. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Dostavba Jaderné elektrárny Temelín
4. července 2012 - 8:00 | Pandatron | Dostavba Jaderné elektrárny Temelín | Komentářů: 0  

Dostavba Jaderné elektrárny Temelín

Konsorcium MIR.1200 dnes odevzdalo svou nabídku do výběrového řízení na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Do sídla společnosti ČEZ dopravily ŠKODA JS, Atomstrojexport a Gidropress dokumentaci o váze téměř 1000 kg.

Konsorcium MIR.1200 včera předalo energetické společnosti ČEZ nabídku do výběrového řízení na dostavbu 3. a 4. bloku JE Temelín. Lídrem konsorcia je česká společnost ŠKODA JS a.s., která ke spolupráci přizvala ruské podniky Atomstrojexport a OKB Gidropress.

Nabídka do výběrového řízení se skládá ze tří částí: obchodní nabídky, technické nabídky a nabídky jaderného paliva. Největší je technická část, skládající se z 24 svazků, v nichž je uveden podrobný popis nabízeného projektu jaderné elektrárny a procesu jeho realizace. Celkový rozsah dokumentace činí zhruba 80 tisíc stran. Váha je odhadována téměř na jednu tunu. V posledních dvou měsících, kdy byla nabídka dokončována, se na ní podílel tým více než sta odborníků dvanácti národností.

Na přípravě nabídky spolupracoval pochopitelně se členy Konsorcia i generální projektant jaderné elektrárny, petrohradský SPbAEP. Důležitá byla součinnost s dodavatelem jaderného paliva společností TVEL, projektantem turbínového ostrova NIAEP či organizací specializovanou na spouštění jaderné elektrárny Atomtechenergo. Vědeckou podporu poskytl světoznámý Kurčatovský institut.

„Byly to však především české firmy, které se významnou měrou podílely na přípravě výchozích údajů pro nabídku. Tyto společnosti poté v případě vítězství konsorcia naleznou široké uplatnění při dostavbě jaderné elektrárny“, říká Miroslav Fiala, generální ředitel a předseda představenstva ŠKODA JS, a.s. Mezi nejvýznamnější partnery plzeňské škodovky patří PSG International, Hochtief, Královopolská RIA, Kabelovna KABEX, Chemcomex Praha, Modřany Power, Vítkovice Power Engineering, Sigma DIZ či I&C ENERGO.

Předložení nabídky ale Konsorciu MIR.1200 konečně umožňuje představit i mnoho dalších firem, které se budou podílet na realizaci projektu. Tento seznam čítá na 350 českých společností. „Myslím, že nyní nás již nikdo nebude podezírat z toho, že náš závazek k minimálně 70% lokalizaci projektu je jen reklamním sloganem“, zdůrazňuje generální ředitel Fiala.

České firmy dále doplňují renomované zahraniční společnosti, z nichž mnohé patří mezi světové špičky v oboru jaderné energetiky jako například Alstom, který vytvořil společný podnik s ruským Atomenergomash, nebo Rolls-Royce. „Vážíme si, že jsme součástí tohoto vpravdě mezinárodního týmu. Rolls-Royce je připraven ve spolupráci se ŠKODA JS dodat systém kontroly a řízení elektrárny“, říká Jana Kubínová, obchodní manažerka Rolls-Royce pro střední a východní Evropu.

Podle odhadů nezávislých expertů přinese realizace česko-ruského projektu Konsorcia MIR.1200 do státního rozpočtu České republiky do roku 2035 jen na daních přibližně 1 524 milionů eur. Dodatečné daňové příjmy jsou díky lokalizaci navíc předpovídány ve výši 842 milionů eur. Realizace projektu umožní vytvořit v Česku více než 10 tisíc pracovních míst.

