. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Systém lokalizace bez GPS
20. listopadu 2013 - 8:00 | Pandatron | Systém lokalizace bez GPS | Komentářů: 0  

Systém lokalizace bez GPS

Společnost BAE Systems představila výsledky svých nejnovějších výzkumů technologie pokročilých navigačních systémů, které ke své činnosti využívají existující a hojně rozšířených technologií.

Společnost BAE Systems představila výsledky svých nejnovějších výzkumů technologie pokročilých navigačních systémů, které ke své činnosti využívají existující a hojně rozšířených technologií, jako jsou bezdrátové sítě Wi-Fi, televizní a rádiové vysílače, základnové stanice mobilních telefonů a další, s jejichž pomocí lze určit polohu uživatele s přesností na několik metrů.

Naprostá většina vojenských systémů k určení pozice a navigace běžně využívá systémů GPS (Global Positioning Systems). Nevýhodou GPS je však závislost na jedinečném a navíc relativně slabém signálu ze satelitů, který je poměrně hodně náchylný k narušení. Naproti tomu nový systém NAVSOP (Navigation via Signals of Opportunity), vyvinutý společností BAE Systems, je schopen určit přesnou polohu s využitím stovek různých signálů, které jsou dnes již všude kolem nás.


Obr. 1: BAE Systems – NAVSOP

Díky využití široké škály signálů je systém NAVSOP velice odolný vůči nepřátelskému ovlivnění, mezi které patří jak rušení (zejména díky nízké intenzitě GPS signálů), tak i technologie spoofing, která vysíláním falešného signálu ovlivňuje určení polohy. Více informací k tomuto tématu naleznete například v článku Rušičky GPS signálu. Samozřejmě je nový systém připraven také na možnost učení se signálů, které jsou původně nebyli nijak identifikovány, s cílem poskytnutí stále přesnějších a spolehlivějších výsledků. Dokonce lze k navigaci za určitých podmínek využít i signálů z rušičky GPS.


Obr. 2: GPS Receiver/Spoofer od Paula Kintnera

Hlavní krása systému NAVSOP, na které vlastně vše závisí, tak vychází z infrastruktury která je již na svém místě. Není třeba budovat nákladné sítí vysílačů a přidruženého hardwaru, neboť všechny potřebné systémy jsou již na svých místech jsou běžně komerčně dostupné. Další výhodou je také možnost integrace do již stávajících lokalizačních systémů GPS, kde mohou poskytnout skutečně vynikající výkon.


Obr. 3: Prezentování zařízení pro ovlivnění polohy GPS navigačních přístrojů

Nespornou výhodou systému je jeho schopnost bezproblémové funkce v místech, kde není GPS dostupný, tedy například v husté městské zástavbě a hluboko uvnitř budov. Mimoto je však systém schopen provozu i v těch nejodlehlejších částech světa, jako je kupříkladu Arktida, tím, že využije signálů obsažených v satelitech na nízkých oběžných drahách a jiných civilních signálů.


Obr. 4: Zařízení pro použití v budovách je tak malé, jako například dnešní smartphone

V případě využití vojáky působících v odlehlých oblastech nebo naopak husté městské zástavbě k poskytnutí vyšší bezpečnosti Bezpilotních prostředků (UAV), které by zvláště mohly čelit pokusům o narušení jejich navigačních systémů, má systém NAVSOP potenciál na použití v široké škály vojenských aplikací.

Uvedený výzkum však kromě obranného průmyslu vyvolává zájem i z řady civilních oblastí, kde by mohlo jeho použití zahrnovat pomoc požární a záchranné službě například při nalezení cesty v zakouřených prostorech či ke zvýšení bezpečnosti samostatných zaměstnanců a bezpečnostních pracovníků.

Odkazy & Download:
Domovská stránka BAE Systems
Navigation via Signals of Opportunity (NAVSOP)
BAE Systems locates opportunity to replace GPS
Rušičky GPS signáluGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Elektronické časové relé
Programovatelné časové relé - TIMREL přináší univerzální použití v oblasti časového a sekvenčního spínání.
Skladem od 420 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007