. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Made in China
10. listopadu 2011 - 7:56 | D. Dědek | Made in China | Komentářů: 8  

Made in China

Už jsme si zvykli nacházet označení Made in China téměř na všem. Z Číny se stala monstrózní továrna pro celý svět. Jaká je však realita a jak tato továrna vypadá?

Označení „čínská kvalita“ je u nás vnímáno hanlivě, zřejmě pod vlivem braku prodávaného v tržnicích. Na druhou stranu ale tiše akceptujeme, že i špičkové výrobky renomovaných značek mají obvykle někde dole značku čínského původu.

Je to šok
Když jsem se prvně ocitl v průmyslové oblasti na jihu Číny, nechtělo se mi věřit vlastním očím. Tolik fabrik pohromadě jsem si nedokázal představit ani v tom nejdivočejším snu. Myslím, že i Jules Verne by zůstal koukat s  pootevřenými ústy a svůj román Ocelové město by možná zklamaně zahodil.


Obr. 1: Každodenní cesta do práce

Kam se podíváte, všude jen továrny, které ze všeho nejvíc připomínají vojenská kasárna a možná i vězení. Betonové zdi skrývají nejen výrobní haly, ale také obrovské ubikace dělníků.

Pracovní síla je skoro zadarmo
Tím kouzelným palivem, které pohání motor čínské ekonomiky kupředu, je levná pracovní síla. Až když se zajedete podívat na nádraží a vidíte, kolik lidí se každou minutou valí za prací z méně vyspělých částí země, tak pochopíte. Přísun levné pracovní síly je vlastně neomezený. Dělníci jsou mladí lidé ze vzdálených provincií. Svůj samostatný život zahajují několika lety práce v  průmyslové oblasti. Celou svou mzdu si ušetří, ubytování a stravu jim poskytuje firma jako součást zaměstnaneckého poměru. Volno prakticky nemají, takže jediné, za co utrácejí, je každoroční cesta domů za rodinou v době čínského nového roku.


Obr. 2: Pracovní síla je v Číně skoro zadarmo

Číňané se rychle učí
Práci v  továrnách původně organizovali manažeři ze zahraničí, nejčastěji z  Japonska, Taiwanu a USA. Dnes ale přibývá firem, které ovládají sami Číňané. Od zahraničních průkopníků se naučili, jak řídit kvalitu procesů, a po pravdě řečeno, v některých oblastech své učitele předstihli. Ačkoliv firmy investují jen to nejnutnější minimum do spartánských ubytoven dělníků, tak viditelně nešetří na vybavení pracovišť nejmodernější technikou.


Obr. 3: Podniková jídelna a ubytovna pro mladé dělníky ze vzdálených provincií

Nejen ruce, ale i mozky
Většinu produktů, které dnes Čína chrlí do světa, vymyslel a zkonstruoval někdo v zahraničí. Také podstatnou část výrobků Jablotronu montují pracovité čínské ruce a na jejich kvalitu si rozhodně nemůžeme stěžovat. Číňané se ale velmi rychle staví na vlastní nohy a stále více produktů již dnes navrhují a vytváří bez cizí pomoci. Pokud se nebudeme chtít v budoucnu stát ekonomickou kolonií velké Číny, měli bychom velmi pečlivě dbát na prvotřídní vzdělání našich dětí. Věhlas šikovných českých ručiček jsme již bohužel jako národ ztratili a je teď na nás všech, abychom neprohráli také na poli chytrých hlaviček.

Autor: D. Dědek, Jablotron

Zdroj: JabloNEWSGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (8):

Zobrazit starší 30 dnů (8)...

host
8. Dne 16. 11. 2011 v 12:24 zaslal host
Plat v Číně
Zdravim, tak se podelim z vlastni zkusenosti.
Delnici v Cine maji plat podle zarazeni, ve firme co jsem byl predavat linku mela pracovnice 1. kategorie ( tj. macka pouze tlacitko start ) na vyplatu v prepoctu 6 500,- Kc. Technici a odborni pracovnici maji jeste vetsi vyplatu nez my tady.
Takze tak.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PUSBIO1R - Multifunkční relé s USB rozhraním
Multifunkční relé s USB rozhraním - PUSBIO1R patří do skupiny nové řady USB – relé a USB – I/O převodníků. Moduly jsou vybaveny výkonovými relé a izolovanými vstupy. Pro ovládání slouží aplikace PUSBIO – Control Software.
Skladem od 345 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007