. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Siemens na veletrhu Amper 2012
13. února 2012 - 7:00 | Pandatron | Siemens na veletrhu Amper 2012 | Komentářů: 0  

Siemens na veletrhu Amper 2012

Společnost Siemens se zúčastní 20. ročníku mezinárodního veletrhu elektrotechniky, elektroniky, automatizace a komunikace Amper, který se uskuteční od 20. do 23 března letošního roku na veletržním výstavišti v Brně.

Společnost Siemens se zúčastní 20. ročníku mezinárodního veletrhu elektrotechniky, elektroniky, automatizace a komunikace Amper, který se uskuteční od 20. do 23 března letošního roku na veletržním výstavišti v Brně. V pavilonu P na stánku číslo 013 Siemens představí své nejnovější produkty a řešení z oblasti průmyslové automatizace, průmyslové komunikace a identifikace, procesní přístrojové techniky, nízkonapěťové spínací techniky a regulovaných, resp. standardních motorů.

Nízkonapěťová spínací technika
Letošní expozice nízkonapěťové spínací techniky bude rozdělena na tři části. První z nich bude tradičně umístěna ve veletržním pavilonu, zbývající dvě části se budou nacházet v předváděcích vozech Sirius a Safety v areálu výstaviště. Zájemci si v nich budou moci vyzkoušet funkci připravených aplikací a blíže se seznámit s přístroji na palubě obou vozů.


Obr. 1: Bezpečnostní digitální moduly Simocode pro Safety

Středem expozice spínací techniky budou Inovace Sirius, tedy druhá generace spínací techniky Sirius. Jejími hlavními přednostmi jsou snížení ztrátového výkonu v rozváděčích (a s tím související snížení odběru energie a oteplení rozváděče) a snížení výdajů za projekční a montážní činnost. Inovace Sirius jsou zárukou efektivního připojení akčních členů do 38 A (18,5 kW / 400 V) k řídicímu systému strojního zařízení prostřednictvím komunikačních rozhraní AS-Interface (AS-i) nebo IO-link. Napájecí systémy zefektivní rozvod energie ke spotřebičovým vývodům do AC 690 V.
Novinkou v portfoliu spínací techniky s komunikačním rozhraním jsou monitorovací (měřicí) relé 3UG48 a 3RS15, která zajistí efektivní a hospodárný provoz strojního zařízení bez neplánovaných odstávek. Monitorovány jsou všechny důležité elektrické a neelektrické veličiny, z nichž je možné vyhodnotit správnou funkci strojního zařízení. Přitom jsou vyhodnoceny jak poruchy, jež se projeví okamžitě, tak vleklé provozní stavy, které pozvolna a zpočátku často nepozorovaně negativně ovlivňují chod zařízení. Naměřené hodnoty se porovnávají s požadovanými hodnotami a přenáší se v otevřeném protokolu IO-link do řízení k dalšímu zpracování.


Obr. 2: Hlídání ložisek pomocí Siplus CMS1000

Žhavou novinkou v oblasti funkční bezpečnosti je centrála MSS Advanced, rozšiřující modulární bezpečnostní systém (Modular Safety System) Sirius MSS 3RK3, který se osvědčil při projektování a realizaci bezpečnostních řídicích funkcí strojů a strojních zařízení. Nový centrální modul MSS Advanced podporuje nyní další možnosti a bezpečnostní funkce – „univerzální funkční blok“, „blokovací zařízení ochranných krytů“ a muting. Novinkou je využití MSS Advanced ve funkci bezpečnostního AS-i monitoru v průmyslové síti AS-Interface (AS-i), v níž obslouží až 12 bezpečnostních AS-i (distribuovaných) výstupů. Síť AS-i podporuje rovněž vzájemnou komunikaci mezi několika MSS Advanced, aniž by bylo nutné jejich přímé propojení.

