. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
LT3799 - vytvořte si zdroj pro LED s aktivní korekcí účiníku

LT3799 - vytvořte si zdroj pro LED s aktivní korekcí účiníku

Kontroler LT3799 pro izolované zdroje typu offline-flyback umožňuje s minimem externích součástek vytvořit výkonný zdroj pro LED, který je navíc kompatibilní s běžnými triakovými stmívači.

Při návrhu nového zdroje pro LED musíme obvykle zohlednit několik faktorů jako např. stabilita výstupního proudu, ochrana při zkratu nebo odpojení LED, účinnost, bezpečnost (izolovaný sekundární obvod od primárního), korekce účiníku, EMI, počet externích součástek a další.


Obr. 1: LT3799 - vytvořte si zdroj pro LED s aktivní korekcí účiníku

Základní vlastnosti a výhody:

 • Univerzální obvod pro vytvoření izolovaného offline flyback zdroje pro LED
 • Vhodný pro výkony 4-100W+
 • Aktivní korekce účiníku, typicky 0,96/ 230VAC
 • Stmívatelný běžnými triakovými regulátory
 • Nízký obsah harmonických, IEC 61000-3-2 class C
 • Široký rozsah vstupních napětí limitovaný pouze externími součástkami
 • Nevyžaduje použití optočlenu
 • Přesný regulovaný proud LED (+-5%)
 • Ochrana vůči odpojení LED a zkratu
 • Možnost řízení přes několik ovládacích pinů
 • Tepelně posílené pouzdro MSOP-16

LT3799 splňuje všechny tyto požadavky a nabízí další bonusy jako např. možnost použití menšího transformátoru díky využití módu kritické vodivosti, výkonný driver pro externí MOSFET, vnitřní LDO stabilizátor a také výbornou stabilitu výstupního proudu - typicky + -5%, navíc bez použití optoizolátoru. Velkým bonusem je aktivní korekce účiníku, díky čemuž dosahuje typicky hodnoty 0,96 (při 230V AC) a tím splňuje nejpřísnější požadavky v této oblasti, jakož i IEC 61000-3-2 class C o emisi harmonických proudů. Když se blíže podíváme na doporučené aplikační schéma pro LT3799, zjistíme, že za diodovým můstkem nenajdeme jinak běžný vstupní elektrolytický kondenzátor o velikosti desítek nebo stovek uF. Proto napájecí napětí čipu jakož i výkonového transformátoru "kopíruje" vstupní sinusoidu.


Obr. 2: Schéma zapojení zdroje pro LED s aktivní korekcí účiníku

Výborného účiníku je dosaženo právě díky tomu, že LT3799 vždy pozná okamžitou hodnotu vstupního napětí a na základě toho nastavuje omezení vstupního proudu (v daném cyklu SMPS), proporcionálně k okamžité velikosti vstupního střídavého napětí. Dále LT3799 získává informaci o okamžitém proudu z primární strany, proto nevyžaduje použití optočlenu. Díky tomuto pracuje LT3799 jako proudový zdroj v každé periodě vstupního napětí, proto je možné použít ke stmívání dokonce i klasické triakové regulátory, které jsou často již součástí instalace budov. Jinými slovy - LT3799 se nesnaží kompenzovat "výpadky" v napájení způsobené fázovou regulací triaku, což způsobuje pokles výstupního proudu přes LED a tím jejich plynulé stmívání. Tento způsob regulace nezpůsobuje blikání LED, protože na výstupu transformátoru je vyhlazovací elektrolytický kondenzátor.

Detailní informace najdete v datasheetu LT3799 a v aplikační příručce Design Note 490. Pro podporu vývoje je dostupná i vývojová deska LT3799 - DC1595A.

V případě zájmu o jakýkoliv produkt Linear Technology, kontaktujte prosím společnost SOS electronic.

Odkazy & Download:
Domovská stránka společnosti Linear Technology
Domovská stránka firmy SOS electronic
LT3799 - vytvořte si zdroj pro LED s aktivní korekcí účiníkuGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PLA8 MICRO - Logický analyzátor pro USB
Logický analyzátor pro USB 2.0, klon Saleae, 8-bitová verze s 10 GS a integrovanou analýzou rozhraní.
Skladem od 825 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007