. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Experimentální vysílání DVB-T2
24. srpna 2012 - 8:00 | Pandatron | Experimentální vysílání DVB-T2 | Komentářů: 2  

Experimentální vysílání DVB-T2

České Radiokomunikace získaly na 12 měsíců kmitočty pro experimentální vysílání DVB-T2. Jak experimentální vysílání DVB-T2 naladit?

Společnost České Radiokomunikace, přední provozovatel televizního a rozhlasového vysílání a poskytovatel telekomunikačních a ICT služeb, uspěla se svojí žádostí o přidělení kmitočtů na experimentální vysílání ve standardu DVB-T2.

O udělení kmitočtů pro experimentální vysílání na dobu 12 měsíců rozhodl Český telekomunikační úřad 10. července 2012. Experimentální vysílání bude po dobu jednoho roku probíhat z vysílače Žižkov v Praze a do 31. prosince 2012 také z vysílače Krkavec v Plzni.

Experimentální vysílání v HD rozlišení budou moci diváci přijímat od 17. července 2012 od 0.00 hodin.

Experimentální vysílání bude probíhat z vysílače Praha-Město s vertikální polarizací a výkonem 20 kW, z vysílače Plzeň Krkavec s horizontální polarizací. Výkon plzeňského vysílače se bude v průběhu experimentu měnit, přičemž minimální hodnota bude vždy 10 kW. Programy z obou vysílačů budou šířeny na 50. kanále.

„Na zařazení do zkušebního multiplexu DVB-T2 jsme domluveni s Českou televizí, televizemi Prima a Barrandov pro HD vysílání a s televizí Óčko ve standardní kvalitě. V HD rozlišení budeme vysílat také olympijské hry na ČT2 a ČT4, a to nejen v DVB-T2 formátu, ale i ve třetím multiplexu společnosti Czech Digital Group, který pro ni technicky zajišťujeme,“ říká Kamil Levinský, generální ředitel Českých Radiokomunikací. „V době, kdy poměrně mnoho domácností v České republice již vlastní širokoúhlou televizi s fullHD či alespoň HDready rozlišením, je přechod na vyšší standard televizního vysílání logickým a přirozeným krokem. Považujeme za důležité, abychom divákům ukázali, že v pozemním televizním vysílání mohou zadarmo přijímat stejně kvalitní obsah jako přes kabelovou televizi nebo satelit,“ dodává.

Vysílání ve vysokém rozlišení umožňuje digitálně přenášet čistý a bezchybný obraz pro velkoplošné zobrazovače v širokoúhlém formátu 16:9. Barvy jsou realističtější a vizualizace je podrobnější. Pravidelné vysílání ve standardu DVB-T2 již probíhá ve Velké Británii, Finsku, Itálii, a Švédsku, pilotní vysílání probíhají v mnoha dalších zemích, mj. i u našich sousedů v Rakousku, Německu i na Slovensku.

Plný přechod ze současného DVB-T na DVB-T2 bude pro diváky probíhat postupně. Souběžné vysílání v obou standardech bude trvat až do okamžiku, kdy většina diváků bude vybavena přijímači DVB-T2 cestou přirozeného cyklu obnovy přijímačů. Poslední průzkumy ukazují, že tento cyklus trvá ve vyspělých zemích 5 až 7 roků.

V oblasti vysílacích technologií nebudou potřeba žádné zásadní změny, jen vylepšení stávajícího vybavení. Není nutná radikální přeměna, jako tomu bylo při přechodu z analogového na digitální vysílání, kdy se kompletně vyměnila anténní a vysílací technologie. Totéž platí i o technologii přijímací. Stačí jen doplnit systém o set-top-box, popř. při koupi nového přijímače pamatovat na vybavení tunerem DVB-T2.

Jak naladit experimentální vysílání DVB-T2
Zahájení experimentálního vysílání může od diváků vyžadovat aktivaci ladění programů na jejich DVB-T2 set-top-boxech či TV přijímačích vybavených DVB-T2 tunerem v těch případech, kdy si nový program přijímač nenaladí automaticky sám. Pro tento případ doporučujeme následující postup:

  • Vyberte v ovládacím menu přijímače (většinou označeném jako „set up“) záložku „ladění“ (tuning)
  • Vyberte možnost ručního ladění (manual tuning)
  • Nastavte přijímaný kanál příslušné vysílací sítě ve vašem regionu a potvrďte tuto volbu (OK – enter). V této fázi jde o výše zmíněný kanál 50.
  • Nový program by se měl během několika vteřin v seznamu programů objevit.

V případě, že nový program nebude nalezen, lze v záložce „ladění“ (tuning) zvolit možnost automatického ladění (automatic tuning); tato volba zajistí kompletní opětovné naladění všech TV programů v aktuálně dostupných multiplexech.

Zdroj:
České RadiokomunikaceGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
L20 QUECTEL
GPS modul L20 firmy QUECTEL, SiRFStarIV, UART/I2C
od 263 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007