Bezdotykové polohové spínače RFID 3SE63 jsou dokonalejší alternativou magnetických polohových spínačů a slouží k vyhodnocování polohy pohyblivých nebo odnímatelných ochranných krytů, dveří nebo klapek. Protože mají stupeň krytí IP69K a jsou zapouzdřeny v krytu z materiálů odolných proti čisticím prostředkům, uplatnění naleznou především na zařízeních fungujících v náročných provozních podmínkách. Jsou ideálním řešením pro stroje v kovozpracujícím průmyslu. V porovnání s tradičními magnetickými spínači mají delší dosah spínání, dovolují větší montážní tolerance vyhodnocovaných pohyblivých částí a uživateli poskytují rozsáhlé diagnostické funkce. V bezpečnostních obvodech splňují úrovně bezpečnosti PL e podle ČSN EN 13849-1 a SIL 3 podle ČSN EN 61508.


Obr. 3: Sinvert WebMonitor MobileApp

Inteligentní motorová ochrana Simocode pro se spolu s nově představenými rozšiřujícími bezpečnostními moduly stává nedílnou součástí bezpečnostní techniky systému řízení motoru a nastavuje v této oblasti nové standardy. Pomocí bezpečnostních modulů lze Simocode pro V rozšířit o funkci bezpečnostního relé pro bezpečné vypnutí motorů až do kategorie SIL 3 (IEC 61508/62061) a PL e s kategorií 4 (ISO 13849-1). Maximálně lze použít jeden bezpečnostní modul, který může nahradit jeden modul digitální. Současně s nabídkou nových modulů jsou k dispozici také nové verze softwaru – Simocode ES 2007 + SP2, GSD Simocode pro V a PCS 7 Simocode pro V7.0 + SP3.

Siemens jako specialista pro kompletní produktová a systémová řešení nabízí kromě standardních výrobků pro automatizaci a komunikaci také hardware a software pro aplikace, na něž se kladou zvláštní požadavky. Pod označením Siplus se dodávají produkty a systémy pro specifické požadavky, respektive přístroje speciálně upravené podle přání zákazníka – Siplus extreme pro aplikace pracující v extrémních podmínkách, Siplus RIC (Remote Interface Control) pro komunikaci přes mezinárodně normalizované protokoly dálkového ovládání, Siplus CMS (Condition Monitoring System) pro kontrolu stavu stroje, Siplus ECC (Electrical Charging Components) pro infrastrukturu k nabíjení elektromobilů a Siplus HCS (Heating Control System) pro průmyslové topné procesy.


Obr. 4: Příklad sestavy modulárního bezpečnostního systému Sirius MSS 3RK3

Příkladem zařízení hlídajícího stav valivých ložisek motorů, generátorů, čerpadel či ventilátorů je Siplus CMS1000, který se skládá z kompaktního hlídače ložisek (Bearing Guard) a robustního průmyslového senzoru vibrací. Tímto způsobem lze hlídat vyváženost stroje, a to při jednoduché manipulaci: zapnout, naučit, hlídat – a profitovat. S aplikací MobileApp pro Sinvert WebMonitor lze nyní na smartphonech nebo tabletech získávat kdykoliv na cestách aktuální data z fotovoltaických střídačů Sinvert. Tato bezplatná aplikace je určena pro operační systém Android od verze 2.1, stejně jako pro iPhone, iPad či iPod.

Regulované pohony
Novinkou v oblasti regulovaných pohonů bude výkonový modul pro měniče Sinamics G120 s typovým označením PM230. Modul s tímto označením byl sice již představen na loňském veletrhu, ale tehdy se jednalo o variantu v krytí IP54, zatímco letos je nově představen v krytí IP20 určeném pro zástavbu do rozváděče. Tímto krokem dochází k dalšímu rozšíření komponent měniče Sinamics G120, který je nástupcem řad měničů Micromaster 4. Jeho napájecí napětí a výkonový rozsah zůstává stejný, a to 3 x 400 V a 0,37 až 90 kW. Jedná se o ekonomicky úsporný výkonový díl pro dynamicky nenáročné aplikace a pro aplikace, v nichž není nutné použít brzdný odporník. Spolu se základní řídicí jednotkou CU240B-2 pak tvoří nejlevnější variantu měniče Sinamics G120. Novinkou je provedení „push-through“, u nějž je možné chladič měniče vysunout ven za stěnu rozváděče, a snížit tak nároky na chlazení uvnitř.


