. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Elektřina z malých vodních elektráren pohání desítky tisíc domácností

Elektřina z malých vodních elektráren pohání desítky tisíc domácností

Více než 140 milionů kWh dodaly v prvním pololetí do sítě vodní elektrárny provozované společností ČEZ Obnovitelné zdroje. Meziročně tak zvýšily výrobu o téměř 11 %. Pokud by se podařilo udržet dosavadní tempo produkce i po zbytek roku, pokryly by malé vodní elektrárny roční spotřebu více než 80 tisíc domácností.

Celkem 141,6 milionů kWh elektřiny dodaly v období od ledna do června 2012 do sítě vodní elektrárny provozované v rámci společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje (ČEZ OZ). Jde převážně o malé vodní elektrárny ve východních, západních a středních Čechách a na jižní Moravě. Objem produkce znamená téměř 11% nárůst oproti stejnému období loňského roku a současně i přiblížení rekordní úrovni 144 milionů kWh z prvního pololetí roku 2010.

„Dodávka současně představuje pokrytí spotřeby více než 80 tisíc domácností. Vedle nezbytné přízně počasí se na výrobě pozitivně projevuje také zvyšování výkonu u elektráren, které v posledních letech prošly programem modernizace,“ řekl Oldřich Kožušník, generální ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje.

Premiantem mezi vodními zdroji ČEZ Obnovitelné zdroje byla v 1. pololetí letošního roku vodní elektrárna Střekov (řeka Labe; do sítě dodáno 52,8 milionů kWh) a malé vodní elektrárny Vydra (Vydra; 18,7 milionů kWh), Práčov (Chrudimka; 8,9 milionů kWh) a Obříství (Labe; 7,6 milionů kWh). Nejsilnějšími měsíci v dosavadním průběhu roku 2012 jsou zatím z hlediska dodávky ve vodních elektrárnách ČEZ Obnovitelné zdroje březen (do sítě dodáno 29,2 milionu kWh) a duben (27,8 milionu kWh), nejslabším měsícem naopak červen (15,7 milionů kWh).

„Také letos jsme pokročili v programu modernizace a zvyšování efektivity našich elektráren, který by měl umožnit zvýšení hodnoty zpracovávaného hydropotenciálu. Dokončena byla kompletní modernizace malé vodní elektrárny v Pardubicích, kde došlo k usazení nového generátoru a blok rozvaděče turbíny,“ připomněl Libor Kičmer, ředitel úseku elektráren ČEZ OZ.

Více o vodních zdrojích Skupiny ČEZ v ČR

Výroba ve zdrojích 100% čisté ekologické energie je v souladu s nedávno ohlášenou vizi FUTUR/E/MOTION, kterou Skupina ČEZ deklarovala záměr investovat do nových technologií umožňujících v budoucnosti vyrábět, distribuovat a spotřebovávat elektřinu efektivněji a šetrněji.

Odkazy & Download:
Domovská stránka skupiny ČEZ
Studenti brněnské SPS elektrotechnické dostali nové vybavení laboratoře
Severočeské elektrárny Skupiny ČEZ mají za sebou devětadvacet exkurzíGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
M75 QUECTEL
Dual-Band GSM modul provedení SMD, pouze pro SMS služby
Termín nepotvrzen od 275 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007