. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Vývoj polovodičového trhu a situace v Japonsku
2. listopadu 2011 - 6:00 | Pandatron | Vývoj polovodičového trhu a situace v Japonsku | Komentářů: 0  

Vývoj polovodičového trhu a situace v Japonsku

Přesto že globální průmyslový trh stagnuje a ekonomové hrozí další recesí, trh s elektronikou míří i nadále vzhůru. Svědčí o tom poslední čísla, zveřejněná Semiconductor Industry Association i poslední vývoj v Japonsku.

V aktuální zprávě Semiconductor Industry Association, která se v první řadě zaměřuje na polovodičový trh, se hovoří o objemu prodeje polovodičových součástek, který jen v měsíci září 2011 dosahoval astronomického čísla 25,8 miliard USD. Hlavním tahounem je již tradičně Japonsko, které se stále vzpamatovává z nedávné přírodní katastrofy, o které jsme jako jediní přinesli obsáhlý článek Jak zemětřesení v Japonsku zasáhlo polovodičový průmysl, dále pak nadále rostoucí poptávka po mobilní elektronice a samozřejmě i průmysl.

Zveřejněné údaje jsou přitom výrazně lepší, než se původně očekávalo. Po tradičním mírném poklesu v letních měsících se z celkového pohledu ve třetím čtvrtletí (červenec – září) očekávala stagnace, ale trh s elektronikou se ukázal jako vysoce progresivní, když ještě o celé 2,1 procenta překonal velice úspěšný začátek roku. Ten již sám přitom prudkým růstem reagoval na závěr hospodářské krize z roku 2009.

Přesto podle SIA není právě vlivem letních měsíců nárůst nikterak astronomický. V průběhu posledních deseti let jsme mohli zaznamenat čtvrtletní růst v hodně až 8 procent, ale to bylo obvykle těsně po výraznějším propadu, který se nyní nekoná.

„Poslední výsledky ukazují optimistickou tendenci a postupný růst prodeje elektronických zařízení“, uvedl ve své zprávě Brian Toohey, prezident SIA. „Zatímco ukazatele globálního vývoje hospodářství v lepším případě stagnují, stále pozitivní vývoj v oblasti polovodičů v USA a Evropě jsou více než povzbudivé. Však již na přelomu krizových let 2009/2010 byla právě spotřební a průmyslová elektronika vedoucím ukazatelem v globálním průmyslu.“

Hlavní zprávou je také rychlá obnova Japonska po nedávné přírodní katastrofě. Tržby v oblasti polovodičových součástek se jen na tomto ostrově v září vyšplhaly na 3,80 miliardy USD. Podíváme-li se na celkový vývoj prodeje ve třetím čtvrtletí 2011, získáme nárůst dokonce více než 13,7 procent!


Obr. 1: Dlouhodobý růst trhu polovodičových součástek

Z globálního pohledu jsou hlavním tahounem trhu již tradičně automobilová elektronika, smartphony, tablety, počítače a samozřejmě také průmyslová elektronika. Naopak trh s klasickou spotřební a bílou elektronikou, stejně jako multimediální systémy, rostou výrazně pomaleji. Je tedy vidět, že hlavním směrem vývoje by měly být počítačové, mobilní a průmyslové systémy.

Odkazy & Download:
Domovská stránka Semiconductor Industry Association
Global Semiconductor Sales Increase 2.7% in September
Jak zemětřesení v Japonsku zasáhlo polovodičový průmyslGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PSDR - SDR přijímač, modul
Modul digitálního (SDR) přijímače pro krátkovlnná pásma s výměnným krystalem. Dodáván s krystalem pro pásmo 80m (3,5 MHz)
Skladem od 529 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007