. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
České firmy trápí nedostatek technicky kvalifikovaných pracovníků

České firmy trápí nedostatek technicky kvalifikovaných pracovníků

Více než polovině českých firem chybí technicky vzdělaní lidé. Řeší ho prací přesčas nebo přeškolováním.

Více než polovině českých firem chybí technicky vzdělaní lidé. Čtvrtina malých a středních podniků (28 procent) považuje jejich počet za zcela, 24 procent pak za spíše, nedostatečný. Absenci pracovníků s technickou kvalifikací nejvíc vnímají strojírenské firmy. Klíčem k řešení je podle průzkumu, který si nechala zpracovat agentura CzechInvest, užší spolupráce se vzdělávacími institucemi.

„Složitou situaci na trhu práci s technicky vzdělanými lidmi dnes pociťuje už víc než polovina firem. Částečně to souvisí s poklesem populace, především je to však důsledek dlouhodobě nízkého počtu absolventů vysokoškolských technických oborů,“ konstatuje ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Nedostatek pracovních sil firmy nejčastěji řeší prací přesčas, kterou vykonávají stávající zaměstnanci. Chová se tak 68 procent respondentů. Obdobný počet společností (67 procent) sází na přeškolování. Firmy jsou rovněž vstřícné, a to až 58 procent z nich, k nabírání čerstvých absolventů technických oborů. Pouze necelá polovina tuzemských zaměstnavatelů spolupracuje, nejčastěji formou odborných praxí nebo brigád, se vzdělávacími institucemi, středními, vysokými a vyššími odbornými školami.

„Právě užší spolupráce firem se vzdělávacími institucemi je klíčem ke zlepšení situace v budoucnosti,“ říká ředitel sekce fondů EU, výzkumu a vývoje Ministerstva průmyslu a obchodu Petr Očko. Generální ředitel agentury CzechInvest Miroslav Křížek to doplňuje: „Potřeby firem průběžně sledujeme. CzechInvest totiž působí jako prostředník mezi vzdělávacími subjekty a business sférou, pořádá například semináře s vysokými školami a na základě přímé komunikace s firmami zjišťuje jejich konkrétní potřeby.“ Více v článku Zapojení firem do výchovy vysokoškoláků: povinná praxe a podniková stipendia.


Obr. 1: Hodnocení počtu technicky kvalifikovaných pracovníků na trhu práce

Příkladem uvedené spolupráce je rovněž analýza poptávky po leteckých specialistech, kterou vypracoval Svaz českého leteckého průmyslu a CzechInvest při tom spolupracoval. Ze šetření vyplynulo, že v následujících letech budou české firmy pro svůj rozvoj a zahraniční investoři pro realizaci projektů v oblasti leteckého průmyslu v České republice potřebovat téměř tři tisíce pracovníků. Více v článku V leteckém průmyslu chybí kvalifikovaní zaměstnanci.

Výzkum k technickému vzdělávání, kterého se zúčastnilo 1 033 majitelů, jednatelů nebo personalistů tuzemských podniků, dále ukázal, že 42 procent firem bude kvalifikované pracovníky v oblasti techniky potřebovat výhledově, 16 procentům zaměstnavatelů chybí už nyní. Největší poptávka je pracovnících ve fyzikálních a příbuzných oborech, z odborných duševních pracovníků pak nejvíce chybí architekti, projektanti, konstruktéři, techničtí vědci a inženýři.

Odkazy & Download:
Domovská stránka CzechInvestu
České firmy trápí nedostatek technicky kvalifikovaných pracovníků
Zapojení firem do výchovy vysokoškoláků: povinná praxe a podniková stipendia
V leteckém průmyslu chybí kvalifikovaní zaměstnanciGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (7):

Zobrazit starší 30 dnů (7)...

host
7. Dne 18. 04. 2013 v 22:38 zaslal host
Jazyky!
Ano, jazyky jsou důležité, většinou je potřeba komunikovat s techniky z jiných zemí, jen je škoda, že na pohovor firmy neberou zahraničního technika aby ověřili, je li se uchazeč schopen dorozumět s TECHNIKEM, ne kafrat o dovolené... Stalo se mi, že jsem byl jednou odmítnut kvůli chybné gramatice (Vždy mi šla víc matika a fyzika než jazyky - raději diferenciální rovnici, než nepravidelná slovesa ;-) ). Nicméně jsem se později s dotčenou firmou potkal na jednom projektu kde jejich technici byli sto bavit jen o té dovolené a jejich mistr z nich byl dost zoufalý. :-P


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Anténa 2J020 - 900/1800/2400MHz
Anténa 900/1800/2400MHz, přímá s konektorem SMA.
Skladem od 83 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007