. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Spojení skrze meziplanetární internet
13. listopadu 2013 - 8:00 | Pandatron | Spojení skrze meziplanetární internet | Komentářů: 0  

Spojení skrze meziplanetární internet

Kosmonautka NASA Sunita Williamsová ovládala mobilního robota ESA v Německu přímo z Mezinárodní kosmické stanice: šlo o společný test komunikačního protokolu navrženého pro meziplanetární lety.

Nová síť odolná proti výpadkům je podobná internetu, který například umožňuje číst tento text – kosmické agentury ale potřebují mnohem robustnější komunikační systém.

A to takové sítě, které udržují zprávy i v případě, že dojde ke ztrátě signálu. Například ve chvíli, kdy sonda „zmizí z dohledu“ robota na povrchu planety – tedy když zaletí za horizont. Jakmile je pak spojení obnoveno, uložená zpráva je doručena.


Obr. 1: Sunita Williamsová na kosmické stanici

Informace posílané přes podobnou síť jsou rozdělené do samostatných datových balíčků (paketů). Každý balíček je pak ukládaný samostatně a čeká na bezpečné spojení do příštího cíle své cesty. Tímto způsobem je následně uskutečněno několik „skoků“ až do okamžiku, kdy balíček dorazí do cílového místa určení.

Sunita Williamsová rozhýbala tímto způsobem robota ESA jménem Mocup a následně s jeho pomocí pořídila snímky. Stalo se tak 23. října 2012. Jejím jediným komunikačním prostředkem s Mocupem se stal notebook na Mezinárodní kosmické stanici: specialisté ESA a NASA přitom do experimentu jakkoliv nezasahovali a byli toliko v roli pozorovatelů.

Robot se nacházel v maketě planetárního povrchu ve středisku ESA ESOC v německém Darmstadtu. Zpět na stanici pak předával snímky, které pomáhaly Sunitě v navigaci.


Obr. 2: Komunikační test robota Mocup

Spolehlivá komunikace
Jde přitom o první krok na cestě k novému typu meziplanetární komunikace. Kromě výsadku kosmonautů přímo na povrchu planety totiž budou příští mise na Mars zahrnovat také obsluhu robotických vozidel, která je bude řídit z bezpečí stanice na oběžné dráze.

Tyto sítě pak mohou být využité k ovládání celých skupin sond a robotů podobným způsobem, jakým dnes používáme internet.

Představte si „kosmický internet“, který propojí všechny objekty na Marsu či v jeho blízkosti – nebo na dalších kosmických tělesech. „Můžeme tuto síť použít k efektivnější a bezpečnější komunikaci,“ vysvětluje Kim Nergaard, který je manažerem pozemního segmentu a jeho provozu ve středisku ESOC.

„Sítě tolerantní k výpadkům budou schopné směrovat komunikaci nejpřijatelnější možnou cestou. Tento test demonstroval mnoho klíčových prvků podobné konfigurace.“

„Test byl také skvělým místem spolupráce početné mezinárodní skupiny. Získaná vědecká data nyní analyzujeme, abychom experiment mohli uzavřít a pro příští opakování do něj zabudovat nové prvky.“

Zdroj: ESAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
USB teploměr
Digitální USB teploměr s možností připojení externího čidla, funkcí termostatu se zasíláním e-mailu i přenosem dat na webový server.
Skladem od 500 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007