. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Napájecí zdroj pro LED žárovky
28. března 2013 - 5:34 | Pandatron | Napájecí zdroj pro LED žárovky | Komentářů: 2  

Napájecí zdroj pro LED žárovky

Ukázka konstrukce napájecího zdroje pro řadu výkonových LED s konstantním proudem až 350 mA a využitím moderní součástkové základny a dostupného kitu.

Dávno pryč jsou doby, kdy každé zařízení vyžadovalo spolupráci celé řady vývojářů a jeho konečné rozměry se s trochou nadsázky rovnaly elektronkovým zařízením. Dnes je dostupná celá řada specializovaných integrovaných obvodů a kontrolérů, zajišťujících vždy tu nejoptimálnější funkci při nesrovnatelně menších rozměrech a ceně.

Podobně je tomu dnes i v případě napájení moderních LED žárovek. Jejich nástup byl nedávno podpořen nejen zákazem klasických žárovek, ale také stabilním rozvojem technologie LED diod, které dnes tvoří důležitý zdroj světla. Přesto, že i dnes existuje celá řada problémů, kterým LED žárovky při své cestě k hlavním zdrojům světla musí čelit, není pochyb o tom, že se jedná o perspektivní technologii s velkou budoucností. Hlavní překážkou na cestě nahrazení žárovek diodami LED s nízkou spotřebou je především cena a velikost napájecího zdroje.

Obvody HVLED805
Z toho důvodu má společnost STMicroelectronics v nabídce například integrovaný obvod HVLED805, určený pro řízení LED v topologii flyback. Obvod kombinuje vysoce výkonný čip s PWM regulátorem a robustním, 800 V výkonovým spínačem MOSFET v jednom pouzdře. Napájení obvodu je bráno přímo z usměrněného napětí sítě s minimálním počtem vnějších komponent, které poskytují efektivní, kompaktní a cenově přijatelné řešení řízení LED.


Obr. 1: Zjednodušené blokové schéma napájecího zdroje s obvodem HVLED805

Základní technické vlastnosti:

  • Tolerance výstupního proudu lepší než 5% (při měření na primární straně)
  • Nevyžaduje použití optočlenu
  • Integrovaný MOSFET do napětí 800 V
  • Kvazi-rezonanční provoz
  • Integrovaný vysokonapěťový start-up
  • Odolný vůči zkratu nebo rozpojení výstupního řetězce
  • Dostupný v provedení SO16N

Spojením speciální nízkonapěťové technologie řízení a robustní 800 V techniky výkonného spínače MOSFET do jediného pouzdra, nabízí ST efektivní, kompaktní a cenově přijatelné řešení přímého řízení LED diod z usměrněného síťového napětí. Svou kompaktností jsou HVLED805 ideálním řešením do aplikací s velmi omezeným prostorem, jako jsou především přímé žárovkové náhrady.

Řídicí obvod s proudovým režimem a PWM výstupem je přímo ideálním řešením pro flyback regulátory budičů LED, kde je kladen vysoký důraz na konstantní výstupní proud a možnost regulace pomocí zpětné vazby z primárního vinutí. Tím se vb zařízení zcela eliminuje nutnost konverze sekundárního napětí/proudu například pomocí optočlenu. Přesto je na sekundární straně zdroje udržován stále daný, konstantní proud s velmi dobrou přesností. Zároveň je však zaručen maximálně bezpečný provoz a to i v případě zkratu i několika LED zároveň.


Obr. 2: Graf změřené účinnosti regulátoru pro 1 až 3 LED

Kromě toho však obvod umožňuje poskytování konstantního výstupního napětí například ve chvíli, kdy dojde k přerušení napájeného LED řetězce. Kvazi-rezonančního ZVS provozu se dosahuje pomocí demagnetizace snímacího vstupu transformátoru, který slouží ke spouští MOSFETu. Tento vstup slouží zároveň i jako monitor výstupního napětí.

Demonstrační deska EVALHVLED805
Jako příklad aplikace obvodu HVLED805 je určena demonstrační deska EVALHVLED805, využívající proudového PWM režimu buzení LED, určená pro síťové napětí 230V. Výstup může napájet 1 až 3 LED diody s vysokou přesností nastavení a jmenovitým proudem do 350 mA.


Obr. 3: Ukázkové schéma zapojení obvodu HVLED805 pro napájení řady výkonových LED

Na následujícím grafu je uvedena změřená účinnost takového zdroje. Lze si všinout, že provozní účinnost obvodu je vyšší než 70% vždy, kdy jsou na výstupu připojeny dvě nebo tři LED diody a že klesá s jednou LED. Důvodem toho je skutečnost, že při nízkém výstupním napětí není obvod schopen dodat dostatečné napětí vlastnímu HV proudovému generátoru Vcc pinu, takže obvod úměrně s tím ztrácí výstupní výkon.


Obr. 4: Deska s plošnými spoji pro obvod z obr. 3

Dostupnost a cena:
Obvody HVLED805 jsou u nás dostupné v ceně do 30 Kč/ks. Zájemcům je dostupná rovněž uvedená vývojová deska EVALHVLED805 s obvodem HVLED805 a výstupním proudem až 350 mA, jejíž cena se pohybuje kolem 500 Kč/ks při kusovém odběru.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Přehled distributorů a kontaktů

HVLED805 - Off-line LED driver with primary-sensing
Datasheet HVLED805
3.2 W LED power supply based on HVLED805
Energy-efficient solutions for offline LED lighting and general illuminationGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...

host
2. Dne 13. 05. 2014 v 21:26 zaslal host
Až na to trafo by to šlo...
Přijde mi to docela složité, možná nebýt trafa, je to v pohodě. Integráč je údajně za 30 korun (což je slušné i v porovnání s cenama LED od číňanů), ale co to trafíčko. Jo kdyby to byla jen indukčnost, je vše bez problémů (byť bez galvanického oddělení).
Mimochodem dneska jsem slyšel anglického profesora mluvit o ledkách a opravdu řikal el-í-dý (doteď mi připadala tato výslovnost divná, ale když jsem to slyšel od rodilého mluvčího, navíc odborníka, a ne od angličtinářky, tak to neznělo tak šíleně).


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PXC72 - Vývojový modul pro XC9572XL
Malý vývojový modul pro CPLD XC9572XL společnosti Xilinx. Na modulu je umístěn i regulátor, generátor hodin, tlačítko a čtyři LED.
Skladem od 398 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007