. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Přístroje družice Gaia instalovány a připraveny k testování

Přístroje družice Gaia instalovány a připraveny k testování

Modul s přístrojovým vybavením nové observatoře ESA Gaia pro sledování miliardy hvězdy je dokončený a připravený pro další fázi náročných testů, kterými musí projít před plánovaným startem v příštím roce.

Jakmile se dostane na oběžnou dráhu, začne Gaia provádět přesná pozorování pozic a pohybů jedné miliardy hvězd. Získané informace budou použité k vytvoření trojrozměrné mapy hvězdy v naší mateřské galaxii, v Mléčné dráze. Díky tomu získáme úplnou představu o její podobě, složené a vývoji.


Obr. 1: Integrace přístrojového modulu observatoře Gaia

Snímek zobrazuje modul s přístrojovým vybavením v superčisté místnosti firmy Astrium v Toulouse (Francie).

Modul je pokrytý šedostříbrnou několikavrstvou ochranou tkaninou, která chrání optickou soustavu observatoře společně se zrcadly před chladným prostředním vesmíru.

V blízkosti kamery je pak viditelný rub jednoho z hlavních zrcadel teleskopu observatoře Gaia stejně jako jedno z terciálních zrcadel. Sekundární zrcadlo je viditelné na obrázku vlevo vzadu.

Modrý panel viditelný dole a v pravé části snímku je FPA (Focal Plane Assembly), což je konstrukce obsahující senzory nabitých částic.

Panel přitom ponese největší kdy vyrobenou digitální kameru s téměř jednou miliardou pixelů.

Integrační proces představoval instalaci spektrometru radiálních rychlostí RVS (Radial Velocity Spectrometer; viditelný je pod menším zrcadlem), který bude sloužit k měření rychlostí pohybů hvězd. Stejně tak byl na observatoř umístěn sledovací přístroj BAM (Basic Angle Monitor), který má za úkol trvale sledovat úhel mezi dvěma teleskopy, aby mohla být provedena přesná měření vzdáleností. Všechny komponenty byly velmi pečlivě kalibrované.

Modul s přístrojovým vybavením bude později připojen k modulu servisnímu, který bude observatoři poskytovat základní služby jako řízení teploty, pohon, komunikace či zajištění orientace a stabilizace. Dojde k tomu počátkem příštího roku.

Gaia bude vypuštěna z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně před koncem roku 2013.

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
M75 QUECTEL
Dual-Band GSM modul provedení SMD, pouze pro SMS služby
Termín nepotvrzen od 275 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007