. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
3-pásmový ekvalizér
27.brezna 2008 | Pandatron | 3-pásmový ekvalizér | Komentářů: 11  
3-pasmovy ekvalizer

3-pásmový ekvalizér

Kvalitní trí-pásmový ekvalizér s HiFi vlastnostmi.

I když se říká, že kvalitní předzesilovač nepotřebuje žádnou úpravu zvuku, opak je pravdou. I špičkové audio přístroje obsahují ekvalizéry, protože každý člověk je přeci jen jiný a má svůj vkus i co se barvy zvuku týče. Ale když už ekvalizér, tak kvalitní...

Tento pochází z knihy 304 zajímavých zapojení a je postaven na vysoce kvalitním audiozesilovači firmy National Semiconductor, integrovaném obvodu LM833. Ten se vyznačuje nízkým šumem (4,5 nV/Hz), velkou šířkou pásma (15 MHz při Vu = 1) a relativně vysokou rychlostí přeběhu (slew rate) (7 V/us). Kvůli stejnosměrné vazbě mezi zesilovači v integrovaném obvodu dvojitého operačního zesilovače se při návrhu dbalo na to, aby nedocházelo k offsetu. Malé stejnosměrné změně způsobené potenciometry 100k ve zpětné vazbě obvodu se však nedalo zabránit. V případě potřeby se za A2 může zařadit vazební kondenzátor.

Mezní frekvence basového a výškového filtru činí 200Hz a 2kHz, prvek pro nastavení "středních" tónů je pásmová propust se střední frekvencí 1kHz. Maximální růst, popřípadě pokles je asi 16dB. Ve střední poloze potenciometru dostaneme odstup signál / šum 90dB při přenosové šířce pásma 1MHz a zesílení 0dB (zesílení = 1).V případě potřeby lze zesílení změnit pomocí R2, pak platí Vu = R2 / R1.

Pokud neseženete obvod LM833 (stojí asi 15Kč), můžete místo něho použít i jiný operační zesilovač s podobně dobrými vlastnostmi.

Ekvalizér nemá žádné nastavovací prvky a musí fungovat na první zapojení.


Obr. 1: Schéma zapojení

Zdroj: 304 zajímavých zapojeníGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (11):

Zobrazit starší 30 dnů (11)...

host
11. Dne 26. 03. 2014 v 09:37 zaslal host
Bez titulku
Docela dobrý a jednoduchý!!! roll roll


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
XPort XE
Síťový převodník řady Xport, integrovaný do konektoru RJ45
Skladem od 850 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007