Konsorcium MIR.1200 nabízí evoluční projekt jaderné elektrárny VVER-1200. Projekt je založen na referenčních řešeních, která potvrdila svou spolehlivost a efektivitu, a je unikátní díky kombinaci nejmodernějších aktivních a pasivních bezpečnostních systémů, což z něj činí jeden z nejlepších modelů bloků generace III+. Nabídka počítá s maximálním využitím potenciálu českého průmyslu. Společnost Rosatom je připravena předat české straně technologie a know-how na výrobu klíčového zařízení pro jaderné elektrárny v podnicích v Česku. České firmy tak budou disponovat veškerými znalostmi nezbytnými pro to, aby mohly provozovateli elektrárny poskytovat kvalifikovanou podporu během celé životnosti bloků.

Konsorcium MIR.1200 je jedním ze tří uchazečů o dostavbu 3. a 4. bloku JE Temelín. Lídrem česko-ruského konsorcia je společnost ŠKODA JS a.s., která ke spolupráci přizvala firmy ZAO Atomstroyexport a OAO OKB Gidropress. Obě jsou dceřinými společnostmi státního podniku Rosatom. Konsorcium MIR. 1200 nabízí evoluční projekt jaderné elektrárny VVER-1200, který těží ze zkušeností z více než 1290 reaktorových let provozu jaderných elektráren typu VVER. Vychází z osvědčených řešení se zvýšenou bezpečností a je unikátní kombinací nejmodernějších aktivních a pasivních kontrolních systémů, což z něj činí jeden z nejlepších reprezentantů generace III+.

ŠKODA JS a.s. stála u zrodu české a slovenské jaderné energetiky a je jednou z předních inženýringových a výrobních společností se zkušenostmi z výstavby a servisu jaderných elektráren s celosvětovou působností. Společnost Škoda byla založena roku 1859, do roku 1956 spadají počátky jejích aktivit v jaderné energetice. Za dobu své existence firma dodávala inženýring, zařízení a servis pro jaderné elektrárny, výzkumné reaktory a sklady vyhořelého jaderného paliva ve střední a východní Evropě, Skandinávii, Francii, Německu, USA a na Dálném východě. ŠKODA JS a.s. je členem skupiny OMZ.

ATOMSTROJEXPORT (ASE) je přední ruská státní inženýringová společnost, která realizuje mezistátní a obchodní dohody na výstavbu objektů jaderné energetiky v celosvětovém měřítku. V současné době ASE plní zakázky, tvořící přibližně 20% z objemu světového trhu. Společnost při své práci těží z padesátileté zkušenosti ruského jaderného průmyslu a staví jaderné elektrárny nové generace plně odpovídající mezinárodním požadavkům a doporučením Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

OKB GIDROPRESS realizuje komplexní projektové práce, výpočty, teoretický a experimentální výzkum pro realizaci jaderných závodů (jaderných systémů dodávky páry) a výrobu zařízení pro jaderné elektrárny založené na technologii VVER, které se vyznačují zvýšenou bezpečností, spolehlivostí, účinností a konkurenceschopností jak v Ruské federaci, tak v zahraničí.

Rusatom Overseas je dceřinou společností státního podniku Rosatom, která byla založena za účelem rozvoje ruských jaderných technologií ve světě a globálních obchodních aktivit Rosatomu. Rusatom Overseas má za cíl integrovat široké spektrum nabídky společnosti Rosatom v oblasti jaderné energie. Nabídka zahrnuje širokou škálu produktů a služeb, např. těžbu uranu, výstavbu jaderných elektráren, přípravu právních dokumentů, rozvoj národních regulací a právního rámce, vzdělávání a školení, investice projektu. Jedním z hlavních poslání společnosti je rovněž vytvořit síť globálního zastoupení. Společnost Rusatom Overseas vystupuje také v roli zákazníka, investora a vlastníka zahraničních projektů státního podniku Rosatom realizovaných podle modelu build–own–operate (postav-vlastni-provozuj).

Odkazy & Download:
Domovská stránka skupiny ČEZ
První zkušenosti s testováním inteligentního měření spotřeby elektrické energie
Klasické elektrárny úspěšně prošly auditem EMSGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Nano SocketLAN
Miniaturní modul Nano SocketLAN určený ke snadnému připojení jakékoli aplikace do sítě 10/100BaseT Ethernet LAN.
Skladem od 887 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007