Obr. 5: Bezdotykový polohový spínač RFID 3SE63

V nabídce řídicího systému pro účely Motion control dochází k inovaci jednotek řídicího systému Simotion D, tedy ve variantě vestavěné do frekvenčního měniče Sinamics S120. Nové řídicí jednotky s typovým označením D410-2, D425-2 a D435-2 disponují rozšířenými rozhraními a zdvojnásobeným výpočetním výkonem, čímž uživateli přinášejí flexibilní integraci do automatizačních řešení a umožňují zkrátit pracovní cyklus stroje. U ekonomicky úsporných provedení Simotion D410-2 byl rovněž zdvojnásoben počet vstupů a výstupů na vlastní jednotce. Při spojení s dalšími řídicími jednotkami Sinamics lze nyní malé víceosé aplikace řídit z jednoho systému Simotion D410-2. Dříve volitelně doplňované rozhraní Profinet IO je nyní přímo integrováno v modulech. Řídicí jednotky Simotion D4x5-2 navíc k rozhraní Profinet se třemi porty teď nabízí dvě rozhraní typu Profibus a dvě typu Ethernet a 28 digitálních vstupů a výstupů.
Kromě novinek z produktové skupiny Sinamics a řídicího systému Simotion bude vystaveno několik typizovaných řešení s regulovanými pohony. Prezentace snadné a uživatelsky přívětivé výměny a zprovoznění enkodéru s novým konceptem montáže na servomotoru Simotics S pak bude pojata jako soutěž pro návštěvníky veletrhu. Obecně jsou motory pro aplikace Motion control (servomotory, hlavní motory, lineární a momentové motory) prezentovány spolu se standardními asynchronními motory jako součást nové produktové skupiny Simotics.


Obr. 6: Řidicí systém Simotion D

Pohony velkých výkonů
V oblasti pohonů velkých výkonů nabízí Siemens řešení pro úsporu energie, eliminaci negativních zpětných vlivů na napájecí síť a vysokou provozní spolehlivost. Na veletrhu předvede koncepci měničů Robicon Perfect Harmony, které se vyrábí až do výkonu 60 MW a disponují funkcí bypassu výkonových buněk, díky níž je možný provoz i v případě poruchy některé buňky výkonové sekce. Víceúrovňová PWM modulace poskytuje možnost použít existující vysokonapěťové motory v provedení na napájení ze sítě bez jakýchkoliv změn. V expozici se objeví rovněž Sinamics DC master – pohon přinášející moderní komunikační protokoly, kompaktní provedení, robustní design, široké spektrum výbavy a téměř neomezené výpočetní možnosti. Nově je tento měnič k dispozici i ve skříňovém provedení. V oblasti pohonů velkých výkonů Siemens nabízí široké spektrum motorů a frekvenčních měničů pro řešení úloh od 100 kW do 140 MW výkonu, pro nízké i vysoké napětí a otáčky motorů od 0 do cca 15 000/min.


