. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Družice a pirátství na širém moři
22. června 2012 - 6:00 | Pandatron | Družice a pirátství na širém moři | Komentářů: 0  

Družice a pirátství na širém moři

Pirátství může být tématem dětských dobrodružných příběhů - ale stejně tak je v některých částech světa nákladným a nebezpečným problémem pro obchodní lodě nebo turistiku.

Pirátství může být tématem dětských dobrodružných příběhů – ale stejně tak je v některých částech světa nákladným a nebezpečným problémem pro obchodní lodě nebo turistiku. Družice nám pomáhají pochopit, proč v některých oblastech Indického oceánu mají přírodní podmínky na aktivity pirátů vliv.

Útoky na lodě a jejich únosy somálskými piráty ve vodách u Afrického rohu v posledních letech dramaticky narostly. A bohužel nevykazují žádné známky poklesu.


Obr. 1: Rychlost větru a počty útoků/únosů

Somálští piráti přitom mají na svědomí více než polovinu útoků na světě. Ale zatímco absolutní počet napadení každoročně roste, loni jsme zaznamenali čtyřicetiprocentní pokles v počtu úspěšných útoků – či únosů – ve srovnání s rokem předchozím.

Pokles v počtu úspěšných útoků může být způsobený různými faktory, jako jsou například zvýšená bezpečnostní opatření. Družice ale nyní odhalují, že na kontrole pirátských aktivit se podílí také počasí.

Studie Novozélandských obranných sil (New Zealand Defence Force, NZDF) využívající informace z projektu GlobWave se zaměřila na srovnání pirátských aktivit v Indickém oceánu v návaznosti na klimatické faktory. Projekt GlobWave spojuje data z různých kosmických zdrojů, aby vytvořil přesný obraz o stavu vln na oceánech.

Družice mohou pomáhat sledovat vítr nebo vlny – a díky tomu mohou ukazovat na přijatelné podmínky pro uskutečnění pirátských útoků.


Obr. 2: Výška vln a počet útoků/únosů

Zásluhou bezpečnostní situace nejsou v regionu prováděna žádná pozorování přímo v terénu: díky tomu mají data z projektu GlobWave nezastupitelnou roli. Jen díky jim získáváme pravidelný a přesný přehled o větrných proudech nebo oceánských vlnách v oblasti.

Výše zmíněná studie přitom ukázala, že existuje silná vazba mezi úspěšnou pirátskou aktivitou, rychlostí větru a výškou vln.

A tak jsme například v letní monzunové sezóně, která trvá od června do září a která loni přinesla mimořádně špatné počasí, zaznamenali výrazný pokles pirátských aktivit. Tento vztah je pravděpodobně daný obtížným vypouštěním pirátských lodí z pláží ve chvílích, kdy jsou vlny vysoké.

„Co se nám opravdu líbí na databázi GlobWave je, že poskytuje data z velkého množství senzorů a že je skládá do jednoho společného formátu – a to v prakticky reálném čase. Díky tomu od jejich získání po jejich publikaci uplyne vždy jen velmi krátká doba,“ vysvětluje spoluautorka studie Sally Garrett(ová).

„V NZDF máme jen velmi malé týmy lidí, kteří pracují na různých projektech, takže jsme vděční za existenci externí databáze namísto nutnosti vytvářet proprietární pomocí vlastních zdrojů. Navíc máme data z většího množství platforem a za delší období, než bychom byli schopni vytvořit vlastními silami.“

Zdroj: ESA







GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PGEN45 - Generátor 8 kHz až 45 MHz
Moduly PGEN45, jejichž základem je integrovaný obvod LTC1799, jsou lineárně řízené generátory obdélníkového signálu v rozsahu 8 kHz do 45 MHz.
Skladem od 530 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007