. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Interaktivní výstava vědy a techniky v pavilonu A1
13. září 2012 - 0:52 | Pandatron | Interaktivní výstava vědy a techniky v pavilonu A1 | Komentářů: 0  

Interaktivní výstava vědy a techniky v pavilonu A1

Zkuste si vyrobit nanovlákno nebo pilotovat letadlo, prohlédněte si 3D obraz vlastní ruky nebo komunikační modul, který se zúčastnil vesmírné mise. A nemusíte nikam do muzea, stačí navštívit Transfer technologií a inovací na MSV 2012.

Projekt seznamující s výzkumnými projekty vysokých škol se na strojírenském veletrhu koná už počtvrté a pomáhá navazovat kontakty mezi výzkumnou a komerční sférou. Letos se v pavilonu A1 představuje již pět vysokých škol z Prahy, Plzně, Liberce, Brna a Bratislavy a navíc Technologická agentura ČR.

Po přestávce se na MSV vrátila Fakulta strojní Technické univerzity v Liberci, jejíž expozice přitahuje pozornost několika zajímavými exponáty. Patří k nim i mikromanipulátor na tažení nanovláken jako zařízení na výrobu ojednocených nanovláken, které je atraktivní už tím, že ukazuje výrobu nanovláken hodně zblízka. „Klasické elektrostatické zvlákňování vyrábí nanovrstvy s vlákny, která od sebe nejde oddělit, příkladem je i nanokolovrat v naší expozici. Oproti tomu náš přístroj vyrábí ojednocená nanovlákna, se kterými lze dále manipulovat,“ vysvětluje Lukáš Stanislav z katedry aplikované kybernetiky. Mikromanipulátor na tažení nanovláken nalezne využití například v oblasti medicíny v biologických sondách, ale také pro nano-optiku a nano-elektroniku. „Polymery jsou opticky vodivé a vedou světlo, takže z nich lze vyrobit nanovlákno využitelné v komunikaci na úrovni mikročipů. Dnes už není daleko doba, kdy se z elektronických mikročipů přejde na optoelektroniku, a naše technologie je k tomu hodně blízko,“ myslí si doktorand liberecké strojní fakulty. V Brně se představuje prototyp, který je stále předmětem dalšího vývoje, hledají se nové aplikace a vyvíjejí přídavná zařízení jako automatický dávkovač, systém pro automatické detekování přetrhu nanovlákna apod.

Na stánku ČVUT Praha má světovou premiéru mechatronická sprcha, která šetří vodu a zaručuje požadovanou teplotu vody po celou dobu sprchování. Vystavený funkční prototyp je výsledkem spojení automatického řízení s elektro-mechanickými prvky. „Po každém spuštění sprchy člověk uskakuje a nechá část vody bez užitku odtéct do odpadu. Naše sprcha tento problém řeší a při každém sprchování uspoří až pět listrů vody,“ popisuje Václav Ridl, čerstvý absolvent ČVUT a jeden ze tří autorů, kteří na vývoji mechatronické sprchy pracovali celý rok. Jejich řešení je uživatelsky komfortní, protože na sprchujícího nikdy neukápne studená voda, a zároveň bezpečné, protože nehrozí opatření. Spojuje v sobě výhody termostatických baterií a ekologický i ekonomický přínos. Podle autorů se může uplatnit v rodinných domech i v průmyslových podnicích, ale nejvíc ho ocení na lodích a všude tam, kde je potřeba s vodou šetřit. „V Brně vystavujeme funkční prototyp, na který už máme patent. Nyní jsme ve fázi hledání partnerů, kteří by nám pomohli akcelerovat vývoj a dotáhnout řešení do průmyslové výroby,“ dodává Václav Ridl.

Tradičně rozsáhlou expozici má v projektu „Transfer technologií a inovací“ VUT v Brně, které prezentuje některé ze svých nejzajímavějších projektů a konkrétních výsledků aplikovaného výzkumu. K nejméně nápadným exponátům patří experimentální komunikační modul s vysokou spektrální účinností, který byl v roce 2005 vynesen raketoplánem Discovery do vesmíru a úspěšně testován v Mezinárodní kosmické stanici. O pozornost návštěvníků se uchází také robotické auto naprogramované k jízdě po vytyčené dráze.Chytré vozítko před překážkou samo zastaví, neživou se pokusí objet a člověka vyzve k opuštění dráhy.

Unikátní zážitek slibuje výzkumný letecký simulátor SimStar, který je výsledkem spolupráce VUT s českou leteckou firmou Evektor. „Tento simulátor malého sportovního letadla momentálně funguje na fakultě jako laboratoř, kterou využívají jak studenti, tak doktorandi v rámci svých výzkumných projektů. Zároveň slouží pro testování prvků přístrojového vybavení skutečných letounů, což má reálný dopad na bezpečnost civilního letectva,“ vysvětlil Peter Chudý z Fakulty informačních technologií VUT. Letecký simulátor si návštěvníci mohou sami vyzkoušet. Posadí se do kokpitu a na stěně sledují let podobně jako v automobilovém trenažéru. Na rozdíl od něj ale sedí ve skutečném kokpitu vybaveném veškerou technikou, zapásaní a se sluchátky na uších, což zaručuje velmi autentický zážitek.

Fakulta informačních technologií se prezentuje také dvěma zajímavými projekty z oblasti identifikace osob. Pomocí technologie 3D geometrie ruky a prstu lze jednoduše získat 3D obraz povrchu ruky v digitální podobě a ověřit tak totožnost konkrétní osoby. V rámci projektu bylo vyvinuto unikátní snímací zařízení, které funguje na principu laserového promítání, a program, který výsledky zpracovává. „Naše technologie může sloužit pro doplňkovou verifikaci a uplatní se také v provozech, kde lidé mají hodně špinavé ruce, třeba od oleje nebo od mouru, což znemožňuje ověření otisky prstů,“ popisuje řešení jeho autor, student Jan Svoboda.

Zajímavý je také mechanismus sledování vzdálených objektu v obraze. Aktivní systém může usnadnit práci operátorům, jejichž úkolem je sledovat určitý objekt, typicky pracovníkům ostrahy nebo bezpečnostních agentur. Pomůže jim udržet podezřelou osobu či objekt neustále v zorném poli, aniž by jí museli věnovat 100% pozornost, takže mají čas třeba kontaktovat pomoc. „Náš systém je zatím ve fázi vývoje, ale do roka předpokládáme jeho dokončení. V rámci bakalářských a diplomových prací se snažíme vyvinout algoritmy, které naše řešení posunou zase o něco dále. Zaměřujeme se také na černobílý obraz, což je velmi obtížné, protože právě informace o barvě dává velkou rozlišovací schopnost,“ popisuje sledovací systém Filip Orság z Ústavu inteligentních systémů.

Projekt „Transfer technologií a inovací“ ukazuje zajímavé výsledky práce univerzitních výzkumných týmů, ale zároveň je i platformou pro navazování spolupráce s průmyslovými podniky na projektech zaměřených přesně podle jejich potřeb. Například Slovenská technická univerzita nabízí spolupráci se svým Centrem excelentnosti pětiosého obrábění CE5AM a s Centrem excelentnosti pro vývoj a aplikaci progresivních diagnostických metod v procesech zpracování kovových a nekovových materiálů.

Odkazy & Download:
Domovská stránka MSV 2012
Doprovodný program
Seznam vystavovatelůGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
MRF24J40MA
MRF24J40MA je certifikovaný 2,4 GHz IEEE 802.15.4 bezdrátový modul transceiveru.
od 345 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007