. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
USB 3.0 s výkonem 100W
25. srpna 2011 - 7:00 | Pandatron | USB 3.0 s výkonem 100W | Komentářů: 2  

USB 3.0 s výkonem 100W

Nová specifikace pro rozhraní USB 3.0 umožní napájet připojené zařízení až do výkonu 100W. Jak toho chce dosáhnout a máme se opravdu těšit?

Již dříve jsme v Aktualitách přinesli několik článků a informací o tom, že rozhraní USB 3.0 by mělo být do jednoho roku schopné přenášet výkon až 100 W. Za vším přitom stojí skupina USB 3.0 Promoter Group, která se stará o vývoj specifikací rozhraní USB 3.0.

Důvody k tomuto kroku jsou samozřejmě komerční. Proč by mělo být pomocí USB rozhraní možné nabíjet pouze malá přenosná zařízení, když například notebook je také přenosný.

Současná specifikace hovoří o maximálním přípustném výkonu, odebíraném po enumeraci z USB portu, v hodnotě 4,5 W, což při 5V odpovídá proudu 0,9 A. Starší rozhraní USB 1.1 a 2.0 jsou omezena výkonem pouhých 2,5 W, tedy 0,5 A. Jediným rozdílem jsou obvody Thunderbolt v zařízeních značky Apple, které jsou schopné dodat až 10 W. Nevýhodou je ale potřeba speciálního kabelu od společnosti Apple, který zároveň podporuje přenosovou rychlost až 10 Gb/s a prodává se v ceně téměř 1.000 Kč.

Podle připravované aktualizace USB 3.0 bude však z jednoho portu možné dodávat výkon až 100 W. To by při dnes využívaném napětí 5V znamenalo proud až 20 A. Podle dostupných informací však nabíjecí adaptéry budou schopné dodat takové napětí a proudy, jaké si připojené zařízení vyžádá. Je tedy pravděpodobné, že použité napětí se bude po úspěšném rozpoznání zařízení zvyšovat, jako například v případě 55V u PoE verze 802.3at Type 2.

Základní charakteristiky chystaného řešení:

  • Kompatibilní se stávajícími kabely a konektory
  • Možnost dodání napětí a proudu, které budou daným USB portem sjednány
  • Piny konektorů budou dimenzovány na vyšší napětí a proudu tak, aby byl celkový dosahovaný výkonu až 100 W
  • Automatické přepínání zdroje energie bez otáčení kabelu
  • Spolupráce se specifikací USB Battery Charging 1.2

„Pro nové možnosti USB jsme se rozhodli především na základě rostoucích požadavků průmyslu, vyžadujícího nabíjení přes USB port. Však USB také pomalu nahrazuje všechny klasické nabíječky baterií," řekl Brad Saunders, vedoucí představitel skupiny USB 3.0 Promoter Group. Kromě nich stojí za novou specifikací také společnosti jako je Hewlett-Packard, Microsoft či Texas Instruments.

Bohužel více informací k chystané specifikaci není zatím dostupných, takže její vývoj budeme i nadále sledovat a jakmile budou k dispozici první informace o reálném technickém řešení, budeme o nich dále informovat. Je ale třeba připomenout, že i samotná specifikace rozhraní USB 3.0 byla vydána již v roce 2008, ale první zařízení s její podporou se objevily až počátkem roku 2010.

Další informace mají být zveřejněny v září a to na vývojářském fóru firmy Intel - Intel Developer Forum 2011 (viz nadcházející události na našem webu).

Odkazy & Download:
Domovská stránka USB 3.0 Promoter Group
USB 3.0 Promoter Group Announces Plan to Release New Power Delivery SpecificationGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
WIZ107SR-TTL
Převodník TCP/IP <-> TTL UART s 3,3V úrovněmi a RJ45 konektorem.
Skladem od 650 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007