. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Další družice Galileo odstartují na podzim
9. května 2012 - 8:00 | Pandatron | Další družice Galileo odstartují na podzim | Komentářů: 0  

Další družice Galileo odstartují na podzim

Evropská komise oznámila datum startu dalšího páru družic Galileo, který zajišťuje ESA. Dvojice bude vypuštěna společně na palubě rakety Sojuz z kosmodromu ve Francouzské Guayaně 28. září 2012. Doplní tak první dva již dříve vypuštěné satelity.

Viceprezident Evropské komise Antonio Tajani, do jehož kompetence spadá průmysl a podnikání, oznámil datum startu dne 2. května v Bruselu. Společně s ním byl oznámení přítomen předseda představenstva a ředitel společnosti Arianespace (zajišťuje start) Jean Yves Le Gall stejně jako zástupci průmyslových firem zapojených do programu. Oznámení se zúčastnil také ředitel programu Galileo a souvisejících navigačních služeb v ESA Didier Faivre.


Obr. 1: Start prvního páru družic Galileo

Start se uskuteční téměř rok poté, co se na oběžnou dráhu vydala první dvojice satelitů Galileo IOV (In-Orbit Validation). To bylo přesně 21. října 2011.

Právě čtyři navigační družice jsou přitom minimem potřebným pro zajištění satelitní navigace – pro měření zeměpisné šířky i délky a nadmořské výšky pro kontrolu přesnosti systému. Toto kvarteto družic Galileo tak bude možné použít pro hodnocení kvality pozemního segmentu systému, který slouží k udržování požadované přesnosti navigačního signálu.

Kromě toho bude evropský průmysl schopen ověřit si vlastní přijímače signálu technologie Galileo stejně jako chystané služby, a to ve zcela reálných podmínkách.


Obr. 2: Galileo IOV

O systému Galileo
Galileo je iniciativa Evropské komise a ESA, jejímž cílem je poskytnout Evropě nezávislý globální systém satelitní navigace. Komise podepsala s ESA dohodu o rozdělení kompetencí, podle které právě ESA funguje jako zástupce Evropské komise při jednáních s partnery.

Plný systém Galileo se bude skládat ze třiceti družic, které budou dozorovány z řídicích středisek v Evropě stejně jako kontrolovány globální sítí senzorových a vysílacích stanic.


Obr. 3: Družice systému Galileo

Každá družice je kombinací nejlepších kdy do vesmíru poslaných atomových hodin za účelem navigace – mají odchylku pouhé jedné sekundy za tři milióny let – společně se silným vysílačem schopným zajišťovat celosvětově přesné navigační služby.

Program Galileo je rozvržený do dvou fází. Úvodní fáze IOV (In-Orbit Validation) se skládá z testů nasazení a provozu čtyř družic plus související infrastruktury. Následovat bude fáze FOC (Full Operational Capability), v rámci které dojde k nasazení zbývající pozemní i kosmické infrastruktury.

Definiční fáze stejně jako vývoj a fáze IOV programu Galileo uskutečnila ESA a byla financována společně z prostředků ESA a Evropské komise.

Fáze FOC je pak plně řízena a financována Evropskou komisí. Komise a ESA přitom podepsaly dohodu, na jejímž základě ESA funguje jako zástupce komise ve věci návrhu a řízení projektu.

Odkazy & Download:
Domovská stránka ESA
Česká kosmická kancelář
Dostaňte svůj projekt na ISS
Další družice Galileo odstartují na podzimGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PGSM-SIM900: GSM/GPRS modul SIM900
Čtyřpásmový GSM/GPRS modul s SIM900 firmy SIMCom a podporou SMS, MMS, GPRS Class 10, TCP/IP, FTP a dalších.
Skladem od 790 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007