. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Zelená LED nahrazuje LDO regulátor
26. srpna 2011 - 7:00 | Pandatron | Zelená LED nahrazuje LDO regulátor | Komentářů: 1  

Zelená LED nahrazuje LDO regulátor

Aplikační poznámka popisuje jednoduché použití zelené LED v obvodu převodníků napěťových úrovní, známých především z oblasti mikrokontrolérů a periferních zařízení s odlišným napájecím napětím.

Použití nízkých napájecích napětí sebou obvykle nese i potřebu použití napěťových převodníků, které mikrokontrolérům umožňují komunikaci s periferními zařízeními, které z nějakého důvodu pracují s odlišným napájecím napětím. Nedávno představená aplikační poznámka společnosti Maxim Semiconductor uvádí možné řešení s využitím zelené LED, jejíž cena se obvykle pohybuje i výrazně pod 1 Kč/ks a je tedy řádově nižší, než cena obvyklých LDO regulátorů.

V systémech, kde je mikrokontrolér nucen komunikovat s periferními zařízeními, pracujícími na různých napájecích napětích, se obvykle nevyhneme potřebě použití napěťového převodníku úrovní, jakým je například obvod Maxim MAX1840. Obvod je pro zpracování rozdílných napěťových úrovní digitálních signálů, proudících mezi mikrokontrolérem a periferií, vybaven dvěma vstupy napájecího napětí (VCC a DVCC). Takovou typickou aplikací je převod logických úrovní na sběrnicových systémech typu I2C, SPI™ nebo 1-Wire® o napětích od 3,5 do 1,8 V.


Obr. 1: Vnitřní blokové schéma obvodu MAX1840

Tyto systémy obvykle pro každé jednotlivé napájecí napětí využívají samostatný regulátor s nízkým úbytkem napětí (LDO), které jsou dále doplněny minimálně o dva bypass kondenzátory, kdy jeden blokuje vstupní napětí a druhý výstupní. Pokud pracujeme například na přenosných zařízeních, kde jsme omezení nejen cenou, ale také prostorem a množstvím součástek na desce, můžeme 1,8 LDO regulátor a příslušné kondenzátory prostě vypustit a místo nich použít jedinou SMD zelenou LED (například velikosti 0603), zapojenou přímo mezi napájecí piny DVCC a VCC (obr. 2).


Obr. 2: V případě nízkopříkonových zařízení je možné zelenou LED (D1) nahradit 1,8V LDO regulátor u obvodu úrovňového překladače

Pin VCC je zde přes zelenou LED D1 napájen napětím cca. 1,9V, které obvodu převodníku napěťových umožňuje bezpečné zpracování 1,8 V logických signálů z připojeného zařízení. Pro zajištění stabilního napájecího napětí je nutné, aby připojené zařízení typu slave pracovalo s nízkou spotřebou a zároveň byla zajištěna dostatečně stabilní dodávka proudu.

Více informací o uvedeném řešení a obvodech MAX1840 je možné získat na webových stránkách společnosti Maxim.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce obvodů
Přehled distributorů

Green LED Replaces LDO Regulator
MAX1840, MAX1841 - Low-Voltage SIM/Smart-Card Level Translators in µMAX
Datasheet obvodů MAX1840, MAX1841GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 26. 08. 2011 v 10:23 zaslal host
Proud LEDkou
Ovšem je potřeba vzít v potaz, že odběr 1.8V části nesmí být nikterak ukrutný, aby LEDka neblikla jen jednou ve svém životě :,-(


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
WIZ107SR-RS232
Převodník TCP/IP <-> RS232 s RJ45 konektorem.
Skladem od 600 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007