. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Odborníci budou hledat malé vynálezce
25. června 2012 - 8:00 | Pandatron | Odborníci budou hledat malé vynálezce | Komentářů: 1  

Odborníci budou hledat malé vynálezce

Odborníci budou hledat malé vynálezce, první tržiště nápadů začíná v Ostravě.

Poprvé v historii Moravskoslezského kraje se spojili zahraniční odborníci, agentura CzechInvest, kraj, vysoké školy a privátní firmy, aby našli talentované vynálezce a nositele neotřelých nápadů. A to navíc mezi školáky. Projekt se do České republiky dostal z Holandska na základě licence nadace Kids and Science. Startuje ve středu 20. června 2012, kdy se 110 žáků z pěti základních škol Moravskoslezského kraje sejde na Tržišti nápadů. Bude vypadat jako opravdový veletrh, žáci budou u stánků propagovat své nápady před kolemjdoucími, aniž by věděli, kteří z nich jsou hodnotitelé. Děti tu budou v doprovodu pedagogů, učitelé však nesmějí vize iniciovat, ani představovat svoje myšlenky.

Nápady dětí budou posuzovat odborníci CzechInvestu, který stál u zrodu přenesení holandské licence Kids and Science do českých podmínek. Hodnotit budou rovněž zástupci největších zaměstnavatelů v kraji - společností OKD, ArcelorMittal Ostrava, VÍTKOVICE MACHINERY GROUP a Walmark. Chybět nebude ani Úřad průmyslového vlastnictví.

Výsledkem Tržiště nápadů budou nejen čtyři nejlepší myšlenky, které získají ocenění, ale také představení těchto vizí a jejich včetně autorů, tedy dětí, odborníkům. Ty mohou nápady dále rozvíjet. Pro děti to bude znamenat, že jejich vize bude mít rešerši Úřadu průmyslového vlastnictví a pokud zaujme některou z firem, může se stát komerčně vyráběným produktem. Vše je součástí projektu financovaného z fondu Evropské unie s názvem Tvoje budoucnost - Tvoje volba. Projekt mají v České republice na starosti Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava a sdružení počítačových expertů IT Cluster.

Podporu malým vynálezcům poskytuje také CzechInvest, který je zařadil do svého velkého tématu – inovace - a podílí se na marketingové komunikaci projektu i nápadů. „Podívat se na běžné věci novým pohledem, to je přesně to, co je základem všech inovací. A kdo jiný než děti ke všemu přistupuje nezatíženě, s potřebnou radostí a přirozenou touhou objevovat? Tržiště nápadů podporuje kreativitu a učí děti přemýšlet v souvislostech. Mohou pracovat v týmech, ale i samostatně prezentovat a prosazovat svoje nápady. A to přímo před těmi, kteří je mohou využít - firmami,“ říká generální ředitel CzechInvestu Miroslav Křížek.

„Se školami spolupracujeme často a dobře. Teď v rámci projektu připravíme i Třídu vynálezců ve školách v kraji. Je fascinující sledovat, s jakým nadšením dětí tvoří, jak jim pomáhají pedagogové, jak vzniká něco nového,“ říká rektor Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák a vysvětluje, že se třídy vynálezců budou prozatím konat v celém kraji do konce roku 2014. Jejich cílem bude vzbuzovat zájem o vědu a techniku a sebedůvěru dětí i v ostatních školách v kraji.

Nedílnou součástí Třídy vynálezců je i ochrana duševního vlastnictví. „Jsme velmi rádi, že můžeme pomoci nenásilnou formou děti učit, jak chránit svoje nápady. Nezapomínáme jim vhodnou formou komunikovat, že řada vynikajících technických řešení již byla vynalezena, a je nadmíru důležité je umět najít a poučit se z nich. Právě proto moji kolegové připravili rešerše na všechny nápady dětí, které postoupily do krajského kola Tržiště nápadů,“ uvádí předseda Úřadu průmyslového vlastnictví Josef Kratochvíl.

Projekt Třídy vynálezců se setkal s obrovským zájmem a podporou na školách a bude pokračovat až do roku 2014. „Počítáme s tím, že se do něj zapojí děti celkem z 54 škol v Moravskoslezském kraji,“ upřesňuje Klára Janoušková, koordinátorka projektů popularizace vědy na Vysoké škole báňské –Technické univerzitě Ostrava.

Odkazy & Download:
Domovská stránka CzechInvestu
České firmy trápí nedostatek technicky kvalifikovaných pracovníků
Odborníci budou hledat malé vynálezceGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 25. 06. 2012 v 16:57 zaslal host
Bez titulku
chtělo by to taky nějak veřejně využívat nápady dospělých kteří je sami uplatnit nemůžou, možná jako americký server kde za nápad i poradenství je systém finanční odměny a je tam realizace výroby.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PGSM-M10: GSM/GPRS modul s M10
Čtyřpásmový GSM/GPRS modul s M10 firmy QUECTEL a podporou SMS, MMS, GPRS Class 12, TCP/IP, FTP a dalších.
Skladem od 690 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007