. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Bezdrátová síť s laserovým ukazovátkem
4. května 2012 - 7:22 | Pandatron | Bezdrátová síť s laserovým ukazovátkem | Komentářů: 4  

Bezdrátová síť s laserovým ukazovátkem

Myslíte, že s obyčejným laserovým ukazovátkem doslova za pár korun není možné vytvořit datovou síť s přenosovou rychlostí až 1Gb/s? Mýlíte se!

Jistě jste si již také položili otázku, zda by se obyčejné laserové ukazovátko dalo použít pro přenos dat. Tedy pro vytvoření jednoduché bezdrátové sítě pro přenos informací mezi dvěma body například v místnosti. Ovšem kdo z nás se dostal k tomu, aby tuto možnost ověřil v praxi?

Abychom vám ušetřili čas a případně i nějaké ty peníze, podařilo se nám najít zprávu od týmu vývojářů z National Taipei Unversity of Technology (Taipei Tech) z Tchaj-wanu. Jim se praktickým pokusem podařilo prokázat skutečnost, že to opravdu jde. Úspěšně se jim podařilo přenášet data jak s pomocí červeného, tak i zeleného laserového ukazovátka. Pouze stačilo standardní napájecí baterii laserového ukazovátka nahradit modulovaným napájecím zdrojem, který zajistil opakované zapnutí a vypnutí laseru – cca. 500 milionkrát za sekundu.

S citlivou fotodiodou ve funkci detektoru světla, s malou vlastní kapacitou, se jim tak podařilo přenášet data rychlostí až 500 Mb/s na vzdálenost více než 10 m (bez přidané optiky). Po zesílení a sečtení bylo možné získat kontinuální proud dat s rychlostí až 1 Gb/s! Celkové chybovost přenosu byla prakticky zanedbatelná a pohybovala se kolem jednoho vadného bitu za miliardu úspěšně přenesených bitů. To znamená hodnotu chybovosti 0,0000001%, což je naprosto úžasný výsledek, značící vysokou kvalitu přenosu.


Obr. 1: Blokové schéma uspořádání

Celý projekt vyšel na nějakých 600 dolarů, což je celková cena nejen za laserová ukazovátka, ale také různé fotodiody a další podružné výdaje s tím spojené. Hai-Lu Han, manažer projektu nám k tomu řekl, že bastlíři mají v tomto směru dveře otevřené a prakticky za pár korun mohou získat vysoce kvalitní přenosové médium. Je jasné, že podobné technologie se již dávno používají a ani střechy pražských domů nejsou výjimkou, ovšem cena laserových ukazovátek je nesrovnatelně nižší, aniž by měla vliv na celkové vlastnosti.

Více informací k projektu je dostupných v pdf dokumentu 10m/500Mbps WDM visible light communication systems.

Zdroj: National Taipei Unversity of TechnologyGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (4):

Zobrazit starší 30 dnů (4)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
IPRELAY8R - IP RELÉ a teploměr s webovým rozhraním
Moduly IP RELÉ - IPRELAY8R obsahují osm releových výstupů s přepínacím kontaktem, webové rozhraní, integrovaný a externí teplotní senzor s pamětí na 10 záznamů a zobrazením naměřených hodnot v grafu.
Skladem od 1520 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007