Obr. 7: Servomotory 1FK7

Standardní motory
Skupina standardních motorů představí především asynchronní motory nízkého napětí produktové řady 1LE1 nové produktové skupiny Simotics. Motory pro všeobecné použití (General purpose) mají hliníkovou kostru a jsou vhodné pro nejrůznější standardní pohony v průmyslovém prostředí. Motory pro náročný provoz (Severe duty) mají kostru z litiny a robustní konstrukci. Siemens vyrábí i motory nad rámec výrobního programu (Definite purpose), které nabízejí přesné řešení konkrétního požadavku zákazníka. Elektromotory pocházejí z produkce tuzemských výrobních závodů v Mohelnici a Frenštátě pod Radhoštěm a z továrny v německém Bad Neustadtu. Jsou určeny k pohonu průmyslových zařízení - například ventilátorů, čerpadel, obráběcích strojů, hydraulických komponent a dřevoobráběcích strojů. S cílem snížit spotřebu energie v elektrických zařízeních (například motorech) dodržuje Siemens směrnici EuP (Energy using Product), část 11, respektive EU 2009/125 ES. Tato směrnice ukládá všem výrobcům v rámci EU dodávat od 16. června 2011 do zemí Evropské unie pouze motory, které splňují účinnost IE2 (zvýšená účinnost) a IE3 (vysoká účinnost). Motory řady 1LE1 tuto změnu respektují. Vyrábějí se jak s hliníkovou, tak i s litinovou kostrou a používají izolační systém Durignit IR 2000. Využívají speciální kompaktní konstrukce motorů a skutečnosti, že motory různých tříd účinnosti mají často shodné rozměry. Předností motorů řady 1LE1 je jejich dlouhá životnost a nízká hmotnost, která má pozitivní vliv na statiku poháněného stroje. Svorkovnicová skříň je diagonálně dělená a může se pootáčet (u dvou nejmenších osových výšek) plynule až o 360 o. V důsledku to přináší jednodušší a rychlejší instalaci, a to především u motorů v omezených prostorách, kde se připojovací kabel může vést do motoru z jakéhokoliv směru. V návaznosti na tuto skutečnost budou ve výstavní expozici prezentovány řady motorů 1LE1,1LA9 a 1LG6, jež postupně nahradí stávající řady 1LA7 a 1LG4. V rámci určitých výjimek, přísně definovaných ve směrnici EU, se budou v omezené míře i nadále vyrábět modifikace stávajících typů motorů. Siemens k této problematice připravil informační podklady, katalogy a brožury motorů v souvislosti s novými třídami jejich účinnosti.


Obr. 8: Motory produktové řady Simotics, osové výšky 90 mm, s otočnou svorkovnicí

Siemens patří mezi největší elektrotechnické firmy v Česku. Již 121 let je Siemens nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou moderních a inovativních technologií. Vytváří bezmála 10,5 tisíce pracovních míst, což jej řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Své technologie, produkty a služby dodává zákazníkům ze soukromého i státního sektoru v oblasti energetiky, zdravotnictví, průmyslové a veřejné infrastruktury a informačních technologií. Skupina podniků Siemens v České republice vykázala v obchodním roce 2010/2011 (říjen-září) obrat 32 miliard Kč. S objemem exportu, který dosáhl 19,5 miliard Kč, se Siemens v České republice řadí mezi největší exportéry.


Obr. 9: Měnič s vysokou provozní dostupností Robicon Perfect Harmony 4kV, 800 kW

Skupina Siemens Česká republika je součástí globálního elektrotechnického koncernu Siemens AG, který je přes 160 let synonymem pro špičkové technologie, inovace, kvalitu, spolehlivost a mezinárodní působení v oblasti průmyslu, energetiky, zdravotnictví a infrastrukturních řešení pro města a jejich okolí. Siemens AG je největším poskytovatelem technologií šetrných k životnímu prostředí, které generují 40 % jeho celkového obratu. Ve finančním roce 2010/2011 dosáhl Siemens obratu 73,5 miliard EUR s čistým ziskem 7 miliard EUR a zaměstnával zhruba 360 tisíc zaměstnanců po celém světě.

Odkazy & Download:
Domovská stránka společnosti Siemens
Domovská stránka společnosti Siemens v českém jazyce
AMPER 2012 - 20. mezinárodní veletrh elektrotechniky, elektroniky, automatizace a komunikaceGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
IPRELAY8R - IP RELÉ a teploměr s webovým rozhraním
Moduly IP RELÉ - IPRELAY8R obsahují osm releových výstupů s přepínacím kontaktem, webové rozhraní, integrovaný a externí teplotní senzor s pamětí na 10 záznamů a zobrazením naměřených hodnot v grafu.
Skladem od 1520 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007