakmile byly dostupné) první osvětlovací LED moduly za přijatelnou cenu. Jejich hlavní nevýhodou, který plyne z použité technologie, je především potřeba stejnosměrného napájecího napětí, přesto že v síti je dostupné výhradně střídavé napětí. U každé LED je tedy nutné použít speciální obvod, který střídavé napětí usměrní a zároveň omezí proud LED přesně podle požadavků konkrétního typu.


Obr. 2: Vnitřní blokové schéma modulu

Obvykle se však jedná o poměrně složité obvody (přesto že se pro tento účel vyrábějí specializované integrované budiče LED) a pokud se jejich návrhu nevěnuje dostatečná pozornost, hrozí při následném provozu celá řada problémů, včetně nežádoucího vyzařování - EMI. Z tohoto a z celé řady dalších důvodů (jako například ceny), se v poslední době na trhu začínají uplatňovat integrované LED moduly, podporující napájení přímo z rozvodné sítě (v Evropě a Asii se jedná o napětí mezi 220 a 240 V).


Obr. 3: Technologie SCD

Moduly Citiled řešení všechny známé problémy a pomocí inovativní techniky SCD (Selective Current Diversion) výrazně snižují účinek tzv. nulového osvětlení, známého z napájení DC modulů střídavým napětím. Výhodou je výrazné zvýšení světelné účinnosti a dosažení světelného toku až 1000 lumenů. Za uvedenou technikou přitom stojí jak US Once Innovations Inc., tak i právě společnost Citizen Electronics Co., Ltd., která ji ve svých produktech využívá na základě licenční smlouvy. Jinak je nutné zmínit, že moduly řady LMC10B jsou prakticky holé a pro vytvoření kompletního zdroje osvětlení musí být doplněny o speciální odrazný kryt a odpovídající chladič.

Typové označení LMC10B-23L180A-11 LMC10B-23W180A-11
Barevná teplota (K) 3000 4000
Celkový světelný tok (lm) 1000 1000
Příkon (W) 22
Světelná účinnost (lm/W) 46
Účiník (%) > 90
Index barevného podání Ra 80
Elektrická pevnost (V) 4000
Střední životnost (hodin) 40000
Rozměry (mm) 90 x 8,6 mm
Tab. 1: Přehled základních technických parametrů dvou typů nové řady LED

Dostupnost a cena:
Přesto že hlavní produkce modulů a jejich dostupnost na trhu byla plánována od dubna 2011, vzhledem k nedávné katastrofě v Japonsku, která postihla rovněž výrobní závody Citizen Electronics, může při dodávkách modulů docházet k určitému zpoždění. Vzorková množství jsou u výrobce dostupná již nyní. Větší objemy budou u nás v brzké budoucnosti dostupné například prostřednictvím distributora TME a to v ceně zhruba od 740 Kč/ks.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Přehled distributorů a kontaktů

TME - Citizen LED modules
Development of LED lighting modules with built-in AC drive circuits
LMC10B Series
Datasheet LMC10B-23W180A-11
Datasheet LMC10B-23L180A-11GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (8):

Zobrazit starší 30 dnů (8)...

host
8. Dne 01. 09. 2011 v 16:33 zaslal host
Power factor nebo Displacement factor
Mluvim o parametru účiník >0,90 (obvykle se udává jako desetinné číslo ne v procentech). V češtině nazýváme slovem účiníkkosinus úhlu mezi fázovým napětím a příslušným proudem základní harmonické složky. To se anglicky nazývá displacement factor. Ten je pro diodový neřízený usměrňovač skoro 1,00 (posun vlivem komutačního úhlu je pro "normální" aplikace zanedbatelný).
Pak ještě existuje cosi co nemá v češtině ustálené jméno, a co vyjadřuje poměr činného a zdánlivého příkonu i pro nesinusové průběhy proudu, který mají na svědomí třeba i elektronické předřadníky zářivek, ale jinak cokoliv co neni čistý odpor. Nejčastěji se používá sousloví celkový účiník a značí se řeckým písmenem lambda λ.
To bude asi tento případ, protože chlubit se s usměrňovačem s cosφ 0,9 by mohl leda trotl (nebo by to byl velmi nepříznivý případ a to určitě neni). Takový usměrňovač by měl komutační úhel 12°, neřikám, že to neni možné, viděl jsem i 15°, dá se toho dosáhnout obrovskou indukčností na stejnosměrné straně (jedno z laboratorních měření v elektronice). Ale pro běžné max. 2°vychází cosφ =0,99756. Zato λ je běžné kolem 0,7. Z toho usuzuju, že údaj označený jako účiník udává lambdu.
Pro laiky, nezaměňujte to s účinností, toto nemá žádnou podstatu fyzikálního výkonu, vyjadřuje to pouze proudy, které protékají tam a zpátky aniž by tvořily výkon.

A ještě jedna poznámka, ujasněte si rozdíl mezi střední (průměrná) a minimální hodnota. Střední životnost je doba, za kterou odumře právě polovina zkoušených exemplářů (tak definuje životnost světelného zdroje norma). Odumření u žárovky znamená přepálení vlákna, u zářivky pokles světelného toku pod 70%, hádám, že u diod to bude podobné. Znamená to, že polovina je tedy schopná svítit nejméně oněch 40000 hodin, jak je uvedeno v prvním odstavci, ale ta druhá už ne, případně skončila jejich ekonomická životnost (světelný tok klesnul pod stanovenou mez).


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Aktivní GPS anténa 2JM011
Aktivní anténa GPS zajišťuje kvalitní a čistý signál i za zhoršených podmínek.
od 172 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007