. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
GPS logger s SD kartou a kompasem
27. listopadu 2014 - 8:00 | Pandatron | GPS logger s SD kartou a kompasem | Komentářů: 10  

GPS logger s SD kartou a kompasem

Konstrukce záznamníku - loggeru navigačního GPS systému s podporou paměťových karet, kompasem a zobrazením na velkém grafickém displeji.

Následující konstrukce GPS loggeru s kompasem vznikla jako reakce na již vysloužený GPS systém GP1000 Amstrad, který byl používán v automobilu. Z jeho útrob byl vyjmut modul GPS přijímače, který se nijak neliší od klasických GPS modulů, jako je například L10 QUECTEL nebo také PGPS – GPS modul s L10 z naší produkce.


Obr. 1: GPS logger s SD kartou a kompasem

Ve všech případech modul vyžaduje jediné napájecí napětí s hodnotou 3,3 V a na svém sériovém výstupu 9600, 8, N, 1 poskytuje standardní textový formát dat NMEA V2.2 s obnovovací frekvencí 1 Hz a podporou 16 kanálů (PGPS podporuje dokonce 22 souběžných kanálů).

Hardware
Celá konstrukce se skládá pouze z minimálního množství součástek, jako jsou dvě tlačítka obvod nabíjení baterií MAX1811 od společnosti Maxim a Buck-Boost DC/DC převodník LTC3440 od Linear Technology.


Obr. 2: Schéma zapojení GPS loggeru s SD kartou a kompasem

Obvod LTC3440 slouží ke generování napájecího napětí 3,5 V z jednoho článku Li-polymerové baterie. V obvodu napájení přitom neexistuje žádný skutečný vypínač, celý obvod je vypínán pomocí softwaru. Napájecí napětí pro paměťovou kartu SD a GPS modul je vypínání pomocí jediného tranzistoru Q1 a poté dojde k přechodu MCU do úsporného režimu.


Obr. 3: Použitý GPS modul pochází z přijímače GP1000 Amstrad

Propojka Jumper slouží k odpojení 5V programovacího napětí od zbytku obvodu v případě upgradu firmwaru. V případě použití programátoru jako je například PRESTO není však potřeba. Tento programátor samozřejmě plně podporuje programování 3,3V a jiných součástek.

Pro uchování času měl použitý GPS modul vyveden pin pro malou 3V Li-Ion zálohovací baterku. Tato funkce není v našem případě nutná a pin se přes Schottkyho diodu připojuje k hlavnímu 3,5V napájení.

Pro hlídání základního stavu napájecí baterie slouží analogový vstup AN0 mikrokontroléru a to jak v běžném provozu, tak i při nabíjení. Výstupní pin obvodu MAX1811 slouží k detekci začátku a konce nabíjení.


Obr. 4: Pohled na otevřený GPS logger

Celková spotřeba energie GPS loggeru se v režimu spánku pohybuje kolem 1,5 mA, kdežto v aktivním stavu vzroste na hodnotu mezi 60 až 70 mA.

Aplikace
Pro zobrazení zaznamenaná polohy používám aplikaci GPSVisualizer v kombinaci s Google Mapou. Výhodou je spoustu užitečných funkcí, včetně barveného zvýraznění vzdálenosti, nadmořské výšky, rychlosti a počtu satelitů.


Obr. 5: Zobrazení přesné polohy, rychlosti a nadmořské výšky
 
Obr. 6: Přepnutí na funkci elektronického kompasu

Zde si můžete prohlédnout několik snímků, která autor pořídil při procházce kolem svého města.


Obr. 7: Na tomto obrázku je barevně vyznačena nadmořská výška


Obr. 8: Druhý obrázek využívá zbarvení podle vzdálenosti

Při použití musí mít GPS modul samozřejmě k dispozici výhled na otevřené nebe, což lze splnit například nošením v přední kapse bundy a to ideálně ve svislé poloze. Jediné problémy mohou vzniknout pouze zastíněním či odrazy v okolí vysokých budov a v lese.

Závěr
Uvedená konstrukce GPS loggeru s kompasem a grafickým displejem je dostupná včetně základních výrobních podkladů a zdrojových kódů. Více informací naleznete na stránce GPS to SD card data logger and compass

Odkazy & Download:
Domovská stránka autora
GPS to SD card data logger and compass
Complete Sourcecode
PGPS – GPS modul s L10GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (10):

Zobrazit starší 30 dnů (10)...

host
10. Dne 27. 11. 2014 v 18:46 zaslal host
Fungujici odkaz


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232E - Převodník USB / sériový port (UART), modul
Kompaktní a jednoduše použitelný modul datového převodníku do USB portu.
Skladem od 199 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007